Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ІРРАЦІОНАЛЬНЕ ПІЗНАННЯ В ФІЛОСОФСЬКІЙ ДУМЦІ УКРАЇНИ

ІРРАЦІОНАЛЬНЕ ПІЗНАННЯ В ФІЛОСОФСЬКІЙ ДУМЦІ УКРАЇНИ

Назва:
ІРРАЦІОНАЛЬНЕ ПІЗНАННЯ В ФІЛОСОФСЬКІЙ ДУМЦІ УКРАЇНИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,22 KB
Завантажень:
466
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ІВАНА ФРАНКА
УДК 133.2 (477)+1(091)
МОРСЬКА Наталія Львівна
ІРРАЦІОНАЛЬНЕ ПІЗНАННЯ
В ФІЛОСОФСЬКІЙ ДУМЦІ УКРАЇНИ
Спеціальність 09.00.05 – історія філософії
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
ЛЬВІВ-2003
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Львівському інституті українознавства імені Івана Крип’якевича (сектор філософії культури).
Науковий керівник: | доктор філософських наук, професор
Братасюк Марія Григорівна,
професор кафедри теорії держави та права Тернопільської академії народного господарства.
Офіційні опоненти: | доктор філософських наук, професор
Лисий Василь Прокопович,
професор кафедри філософії Львівського національного університету імені Івана Франка;
кандидат філософських наук
Козьмук Ярослав Романович,
доцент кафедри філософії Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
Провідна установа: | Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Захист відбудеться “11” лютого 2003 року о 15 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 35.051.02 у Львівському національному університеті імені Івана Франка за адресою:
79000, м.Львів, вул. Університетська, 1, ауд. 301.
З дисертацією можна ознайомитись у Науковій бібліотеці національного університету імені Івана Франка за адресою:
79005, м.Львів, вул Драгоманова, 5
Автореферат розіслано “9” січня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Д 35.051.02
доктор політичних наук, професор В.М.Денисенко


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Сучасне українське суспільство переживає добу великих докорінних змін. Метаморфози у суспільстві зумовлюють новітній напрям розвитку філософської думки і передбачають нові, постмодерністські філософські тенденції.
Сучасна філософія відмовляється від єдиноправильних, раціонально-теоретичних тверджень, а вибирає шлях та гасло сумніву, гіпотези, роздуму. Вона є радше запитуванням, пізнанням, шуканням, аніж ствердженням. Тому зараз, на межі століть і тисячоліть, раціональна домінанта у філософії втрачає свою монументальність і стрімко витісняється емоційно-чуттєвими чинниками.
Це аж ніяк не веде до заперечення ролі розуму та матеріальної культури у сучасному, динамічному, із найдосконалішими досягненнями у галузі науки і техніки, світі. Але нині, як ніколи, людство стоїть перед загрозою духовної деградації, тому філософська думка дедалі активніше і уважніше приглядається до того внутрішнього, незвідано-загадкового, що керує людиною зсередини. Пильна увага звертається на сферу духовності, а особливо сферу особистісного душевно-духовного життя людини, яка довго залишалася в тіні, бо саме цей унікально-неповторний, ірраціональний, емоційно-чуттєвий світ вивищує людину над “урівняною” масою, яка легко піддається маніпулюванню і яку так завзято стверджує раціональне бачення. Духовні цінності довготривалі, незнищенні, вони мають властивості до увічнення. Людський дух і його вияв – духовність – є “буттям понад і поза собою”, “трансценденцією”, переступанням меж сфери психічності, що таїть у собі загадку неповторного, індивідуального, особистісного “Я” – вічну таємницю людської екзистенції, яка повністю не піддається раціональному осягненню, її можна збагнути лише за допомогою ірраціональних, емоційно-інтуїтивних шляхів пізнання. Дане дослідження, що присвячене проблемі ірраціонального пізнання у філософській культурі України – це спроба дати відповідь на вирішення цього питання.
Своєрідністю української філософської традиції є її особлива увага до ірраціонального. Це пояснюється передусім її глибокими коренями, що сягають у передфілософські, міфологічні уявлення про граничність людського буття, у яких основою є ірраціональні засади, а особливо - специфічністю ментальності українського народу та специфікою української психічної структури. Але в історії української філософії цілісного дослідження із цієї проблеми зроблено ще не було, тому дана дисертаційна робота заповнить одну з “білих плям”, які мають місце у вітчизняній історико-філософській думці.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ІРРАЦІОНАЛЬНЕ ПІЗНАННЯ В ФІЛОСОФСЬКІЙ ДУМЦІ УКРАЇНИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок