Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МОВНА ОСОБИСТІСТЬ ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША

МОВНА ОСОБИСТІСТЬ ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША

Назва:
МОВНА ОСОБИСТІСТЬ ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,43 KB
Завантажень:
70
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Інститут української мови ім. О.О.Потебні
ДОЛЖИКОВА ТЕТЯНА ІВАНІВНА
УДК 821.161.2 Куліш 7.08
МОВНА ОСОБИСТІСТЬ
ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША
Спеціальність 10. 02. 01 українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ-2004


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Луганського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник - доктор філологічних наук, професор
Сологуб Надія Миколаївна,
Інститут української мови НАН України,
провідний науковий співробітник відділу стилістики та культури мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Поповський Анатолій Михайлович,
Юридична академія МВС України, м. Дніпропетровськ,
професор кафедри українознавства;
кандидат філологічних наук
Шевченко Лариса Леонідівна,
Український мовно-інформаційний фонд НАН України,
старший науковий співробітник.
Провідна установа - Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна, кафедра української мови, Міністерство освіти і науки України, м.Харків.
Захист відбудеться 28 січня 2004 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26. 172. 01 для захисту докторських (кандидатських) дисертацій при Інституті мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України (01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні та Інституту української мови НАН України (01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано 25 грудня 2003 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
доктор філологічних наук, професор Н.Г.Озерова


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Звернення лінгвістів до поняття „мовна особистість” свідчить про виняткову роль мови в житті окремої людини і суспільства в цілому. У сучасному українському мовознавстві актуальним є дослідження мовної особистості Пантелеймона Куліша (1819 1897) – видатного громадського і культурного діяча, прозаїка, поета, драматурга, перекладача, мовознавця, видавця і редактора.
Його різнобічна праця і безсумнівний талант здобули визнання цілої плеяди українських діячів як старшого, так і молодшого покоління ще за життя письменника. Серед перших поціновувачів творчості Куліша був Т.Шевченко, який високо оцінив як за зміст, так і за мову „Записки о Южной Руси”, „Чорну раду” та „Граматку”. П.Куліша чутливого до найменших відтінків рідного слова, свідомого нормалізатора мови – назвав С.Єфремов „єдиним тоді на всю Україну письменником-професіоналом”.
І.Нечуй-Левицький відзначав „гарну, чисту, народну мову” творів Куліша, а Б.Грінченко писав, що „ніхто не міг переважити Куліша щодо багатства його мови. Могучий стиліст єднав артистизм вислову з надзвичайною його простотою”. І.Огієнко називав Куліша „правдивим свідомим творцем української літературної мови, що все своє довге й трудяще життя віддав на її створення”.
Постать Куліша та його мовотворчість зазнавали нищівної критики в радянські часи, про що свідчать літературознавчі стереотипи недалекого минулого. В українському мовознавстві немає узагальнювальної праці, яка б об’єктивно, з урахуванням екстра- та інтралінгвальних чинників мовно-літературного процесу другої половини ХІХ ст. репрезентувала багатогранну мовну особистість письменника, своєрідність його індивідуального стилю, визначила місце й роль П.Куліша в розвитку української національної культури в цілому і мови зокрема. Не була об’єктом лінгвістичного дослідження нехудожня спадщина Куліша: його науково-популярні й публіцистичні статті. Не окреслено й чинників формування його як мовної особистості. Викладене вище зумовлює актуальність дослідження мовного творчого доробку Пантелеймона Куліша та його мовнонормалізаторської діяльності.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами.
Тема дисертації пов’язана з комплексною науковою проблемою кафедри української мови Луганського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка „Лінгвістичне дослідження текстів різних функціональних стилів”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: МОВНА ОСОБИСТІСТЬ ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок