Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УКРАЇНСЬКА ІСТОРИЧНА ПРОЗА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ СТ. (ІСТОРИЧНІ ДЖЕРЕЛА ТА ХУДОЖНІЙ ДИСКУРС)

УКРАЇНСЬКА ІСТОРИЧНА ПРОЗА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ СТ. (ІСТОРИЧНІ ДЖЕРЕЛА ТА ХУДОЖНІЙ ДИСКУРС)

Назва:
УКРАЇНСЬКА ІСТОРИЧНА ПРОЗА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ СТ. (ІСТОРИЧНІ ДЖЕРЕЛА ТА ХУДОЖНІЙ ДИСКУРС)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,96 KB
Завантажень:
193
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка
БОЙКО НАДІЯ ТЕОДОРІВНА
УДК 821.161.2-311.6.09
УКРАЇНСЬКА ІСТОРИЧНА ПРОЗА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ СТ. (ІСТОРИЧНІ ДЖЕРЕЛА ТА ХУДОЖНІЙ ДИСКУРС)
Спеціальність 10.01.01 - українська література
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ-2002


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі давньої та класичної української літератури Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України.
Науковий керівник - доктор філологічних наук, професор
Федченко Павло Максимович,
провідний науковий співробітник
Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України
Офіційні опоненти - доктор філологічних наук, професор
Дем'янівська Людмила Семенівна,
професор кафедри української літератури ХХ століття
Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка
кандидат філологічних наук, доцент
Кучинський Микола Вікторович,
доцент кафедри мови та методики викладання в початкових класах
Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова
Провідна установа - Львівський національний університет імені Івана Франка, кафедра української літератури ім. акад. М.Возняка, Міністерство освіти і науки України
Захист відбудеться "8" жовтня 2002 року о 14.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.178.01 в Інституті літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України за адресою 01001, м.Київ, вул. Грушевського, 4.
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України (м.Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано "6" вересня 2002 року.
Вчений секретар М.М.Сулима
спеціалізованої вченої ради


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Сутнісною характеристикою новочасних літератур є наявність історичного виміру створюваного ними художнього світу. Увага до історичного буття людини притаманна українській літературі з перших десятиліть її становлення в якості "нової". Формування в її складі перших прозових жанрів (30-ті-40-ві роки ХІХ ст.) позначене намаганням, хай і не в усьому вагомо зреалізованим, охопити історичний протяг народного життя. Уже починаючи з "Чорної ради" П.Куліша можна говорити про повнокровність таких спроб, про тенденцію утвердження принципу історизму в українському прозовому дискурсі.
Художньо місткою ділянкою національної літератури стала історична проза другої половини ХІХ ст. _передусім твори М.Старицького, І.Нечуя-Левицького, М.Костомарова, Д.Мордовця. У творчості цих прозаїків, як авторів історичних романів і повістей, переконливо представлено історичну ходу часу, людину й суспільство в історії, в її драматичних колізіях і складній проблематиці. Унаслідок багатьох обставин історична тема цих творів (та й чи не всієї української літератури ХІХ ст., що обирала аспект історичний) була темою України: домінантний інтерес зосереджено на національному історичному розвиткові, на особистості в ролі активного суб'єкта української історії.
Окремі виходи на дослідження історичної прози другої половини ХІХ ст. в українському літературознавстві на сьогодні зроблені; накопичено певну кількість спостережень і висновків. Але необхідно зазначити й те, що в складних ідейно-політичних обставинах ХІХ ст. далеко не всі твори, написані у розглядуваний період, однаковою мірою були відкриті для неупередженого аналізу, окремі з них просто не були доступні для читача (приміром, тривалий час, з початку 30-их років аж до виходу 10-томника, не перевидавався роман І.Нечуя-Левицького "Князь Єремія Вишневецький", ще суворішу долю й триваліше "забуття" мав інший роман цього ж автора _"Гетьман Іван Виговський"; тільки порівняно недавно вперше з'явилися друком романи М.Старицького "Молодость Мазепы" та "Руина"). Певна річ, така вимушена фрагментарність у можливостях дослідження фактів зазначеного літературного ряду була головною (хоч і не єдиною) причиною того, що завдання осмислити українську історичну прозу другої половини ХІХ ст. як цілісне явище досі в історико-літературних дослідженнях ставитися не могло.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: УКРАЇНСЬКА ІСТОРИЧНА ПРОЗА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ СТ. (ІСТОРИЧНІ ДЖЕРЕЛА ТА ХУДОЖНІЙ ДИСКУРС)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок