Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Семантико-функціональна транспозиція часових форм дієслова в поліпредикативних структурах сучасної української мови

Семантико-функціональна транспозиція часових форм дієслова в поліпредикативних структурах сучасної української мови

Назва:
Семантико-функціональна транспозиція часових форм дієслова в поліпредикативних структурах сучасної української мови
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,30 KB
Завантажень:
380
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
Прикарпатський національний університет
імені Василя Стефаника
Наконечна Лариса Богданівна
УДК811.161.2’367.7
Семантико-функціональна транспозиція
часових форм дієслова
в поліпредикативних структурах
сучасної української мови
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Івано-Франківськ — 2008


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української мови Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: кандидат філологічних наук, доцент
Барчук Володимир Михайлович,
кафедра української мови Прикарпатського
національного університету імені Василя Стефаника.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Мірченко Микола Васильович,
завідувач кафедри української мови, видавничої
справи та редагування Волинського національного
університету імені Лесі Українки;
кандидат філологічних наук, доцент
Заоборна Марія Степанівна, кафедра українського
і загального мовознавства
Тернопільського національного педагогічного
університету імені Володимира Гнатюка
Захист відбудеться 14 березня 2008 року о 10 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К . 051. 02 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника (76025, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 79, Будинок учених).
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника за адресою: 76025, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 79, Будинок учених.
Автореферат розіслано 12 лютого 2008 року
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філол. наук, доцент Н. Я. Тишківська


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Проблема вивчення функціональних можливостей граматичних категорій, спроможності їхніх форм реалізуватися у не властивих для них умовах і виконувати функції інших граматичних форм належить до числа дискусійних у сучасній лінгвістиці. Теоретичні засади граматичного заміщення були закладені ще О. О. Потебнею, Ш. Баллі, Л. Теньєром, О. М. Пєшковським, В. В. Виноградовим. У сучасному мовознавстві різні аспекти граматичної транспозиції висвітлено в працях О. І. Бондаря, І. Р. Вихованця, Н. В. Гуйванюк, А. П. Загнітка, В. І. Кононенка, а також зарубіжних мовознавців: О. В. Бондарка, М. В. Всеволодової, Е. Кржижкової, О. М. Ремчукової. Однак питання граматичної транспозиції, зокрема грамемної, у межах граматичної категорії часу залишається одним із ключових і найбільш актуальних в українській мовознавчій науці.
Як в українській лінгвістиці, так і в славістиці загалом транспозицію часових форм дієслова найчастіше розглядають як явище тексту (макротексту), коли транспозиційна функція часової форми виникає під впливом певної текстової одиниці (як правило, попереднього речення із визначальною часовою семантикою), також як явище ситуації, де транспозицію часової форми нерідко спричинює пресупозиція, інтонація, або з позицій аналізу певних аспектів, не розмежовуючи при цьому сфери її реалізації.
У всіх сучасних дослідженнях, зокрема О. І. Бондаря, С. С. Єрмоленка, І. В. Піддубської, при аналізі транспозиційних процесів у сфері граматичної категорії часу поліпредикативні структури (далі – ППС) були залучені тільки частково і специфіка часових дієслівних заміщень у цих синтаксичних конструкціях не розглядалася.
Граматична категорія часу реалізується не тільки в морфологічній формі дієслова (вона не в змозі виявити всі функціональні можливості слова), а й на рівні синтаксичної конструкції, де існують певні зв’язки, відношення між дієсловом-предикатом та іншими компонентами. "Синтаксична категорія часу ширша, ніж морфологічна категорія дієслівного часу" Золотова Г. А. Очерк функционального синтаксиса русского языка.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 Реферат на тему: Семантико-функціональна транспозиція часових форм дієслова в поліпредикативних структурах сучасної української мови

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок