Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПОЕТИКА ІСТОРИЧНОЇ РОМАНІСТИКИ БОГДАНА ЛЕПКОГО

ПОЕТИКА ІСТОРИЧНОЇ РОМАНІСТИКИ БОГДАНА ЛЕПКОГО

Назва:
ПОЕТИКА ІСТОРИЧНОЇ РОМАНІСТИКИ БОГДАНА ЛЕПКОГО
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,18 KB
Завантажень:
353
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ПРИКАРПАТСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА
ВАЛЬНЮК БОГДАНА ІВАНІВНА
УДК 883.09.
ПОЕТИКА ІСТОРИЧНОЇ РОМАНІСТИКИ
БОГДАНА ЛЕПКОГО
10.01.01 - українська література
А в т о р е ф е р а т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Івано–Франківськ – 1998
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української літератури
Прикарпатського університету імені Василя Стефаника
Науковий керівник : кандидат філологічних наук, професор
Полєк Володимир Теодорович,
професор кафедри української літератури Прикарпатського університету імені Василя Стефаника
Офіційні опоненти : доктор філологічних наук, професор
Ільницький Микола Миколайович,
завідувач відділом української літератури
Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича
НАН України
кандидат філологічних наук, професор
Гуляк Анатолій Борисович,
професор кафедри української літератури
Національного педагогічного університету
імені Михайла Драгоманова
Провідна установа : Київський університет імені Тараса Шевченка,
кафедра історії української літератури
Захист відбудеться 23 листопада 1998 року о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К09.03.02. у Прикарпатському університеті імені Василя Стефаника за адресою: 284000, м.Івано-Франківськ, вул.Шевченка, 57.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Прикарпатського університету імені Василя Стефаника.
Автореферат розісланий 22 жовтня 1998 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук, доцент Н.Я.Тишківська
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
В українському літературознавстві останніх років спостерігається тенденція до осмислення художніх властивостей літературно-естетичних явищ. На передній план виходить поетика, яка вивчає “способи і засоби художнього втілення, образного роз-криття життя” Храпченко М.Б. Художественное творчество, действительность, человек. - М.: Сов. писатель, 1982. - С.399., що сприяє осягненню внутрішньої організації художньої структури окремих творів і встановленню значеннєвості їх у контексті українського літературного процесу, який є доволі пошарпаним, мало вивченим і заповненим “білими пля-мами”.
Особливо “заплямленою” стала літературна карта 20–30-х рр. Не була винятком у цьому плані й західноукраїнська історична проза, презентована іменами В.Будзиновського, К.Гриневичевої, Б.Лепкого, Ю.Липи, Ю.Опільського. Найпопу-лярнішим серед них, безперечно, був Б.Лепкий, величезний творчий доробок якого, в тому числі історична романістика, свого часу вилучений з національно-культур-ного життя, залишається донині мало дослідженим. Сказане стосується насамперед пенталогії “Мазепа”, першого в західноукраїнській історичній белетристиці багато-томного видання, в якому автор здійснив спробу реабілітації опаплюженого істориками й літераторами гетьмана І.Мазепи.
Твір, зрозуміло, не могла обминути увага критики. За кордоном він аналізувався у різні періоди, свідченням чому статті М.Здєховського (1938), Є.-Ю.Пеленського (1943), Л.-Р.Лепкого (1961), І.Левадного (1961), критичні зауваги Р.Млиновецького (1959), монографія В.Лева (1976). А от на материковій Україні з відомих причин спостерігалися здебільшого тільки “дві хвилі” зацікавлення пенталогією. Одна з них “піднялася” одразу ж після виходу у світ перших частин твору (публікації В.Безушка, Є.Бунди, В.Державіна, С.Лакусти, Ю.Опільського, М.Рудницького). “Друга хвиля” випадає якраз на сьогодення.
Більшість авторів обох періодів визнають, що дана пенталогія – це поважний і визначний вклад у літературу Див.:Опільський Ю. Втеча перед дійсністю (“Мазепа” - Богдана Лепкого) // Нові шляхи. - 1929. - №7. - С.112-119.. При цьому значеннєвість її, як у критиці попередників, так і в дослідженнях сучасників (М.Ільницького, Ф.Погребенника, М.Жулинського, Р.Горака, В.Соколової, Т.Литвиненко) встановлюється не тільки через акцентування ідейної сторони твору, а й через його художню своєрідність, пов’язану то з тужливо-ліричною тональністю, то з особливостями стилістики, то з дещо незвич-ним трактуванням образів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ПОЕТИКА ІСТОРИЧНОЇ РОМАНІСТИКИ БОГДАНА ЛЕПКОГО

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок