Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Словотвірне гніздо з вершиною “есть” у російській мові: становлення і сучасний стан

Словотвірне гніздо з вершиною “есть” у російській мові: становлення і сучасний стан

Назва:
Словотвірне гніздо з вершиною “есть” у російській мові: становлення і сучасний стан
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,66 KB
Завантажень:
285
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Дніпропетровський національний університет
Ситникова Олена Володимирівна |
УДК 81’373.611=161.1 “10/19” (043.3)
Словотвірне гніздо з вершиною “есть” у російській мові:
становлення і сучасний стан
Спеціальність: 10.02.02 – російська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ – 2004


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано в Донецькому національному університеті Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник - | доктор філологічних наук, професор
Отін Євген Степанович,
завідувач кафедри загального мовознавства і історії мови Донецького національного університету
Офіційні опоненти - | доктор філологічних наук
Горпинич Володимир Олександрович,
професор кафедри української мови
Дніпропетровського національного університету
кандидат філологічних наук
Маторіна Наталя Михайлівна,
доцент кафедри загального та російського мовознавства
і історії та теорії літератури
Слов’янського державного педагогічного університету
Провідна установа - | Київський національний педагогічний
університет імені М.П. Драгоманова
Міністерства освіти и науки України
Захист дисертації відбудеться “ 24 ” грудня 2004 р. о 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 08.051.05 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Дніпропетровському національному університеті за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, вул. Наукова, 13, корпус 1 (ауд. 805).
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, вул. Козакова, 6.
Автореферат розіслано “24” листопада 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради к. філол. н., доц. М.С. Ковальчук
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Словотвір російської мови – порівняно молода галузь мовознавства, у становленні якої важливу роль відіграли дослідження П.Ф. Фортунатова, В.О. Богородицького, В.В. Виноградова. Стаття Г.О. Винокура “Заметки по русскому словообразованию” посідає особливе місце в розвитку вітчизняної дериватології. У цій роботі вперше в теоретичному плані викладено ряд принципових питань словотвору: проблеми членованості слова, принципи встановлення відношень синхронічної похідності, проблеми варіантності основ і афіксів, висвітлюється питання про зв’язані корені.
Найважливішою рисою сучасного словотвору став системний підхід до вивчення явищ, пов’язаних із творенням слів у мові (об’єкт дослідження). В останні роки особливо інтенсивно вивчаються словотвірні гнізда, що виконують систематизуючу функцію словотвірного рівня мови.
Матеріал, накопичений теоретичним мовознавством і лексикографічною практикою, дозволяє поставити питання про виявлення специфіки гнізд різного типу. Залежно від аспекту, що може бути покладений в основу опису гнізда, розрізняють лексичні, словотвірні, морфемні й лексико-словотвірні гнізда.
Предметом нашого дослідження стало лексико-словотвірне гніздо з вершиною есть, що включає словотвірні зв’язки слів, які входять до його складу, і опис на цій основі їх лексичних значень. Таке гніздо уявляється структурно-семантичною єдністю, “в якій смислові відношення між словами представлені на тлі їх структурних зв’язків, а семантичний і дериваційний аспекти зливаються нерозривно, усуваючи недоліки як суто тлумачного, так і суто словотвірного словників”. Вибір віддієслівного гнізда зумовлений фактом значного впливу його механізмів на дериваційну систему російської мови: словотвірні гнізда, утворені дієсловами, максимально великі кількісно і різноманітніші за дериваційною семантикою похідних порівняно з гніздами інших частин мови. Саме дієслова є основною словоутворювальною силою будь-якого словотвірного гнізда.
Актуальність дослідження визначається необхідністю всебічного аналізу словотвору як системи словотвірних гнізд. Вивчення конкретних гнізд є актуальним як для з’ясування типології гнізд і опису загальної системи словотвору, так і для розв’язання питань внутрішньої організації лексичної системи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: Словотвірне гніздо з вершиною “есть” у російській мові: становлення і сучасний стан

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок