Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА РЕЦЕПЦІЯ ІНШОМОВНОЇ ЛЕКСИКИ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВНІЙ КАРТИНІ СВІТУ

ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА РЕЦЕПЦІЯ ІНШОМОВНОЇ ЛЕКСИКИ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВНІЙ КАРТИНІ СВІТУ

Назва:
ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА РЕЦЕПЦІЯ ІНШОМОВНОЇ ЛЕКСИКИ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВНІЙ КАРТИНІ СВІТУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
39,10 KB
Завантажень:
404
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 
Національна юридична академія України
імені Ярослава Мудрого
Сімонок Валентина Петрівна
УДК 811.161.2'37
ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА РЕЦЕПЦІЯ
ІНШОМОВНОЇ ЛЕКСИКИ
В УКРАЇНСЬКІЙ МОВНІЙ КАРТИНІ СВІТУ
10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора філологічних наук
Харків 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі іноземних мов № 1 Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого.
Науковий консультант – академік АПН України, доктор філологічних наук, професор Мацько Любов Іванівна, завідувач кафедри стилістики Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, м. Київ.
Офіційні опоненти: – доктор філологічних наук, професор Жайворонок Віталій Вікторович, провідний науковий співробітник Інституту мовознавства імені О.О.Потебні НАН України; –
доктор філологічних наук, професор Калашник Володимир Семенович, завідувач кафедри української мови Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна;–
доктор філологічних наук, професор Мойсієнко Анатолій Кирилович, завідувач кафедри сучасної української мови Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Провідна установа – Вінницький державний педагогічний університет імені М.Коцюбинського, кафедра української мови, Міністерство освіти і науки України.
Захист відбудеться 12 вересня 2002 р. о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д64.053.03 в Харківському державному педагогічному університеті імені Г.С.Сковороди за адресою: 61168, м. Харків, вул. Блюхера, 2.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Харківського державного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди за адресою: 61168, м. Харків, вул. Блюхера, 2.
Автореферат розіслано " 9 " серпня 2002 р.
Учений секретар спеціалізованої вченої ради О.А.Олексенко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Проблемі іншомовних запозичень і процесам їх засвоєння присвячено чимало наукових досліджень у вітчизняному мовознавстві. Серед них слід пригадати роботи І. І. Огієнка, С. Смаль-Стоцького, О. О. Потебні та ін. Цієї проблеми торкалися й такі сучасні мовознавці, як В. В. Жайворонок, М. А. Жовтобрюх, Ю. О. Жлуктенко, С. В. Семчинський, Л. О. Симоненко та ін. При цьому іншомовні слова характеризувалися до певної міри фрагментарно, як щось чужорідне в мові, чим і пояснюються різні підходи до питання про місце і допустимі межі вживання запозичених одиниць в українській мові. Самі терміни "іншомовні", "запозичені слова", морфеми вказують радше на їхній генезис, а не на статус у новій для них мовній структурі. Це дає підстави проаналізувати проблему запозичень з погляду їхнього місця і функцій в українській мовній системі.
На базі значного за обсягом матеріалу з використанням сучасних методів лінгвістичного дослідження здійснюємо аналіз рецепції англійських, німецьких та французьких запозичень в українській мові у кількох аспектах: у соціолінгвістичному простежуються процеси входження запозичень у мову у зв'язку з розвитком історії та культури українського народу, у лексико-семантичному характеризується система запозичених слів і їх місце в лексико-семантичній системі української мови, у структурно-семантичному аналізуються лексико-семантичні зв'язки проаналізованих слів у мові-реципієнті – як наслідок вторинного семіозису, в антропоцентричному визначається статус запозиченої лексики в українській мовній картині світу (МКС), розглядаються фрагменти МКС, найбільш чи найменш сприйнятливі для проникнення запозичених елементів.
Такий науковий напрямок у сучасній лінгвістиці є актуальним, бо він сприятиме утвердженню погляду на клас іншомовних слів як на органічну складову частину загальномовного словника мови-реципієнта. Крім того у вітчизняному мовознавстві відсутнє монографічне дослідження рецепції лексики, запозиченої з англійської, французької та німецької мов, в українську мовну картину світу.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 Реферат на тему: ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА РЕЦЕПЦІЯ ІНШОМОВНОЇ ЛЕКСИКИ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВНІЙ КАРТИНІ СВІТУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок