Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Проблема становлення особистості в російській автобіографічній прозі початку ХХ століття (В.Короленко і М.Горький)

Проблема становлення особистості в російській автобіографічній прозі початку ХХ століття (В.Короленко і М.Горький)

Назва:
Проблема становлення особистості в російській автобіографічній прозі початку ХХ століття (В.Короленко і М.Горький)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,43 KB
Завантажень:
309
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Херсонський державний університет
Дудюк Леонід Петрович
УДК 82-312.6
Проблема становлення особистості
в російській автобіографічній прозі початку ХХ століття
(В.Короленко і М.Горький)
10.01.02 – російська література
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Херсон – 2005


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі теорії літератури та методики викладання Миколаївського державного університету ім. В.О.Сухомлинського.
Науковий керівник – |
кандидат філологічних наук, доцент кафедри зарубіжної літератури Запорізького державного університету Купріянов Ігор Терентійович
Офіційні опоненти – |
доктор філологічних наук, професор відділу світової літератури Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України Мазепа Наталія Ростиславівна;
кандидат філологічних наук, доцент кафедри російської та світової літератури Харківського національного педагогічного університету ім.Г.С.Сковороди
Журенко Марина Миколаївна
Провідна установа – | Таврійський національний університет ім. В.І.Вернад-ського, кафедра російської та зарубіжної літератури (м.Сімферополь, вул. Ялтинська, 4).
Захист відбудеться „07„ жовтня 2005 р. о 14-30 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 67.053.02 у Херсонського державному університеті за адресою: 73000, м.Херсон, вул. 40 років Жовтня, 27, ауд.256.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Херсонського державного університету за адресою: м.Херсон, вул. 40 років Жовтня, 27, тел. (0552) 32-67-08.
Автореферат розіслано „ 06 „ вересня 2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Невярович Н.Ю.


Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Переломні епохи початку ХХI і початку ХХ століть перегукуються підвищеним інтересом до духовних проблем особистості. В останні десятиліття зявилась велика кількість мемуарно-автобіографічних творів письменників, громадських діячів у російській, українській і світовій літературі. Глобалізація економіки, політики, культури відбивається на складних процесах формування особистості. Постмодерністська література кінця ХХ ст. віддзеркалює „... сприйняття світу, як розірваного, відчуженого, позбавленого змісту, закономірності й упорядкованості” Ильин И. Постмодернизм. От истоков до конца столетия. Эволюция научного мифа. – М.: Интрада, 1998. – С.164.. Сюжет у таких творах розмитий, руйнується звичне читацьке сприйняття, головний герой відсутній, частіше в його ролі виступає сам автор.
Проблема автора і героя в літературознавстві залишається дискусійною. В автобіографічній прозі вона є найяскравішою, об'єкт і суб'єкт у ній переплітаються. М.Бахтін помітив дивну суперечність у психології творчості, у взаєминах автора і героя. На його думку, вони знаходяться у взаємопроникненні, а „боротьба художника за визначений і стійкий образ героя певною мірою є боротьба його із самим собою” Бахтин М. Автор и герой // Эстетика словесного творчества. – М.: Искусство, 1979. - С. 8.. Одночасно - він весь у створеному продукті. М.Бахтін стверджував, що панує повний хаос в історії літератури, коли ототожнюють автора і героя внаслідок збігу фактів їхнього життя. Проблема автора як учасника подій і творця зображеного також залишається дискусійною. Відображений факт – це не копія, а інша реальність. Д.Лихачов писав: „... світ художнього твору – результат правильного відображення і активного перетворення дійсності” Лихачев Д.С. Внутренний мир художественного произведения // Вопросы литературы. - 1968. - № 8. – С. 76.. Це стосується й автобіографічної прози.
У літературознавстві терміни, що позначають різні жанри автобіографічної прози, не завжди чітко розмежовують такі поняття, як „мемуари”, „спогади”, „сповіді”, „художні автобіографії”. Часто форми одного жанру притаманні й іншому. Тому іноді важко визначити межу жанрів. Мемуари - це спогади, оповіді від імені автора про реальні події минулого, учасником або очевидцем яких він був. Звичайно, він суб’єктивно передає свій погляд на зображене, а той, що пише літературну автобіографію, частіше „дописує” і „переписує” своє життя, яке він зображає композиційно логічно, із фактів дійсності створює художню систему, показує закономірний розвиток задуму.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Проблема становлення особистості в російській автобіографічній прозі початку ХХ століття (В.Короленко і М.Горький)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок