Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФЕНОМЕН МАРГІНАЛЬНОСТІ В СУЧАСНОМУ УКРАЇНСЬКОМУ СУСПІЛЬСТВІ: ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ

ФЕНОМЕН МАРГІНАЛЬНОСТІ В СУЧАСНОМУ УКРАЇНСЬКОМУ СУСПІЛЬСТВІ: ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ

Назва:
ФЕНОМЕН МАРГІНАЛЬНОСТІ В СУЧАСНОМУ УКРАЇНСЬКОМУ СУСПІЛЬСТВІ: ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,34 KB
Завантажень:
162
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна
Бродецька Юлія Юріївна
УДК 316.344.7
ФЕНОМЕН МАРГІНАЛЬНОСТІ В СУЧАСНОМУ УКРАЇНСЬКОМУ СУСПІЛЬСТВІ: ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ
Спеціальність 22.00.01 – теорія та історія соціології
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата соціологічних наук
Харків - 2003
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Дніпропетровському національному університеті Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник | кандидат соціологічних наук,
доцент Швидка Лідія Іванівна, Дніпропетровський національний університет, завідувач кафедри галузевої соціології | Офіційні опоненти: | доктор соціологічних наук
Макеєв Сергій Олексійович
Інститут соціології НАН України, завідувач відділу соціальних структур
кандидат філософських наук,
доцент Лантух Ала Павлівна,
Харківський державний медичний університет, доцент кафедри філософії, соціології та релігієзнавства | Провідна установа: | Одеський національний університет ім. І.І. Мечнікова, кафедра соціології, Міністерство освіти та науки України, м. Одеса |
Захист відбудеться “11”.11.2003 р. о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64. 051. 15 Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, вул. Мироносицька, 1, ауд. 2-14.
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, пл. Свободи, 4.
Автореферат розісланий 03.10.2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради _________________ доц. Шеремет І.І.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Сучасна соціальна реальність України, що характеризується в категоріях перетворення, транзитивності, трансформації структурного і соціокультурного рівнів соціуму, включає в себе якісні зміни всіх елементів соціокультурного поля (у термінології П. Штомпки) - цінностей, норм, ідеалів, можливостей. Це призводить до руйнування усталених соціальних відносин, зміни у соціально-економічній сфері, появи нових технологій, статусів і соціальних ролей та пов'язаних з цим модифікацій способу життя. Посилюється необхідність формування нових практик, корінних змін у структурі ідентифікації індивідів в ряді соціальних позицій. Позбавившись звичайних ролей і функцій, втративши орієнтири особистісних біографій, соціальні суб'єкти тим самим опинилися в становищі невизначеності, перехідності, що інтерпретується в рамках соціологічної традиції категорією “маргінальність”.
У значенні „маргінального” виступає і соціальна реальність, експлікація якої поряд з конструюванням нових категорій, вимагає критичного і творчого переосмислення концепцій і понять, що складають визнані канони класичної і сучасної соціології.
До числа категорій, що вимагають переосмислення, необхідно віднести й поняття маргінальності, яке до цього часу не одержало загальноприйнятого визначення в сучасній вітчизняній соціології. У загальному розумінні (в рамках класичного канону інтерпретації) це поняття служить для характеристики відносно стійких соціальних явищ, що виникають у межах взаємодії різних культур, соціальних спільностей, структур, у результаті чого певна частина соціальних суб'єктів виявляється за їх межами. Для характеристики такого роду явищ плідно використовувати поняття маргінальності, що набуває в сучасних умовах якісно нового змісту. При цьому очевидно, що воно істотно відрізняється від традиційних інтерпретацій, що викликає необхідність більш детального розгляду й уточнення даного поняття як конструктивної основи для аналізу сучасних процесів і явищ у суспільстві, розробки адекватних методів його пізнання.
Виходячи з цього, зазначимо, що аналіз транзитивної соціальної реальності в категоріях маргінальності дозволить нам виділити нові смислові грані даного явища, визначити його роль та значення в процесах трансформації соціальної структури.
Проблемна ситуація дисертаційного дослідження визначається недостатнім концептуальним поясненням феномена маргінальності та масштабами його прояву в умовах сучасного українського суспільства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ФЕНОМЕН МАРГІНАЛЬНОСТІ В СУЧАСНОМУ УКРАЇНСЬКОМУ СУСПІЛЬСТВІ: ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок