Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> НАЙДАВНІШІ ПСАЛІЇ ДОБИ БРОНЗИ ЛІСОСТЕПУ І СТЕПУ ЄВРАЗІЇ (ТЕХНОЛОГІЧНИЙ І ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТИ)

НАЙДАВНІШІ ПСАЛІЇ ДОБИ БРОНЗИ ЛІСОСТЕПУ І СТЕПУ ЄВРАЗІЇ (ТЕХНОЛОГІЧНИЙ І ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТИ)

Назва:
НАЙДАВНІШІ ПСАЛІЇ ДОБИ БРОНЗИ ЛІСОСТЕПУ І СТЕПУ ЄВРАЗІЇ (ТЕХНОЛОГІЧНИЙ І ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТИ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,00 KB
Завантажень:
60
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ АРХЕОЛОГІЇ
Усачук Анатолій Миколайович
УДК 903'14.2 (4/5)“637”
НАЙДАВНІШІ ПСАЛІЇ
ДОБИ БРОНЗИ ЛІСОСТЕПУ І СТЕПУ ЄВРАЗІЇ
(ТЕХНОЛОГІЧНИЙ І ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТИ)
Спеціальність – 07.00.04 – археологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ – 2007


Дисертацією є рукопис
Робота виконана у відділі археології енеоліту-бронзового віку Інституту археології НАН України
Науковий керівник: доктор історичних наук, професор
Отрощенко Віталій Васильович,
завідувач відділу археологіїї енеоліту-бронзового віку,
Інстітут археології Національної Академії наук України
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор
Пряхін Анатолій Дмитрович,
завідувач кафедрою археології,
Вороніжський державний університет
доктор історичних наук,
Клочко Віктор Іванович,
завідувач відділу охоронних археологічних досліджень, Інститут пам’яткоохо-ронних досліджень
Міністерства культури і мистецтв України
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса
Шевченка, кафедра археології та музеєзнавства, м.Київ
Захист дисертації відбудеться “15” жовтня 2007 року о 14.00 годині на засіданні спеціалізованої Вченої ради Д. 26. 234. 01 для захисту докторських дисертацій при Інституті археології НАН України за адресою: 04210, м. Київ, пр. Героїв Сталінграда, 12
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Інституту археології НАН України (04210, м.Київ, пр.Героїв Сталінграда, 12)
Автореферат розісланий “19“ червня 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат історичних наук О.Є.Фіалко 
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Проблеми, пов’язані з роллю коня в історії індоєвропейців, посідають і, напевно, будуть завжди посідати одне з провідних місць в археології неоліту-енеоліту і бронзового віку степу й лісостепу Євразії. Гостродискусійними залишаються питання про час доместикації коня та виникнення колісниць і вершництва.
Археологічні свідоцтва розповсюдження колісниць на величезній території євразійських степів доволі численні. Існують різні погляди на райони походження колісниць, причому аргументами виступають дані про конструктивні особливості та способи застосування цього різновиду транспорту. Вивчення питань, пов’язаних з використанням колісниць, включає в себе дослідження способів керування конями, тим більше, що елементи кінського спорядження (псалії, накладки, бляхи-розподільники) знаходять набагато частіше, ніж залишки самих колісниць.
Саме детальне вивчення найдавніших псаліїв (перша половина – середина ІІ тис. до н.е.) та порівняння таких знахідок у різних регіонах – основний аргумент для висновків щодо місця виникнення колісниць. Крім того, елементи кінського спорядження знаходяться у вигідному становищі порівняно із залишками самих колісниць не тільки через більшу частотність, але й унаслідок елементарно кращої збереженості. Все це, а також надзвичайно динамічний розвиток самих псаліїв як елемента бойової системи, якою, у першу чергу, є колісниця, призвели до того, що саме псалії стали тією категорією матеріалу, котра привертає увагу всіх, хто так чи інакше займається вивченням середнього – початкової фази пізнього бронзового віку Центральної Євразії.
Активно вивченням найдавніших псаліїв почали займатися з середини ХХ ст. Було подолано значний шлях від осмислення самих знахідок як деталей кінського спорядження до укладання численних типологічних і типолого-хронологічних класифікацій. Однак до кінця 90_х рр. ХХ ст. стала відчутною недостатність все нових і нових типологічних побудов. Необхідно було внести щось нове для надання динаміки вивченню такої яскравої категорії знахідок, як щиткові й жолобчасті псалії.
Вектор іншого шляху було накреслено вже в роботі К.Ф.Смирнова (1961), який запропонував варіанти реконструкції кінської упряжі. Проте упродовж тривалого часу проблема функціонування псаліїв майже не привертала уваги.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: НАЙДАВНІШІ ПСАЛІЇ ДОБИ БРОНЗИ ЛІСОСТЕПУ І СТЕПУ ЄВРАЗІЇ (ТЕХНОЛОГІЧНИЙ І ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТИ)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок