Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ГЛУХИХ І СЛАБОЧУЮЧИХ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ТА МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ

ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ГЛУХИХ І СЛАБОЧУЮЧИХ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ТА МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ

Назва:
ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ГЛУХИХ І СЛАБОЧУЮЧИХ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ТА МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,37 KB
Завантажень:
381
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ІНСТИТУТ ДЕФЕКТОЛОГІЇ АКАДЕМІЇ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ
МИХАЙЛОВА ОЛЬГА ЮРІЇВНА
УДК 376.3 + 053.4/.5 (048)
ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ
ГЛУХИХ І СЛАБОЧУЮЧИХ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ТА
МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ
19.00.08 - спеціальна психологія
Автореферат дисертації
на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ - 2000
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Інституті дефектології АПН України
Науковий керівник :
Офіційні опоненти:
Провідна установа :
Захист відбудеться 26 вересня 2000 року о 14.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д. 26. 450. 01 в Інституті дефектології АПН України (04060, м.Київ, вул. М. Бер-линського, 9).
З дисертацією можна ознайомитися у науковій частині Інституту дефектології АПН Ук-раїни (04060, м.Київ, вул. М. Берлинського, 9).
Автореферат розіслано “23” серпня 2000 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради А.А.Колупаєва
 
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. У зв'язку з активізацією впливу суспільних взаємин на розвиток економіки та демократичних процесів у державі з особливою гостротою постали питання формування гуманістично-прогресивних стосунків між людьми. Великого значення процеси гуманізації освіти набули в Україні, що знайшло відображення у Державній національній програмі "Освіта (Україна ХХІ століття)" і в програмах "Трансформація гуманітарної освіти в Україні" та "Діти України".
Реалізація вказаних програм та забезпечення позитивного впливу окремої людини на процеси, які відбуваються у суспільстві, значною мірою залежать від рівня сформованості у підростаючого покоління етичних норм (І.Д. Бех, В.І. Бондар, В.В.Засенко, О.В. Киричук, О.Л. Кононко, А.А. Корнієнко, К.В. Луцько, С.Д. Максименко, Е.І. Пущін, В.В. Рибалка, Є.Ф. Соботович, М.К. Шеремет, М.Д. Ярмаченко). Як свідчать результати спеціальних досліджень і педагогічна практика, при засвоєнні етичних норм особливі труднощі відчувають діти з вадами слуху.
Проблему морального виховання дітей з вадами слуху в цілому і, зокрема, засвоєння етичних норм, досліджували різні автори. Результати досліджень показали залежність успішності психолого-педагогічного впливу на дітей від розвитку мови і мовлення, зокрема від засвоєння понять, значення слів та виділення образного змісту окремих текстів та літературних творів (М.І. Нікітіна). Описано ідейно-патріотичний зміст як передумову морального виховання; представлена досить грунтовно проблема відношень (Н.Г. Морозова); виявлено складники патріотичного (І.П. Колесник) та інтернаціонального виховання. Водночас слід зазначити, що, не дивлячись на встановлений у дослідженнях факт необхідності спеціального підходу до морального виховання та значення рівня розвитку мовлення у моральному вихованні, вивчення цього питання з іншої позиції, а саме з точки зору компенсаторних шляхів, не здійснювалося.
Розглянувши здобутки з проблеми морального виховання глухих та слабочуючих дітей, можна зазначити, що на сьогодні недостатньо даних про зміст формування гуманістичних відносин, не висвітлено розвиток взаємин у різних за характером групах, хоч як питання дослідження особливостей морального виховання дітей з вадами слуху таке питання ставилось (М.І. Нікітіна). Водночас численні психологічні дослідження вказують на відповідні особливості морального становлення чуючих дітей, зокрема на важливість інтонаційного компоненту мовлення у формуванні моральних вчинків і навичок у дошкільному віці (Л.І. Лісіна); виділено як складник сутності моральних почуттів емпатію; виявлено, що з віком відбуваються зміни у стосунках дітей; досить детально проаналізовано параметри спілкування в групі дитина - дорослий, пов’язані з розвитком мови в цілому і в момент її появи, зокрема (Н.Є. Веракса, Т.П. Гаврилова, В.В. Давидов, О.М. Дьяченко, О.В. Запорожець, В.Т. Кудрявцев, П.М. Якобсон та інші дослідники).
Наведені дані та ціла низка інших досліджень дозволяють стверджувати про наявність специфічних особливостей морального виховання дітей з вадами слуху, які пов’язані з повним або частковим блокуванням сенсорного каналу, і внаслідок чого відбувається затримка розвитку мови і мовлення - основного шляху засвоєння - і перенесення сприймання людських взаємин із русла слухо-зорового та мовного каналів на невербальну поведінку -фіксування міміки, пози людини за зоровим сприйманням.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ГЛУХИХ І СЛАБОЧУЮЧИХ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ТА МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок