Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Богдан Хмельницький і Запорозька Січ кінця XVI – середини XVII століть (генезис, еволюція та реформування організаційної структури Січі)

Богдан Хмельницький і Запорозька Січ кінця XVI – середини XVII століть (генезис, еволюція та реформування організаційної структури Січі)

Назва:
Богдан Хмельницький і Запорозька Січ кінця XVI – середини XVII століть (генезис, еволюція та реформування організаційної структури Січі)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
37,69 KB
Завантажень:
327
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 
Національна академія наук України
Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича
Інститут народознавства
Стороженко Іван Сергійович
УДК 94(477)“14-16”
Богдан Хмельницький і Запорозька Січ кінця XVI –
середини XVII століть (генезис, еволюція та
реформування організаційної структури Січі)
Спеціальність: 07.00.01 Історія України
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора історичних наук
Львів – 2008
Дисертацією є монографія.
Робота виконана в науково-дослідній лабораторії історії Придніпровського регіону у складі кафедри історіографії, джерелознавства та архівознавства історичного факультету Дніпропетровського національного університету.
Науковий консультант: доктор історичних наук, професор, академік НАН України
Смолій Валерій Андрійович,
Інститут історії України Національної академії наук України, директор інституту.
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор
Степанков Валерій Степанович,
Кам’янець-Подільський державний університет,
завідувач кафедри всесвітньої історії;
доктор історичних наук, професор
Леп’явко Сергій Анатолійович,
Чернігівський державний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченка, завідувач кафедри історії слов’ян;
доктор історичних наук, професор
Зашкільняк Леонід Опанасович,
Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича Національної академії наук України, заступник директора інституту.
Захист відбудеться 11 березня 2008 р. о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .222.01 в Інституті українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України та Інституті народознавства НАН України (79026, м. Львів, вул. Козельницька, 4).
З дисертацією у формі монографії можна ознайомитися в бібліотеці Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України.
Автореферат розіслано 28 січня 2008 р.
Вчений секретар
спеціалізований вченої ради
кандидат історичних наук Середа О.В.
Загальна характеристика роботи
Актуальність дослідження. Період кінця XV – середини XVII ст. є визначальним у становленні українського етносу та його державності. Характерними рисами цього періоду були: народження українського козацтва, його еволюція від розбійницьких ватаг до структурованого козацького війська, а від нього – до козацького субетносу як складової частини українського етносу і його домінанти; утворення першої Запорозької (Базавлуцької) Січі та козацької держави Б. Хмельницького – Війська Запорозького.
Вважається, що цей період історії України, зокрема Хмельниччина, досить досліджений. Але автор дисертації дотримується протилежної думки. До цього висновку він дійшов під час дослідження воєнного мистецтва в битвах, проведених Б. Хмельницьким за період 1648–1652 рр., виявивши, що після знищення польською армією у 1638 р. Базавлуцької Запорозької Січі вона до 1652 р. не відновлювалася. Іншими словами, Микитинської Запорозької Січі упродовж 1638–1652 рр. не існувало, тобто повідомлення С. Величка про цю Січ, яке перейшло зі сторінок його літопису до української історіографії, має апокрифічний (підробний) характер. Автор дисертації також виявив, що відродження Запорозької Січі, яка отримала назву Чортомлицької (замість знищеної Базав-луцької Січі), здійснив у 1652 р. Б. Хмельницький за своїм проектом, але з іншою організаційною структурою, а отже, і з іншими функціями.
Щоб перевірити достовірність вищеназваних “білих плям” в історії Запорозької Січі, дисертант запропонував розглянути їх у контексті дослідження генезису та еволюції організаційних і етнічних структур українського козацтва за період від кінця XV до середини XVII ст. на засадах історико-системного методу та теорії етногенезу. Ця пропозиція базується на глибокому переконанні автора дисертації в тому, що універсальним ключем щодо розкриття сутності та стадій розвитку Запорозької Січі як соціальної (військової) системи може стати дослідження генезису та еволюції її організаційної структури. Цей висновок ґрунтується на закономірностях довколишнього світу. Зокрема, звернемо увагу, по-перше, на те, що саме форма (структура) будь-якого природного об’єкта є джерелом передачі інформації про його сутність.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 Реферат на тему: Богдан Хмельницький і Запорозька Січ кінця XVI – середини XVII століть (генезис, еволюція та реформування організаційної структури Січі)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок