Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФОРМУВАННЯ НАСЕЛЕННЯ ГРУНТОВИХ НОГОХВІСТОК (COLLEMBOLA) УРБАНІЗОВАНИХ ЕКОСИСТЕМ М. ЛЬВОВА

ФОРМУВАННЯ НАСЕЛЕННЯ ГРУНТОВИХ НОГОХВІСТОК (COLLEMBOLA) УРБАНІЗОВАНИХ ЕКОСИСТЕМ М. ЛЬВОВА

Назва:
ФОРМУВАННЯ НАСЕЛЕННЯ ГРУНТОВИХ НОГОХВІСТОК (COLLEMBOLA) УРБАНІЗОВАНИХ ЕКОСИСТЕМ М. ЛЬВОВА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,12 KB
Завантажень:
442
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені Юрія ФЕДЬКОВИЧА
ШРУБОВИЧ Юлія Юхимівна
УДК 595.7+591.5
ФОРМУВАННЯ НАСЕЛЕННЯ ГРУНТОВИХ НОГОХВІСТОК
(COLLEMBOLA)
УРБАНІЗОВАНИХ ЕКОСИСТЕМ М. ЛЬВОВА
03.00.16 – екологія
Автореферат дисертації
на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Чернівці – 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Державному природознавчому музеї НАН України,
м. Львів.
Науковий керівник:
доктор біологічних наук, старший науковий співробітник
ЧОРНОБАЙ Юрій Миколайович,
Державний природознавчий музей НАН України, директор
Офіційні опоненти:
Доктор біологічних наук, професор
СТЕФУРАК Василь Петрович,
Івано-Франківська державна медична академія,
професор кафедри медичної біології і генетики;
Кандидат біологічних наук
ТАРАЩУК Марина Володимирівна,
Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України,
науковий співробітник відділу фауни та систематики безхребетних
Провідна установа: Дніпропетровський національний університет
Захист відбудеться 19.06.2002 р. о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.76.051.05 при Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича за адресою: 58012, м. Чернівці, вул. Коцюбинського, 2.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича за адресою: 58012, м. Чернівці, вул. Л. Українки, 23.
Автореферат розісланий 17.05.2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Копильчук Г. П.
1
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність. Cтрімкий розвиток міст у всьому світі та збільшення їхнього впливу на природу зумовили активні екологічні дослідження урбосередовища протягом останніх 30-ти років. Урбанізовані екосистеми - найгетерогенніші антропогенні утвори із дуже зміненими грунтами, складом рослин і тварин. Аналіз грунтової фауни дозволяє отримати об'єктивну інформацію щодо динаміки екологічного стану міського середовища.
Грунтові безхребетні реагують на зміни гідротермічного режиму, механічних та фізико-хімічних параметрів грунту як на рівні організму, так і на рівні популяцій та угруповань (Стриганова, 1994; Стефурак, 1997; Чернова, 1977). Як неодноразово вказувалось у серії спеціальних робіт (Капрусь, 1995; Кузнецова, 1989, 1995, 1999; Chernova, Kuznetsova, 2000 та ін.), населення ногохвісток (Collembola) є відносно автономним біоценотичним комплексом і зручною моделлю для дослідження загальних закономірностей формування та динаміки угруповань під антропогенним пресом. Висока частота обігу генерацій і здатність до стрімких перебудов структури угруповань забезпечують прискорену реакцію цих безхребетних на будь-які зміни середовища. Тому структурні перебудови угруповань ногохвісток є найчутливішими і ранніми показниками еколого-біотичного стану грунтового компоненту урбоекосистем (Мелецис, 1985). Натомість, комплексні дослідження, які окреслювали б на підставі кількісних та якісних даних напрямки трансформації угруповань ногохвісток за умов урбонавантаження на екосистеми, тільки починають розвиватися (Крестьянинова, Кузнецова, 1996; Кuznetsova 1994, 1995; Kuznetsova, Sterzyсska, 1995; Sterzyсska, 1990).
Актуальність дослідження визначається необхідністю вивчення загальних закономірностей формування угруповань грунтових безхребетних (на прикладі ногохвісток) за умов урбанізації та оцінки стану грунтового компоненту урбоекосистем.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дана робота виконана у межах планової наукової роботи Державного природознавчого музею НАН України (м. Львів) у 1996-2000 рр. за темою "Природно-історичні зміни і сучасний стан окремих груп біоти на заході України", державна реєстрація № 0196U003680.
Мета і задачі дослідження. Метою роботи було виявити особливості формування угруповань ногохвісток у грунтах урбанізованих екосистем з різним ступенем трансформації (на прикладі міста Львова); з'ясувати індикаційні можливості комплексу Collembola щодо оцінки екологічних режимів і регенераційного потенціалу грунтів під тиском урбанізації.
2
Поставлена мета передбачала виконання наступних завдань:
1) дослідити видовий склад і структуру угруповань ногохвісток в основних типах урбоекосистем м.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: ФОРМУВАННЯ НАСЕЛЕННЯ ГРУНТОВИХ НОГОХВІСТОК (COLLEMBOLA) УРБАНІЗОВАНИХ ЕКОСИСТЕМ М. ЛЬВОВА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок