Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МОДУС І ДИКТУМ У СТРУКТУРІ РЕЧЕННЯ

МОДУС І ДИКТУМ У СТРУКТУРІ РЕЧЕННЯ

Назва:
МОДУС І ДИКТУМ У СТРУКТУРІ РЕЧЕННЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
33,03 KB
Завантажень:
17
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
ШИНКАРУК
ВАСИЛЬ ДМИТРОВИЧ
УДК – 811.161.2`367.32
МОДУС І ДИКТУМ
У СТРУКТУРІ РЕЧЕННЯ
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора філологічних наук
Київ – 2003


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі сучасної української мови Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Міністерства освіти і науки України.
Науковий консультант – доктор філологічних наук, професор
Городенська Катерина Григорівна,
Інститут української мови НАН України,
провідний науковий співробітник відділу історії та граматики української мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Іваницька Ніна Лаврентіївна,
Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського,
завідувач кафедри української мови;
доктор філологічних наук, професор
Мойсієнко Анатолій Кирилович,
Київський національний університет імені Тараса Шевченка,
завідувач кафедри сучасної української мови;
доктор філологічних наук, професор
Плющ Марія Яківна,
Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова,
професор кафедри української мови.
Провідна установа Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка Міністерства освіти і науки України, кафедра української мови, м. Кіровоград.
Захист відбудеться “10” грудня 2003 року о 1400 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.173.01 при Інституті української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні та Інституту української мови НАН України (м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано “8” листопада 2003 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук І.А.Самойлова


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Сучасний етап розвитку української граматики характеризується намаганням систематизувати семантико-синтаксичні одиниці на нових концептуальних чи методологічних засадах, переглянути й уточнити деякі наукові поняття, що сформувалися впродовж кількох десятиліть.
Абсолютно новим етапом у розвитку сучасної української граматики став категорійний підхід до аналізу мовних одиниць, який уможливив виокремлення категорійної граматики, теоретичні засади якої викладено в працях І.Р.Вихованця. Цей підхід зумовив виділення з позицій категорійності трьох граматичних підсистем – категорійного синтаксису, категорійної морфології та категорійного словотвору і властивих їм одиниць та категорій.
В останні роки на категорійних засадах впорядковано дві граматичних підсистеми – синтаксис і словотвір. Маємо фундаментальну працю з категорійного синтаксису – монографію М.В. Мірченка “Структура синтаксичних категорій” (Луцьк: Вежа, 2001), у якій уперше змодельовано триаспектну систему та структуру синтаксичних категорій речення, що об’єднує семантико-синтаксичні, формально-синтаксичні та комунікативно орієнтовані категорії речення, розмежовано надкатегорії, підкатегорії, категорії та грамеми, встановлено особливості їхньої взаємодії. У цій праці розвинуто далі ідеї І.Р.Вихованця про речення як багатоаспектну синтаксичну одиницю, про категорійну структуру речення та про семантико-синтаксичну категорію як різновид синтаксичної категорії, що відображає дійсність і утворює дві семантико-синтаксичні надкатегорії – предикатності (ознаковості) та субстанціальності (предметності) з їхнім подальшим членуванням на семантико-синтаксичні підкатегорії, категорії та грамеми.
Ці дві синтаксичні надкатегорії донедавна вважали стрижнем категорійної структури семантико-синтаксичного ярусу речення, з яким тепер деякі дослідники співвідносять поняття диктуму.
Модус як вербалізована суб’єктивна інтерпретація диктумної події в українському синтаксисі категорійно не структурований, хоч такі проблеми, як персуазивність, оцінність тощо, трактовані тепер як категорії модусу, лінгвісти вивчали у зв’язку з проблемою модальності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 Реферат на тему: МОДУС І ДИКТУМ У СТРУКТУРІ РЕЧЕННЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок