Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат безкоштовно: “ЛЮДИНА і ПРИРОДА” У ЛІТЕРАТУРНО-ХУДОЖНЬОМУ ДИСКУРСІ: ДОСВІД ФРЕЙМОВОГО АНАЛІЗУ (на матеріалі романів Е. Штріттматтера і Т. Гарді)

Загрузка...

“ЛЮДИНА і ПРИРОДА” У ЛІТЕРАТУРНО-ХУДОЖНЬОМУ ДИСКУРСІ: ДОСВІД ФРЕЙМОВОГО АНАЛІЗУ (на матеріалі романів Е. Штріттматтера і Т. Гарді) / сторінка 6

Назва:
“ЛЮДИНА і ПРИРОДА” У ЛІТЕРАТУРНО-ХУДОЖНЬОМУ ДИСКУРСІ: ДОСВІД ФРЕЙМОВОГО АНАЛІЗУ (на матеріалі романів Е. Штріттматтера і Т. Гарді)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,57 KB
Завантажень:
142
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Релевантними для нашого дослідження виявились визначення понять ‘природа’ та ‘людина’, наведені у ВТССУМ (2003). Так, Природа – це “сукупність особливостей рослинного і тваринного світу, кліматичних умов, рельєфу якої-небудь місцевості, країни”. Це визначення містить основні термінали, що складають фрейм ‘Природа’: Рослини – Тварини – Ландшафт – Природні явища:
РОСЛИНИ
(PFLANZEN / PLANTS )
ЛАНДШАФТ ПРИРОДНІ ЯВИЩА
(LANDSCHAFT / П Р И Р О Д А (NATURERSCHEINUNGEN /
LANDSCAPE) (NATUR / NATURE) NATURAL PHENOMENA)
 
ТВАРИНИ
(TIERE / ANIMALS)
Рис. 1 Концептуальна структура фрейму ‘Природа’
Людина – це “особа як утілення високих інтелектуальних і моральних властивостей”; люди – “особи, об’єднані певними, характерними або спільними ознаками; особи, що мають справу з певним суб’єктом; особи, що працюють у якій-небудь галузі виробництва”. Спільні ознаки розглядаємо як спільні риси, а риса, за визначенням у ВТССУМ, – це “сукупність частин, ліній, що утворюють зовнішній вигляд; зовнішній вираз якогось почуття, настрою і т. ін.” Таким чином, терміналами фрейму ‘Людина’ є Характер (інтелектуальні та моральні властивості) – Зовнішність (зовнішній вигляд) – Стан (почуття, настрій) – Міжособистісні відносини (мають справу із суб’єктом) – Дія / Діяльність (працюють):
ЗОВНІШНІСТЬ
(AU?ERES / APPEARANCE)
ХАРАКТЕР Л Ю Д И Н А СТАН
(CHARAKTER / M E N S C H / M A N (ZUSTAND /
CHARACTER) STATE)
ДІЯ (ДІЯЛЬНІСТЬ) ВІДНОСИНИ
(HANDELN / ACTION) (BEZIEHUNGEN / RELATIONS)
Рис. 2. Концептуальна структура фрейму ‘Людина’
Фрейм ‘Природа’ позначаємо літерою N (від нім.: Natur та англ.: nature), а фрейм ‘Людина’ – літерою M (нім.: Mensch, англ.: man).
З огляду на тезу про нерозривний зв’язок людини і природи, аналізуємо лише фреймові структури, які представляють єдиний фреймовий комплекс ‘Людина і Природа’, залишаючи поза увагою ті, що окремо презентують фрейми ‘Людина’ і ‘Природа’. У фреймовому комплексі ‘Людина і Природа’ виокремлюємо три інтегрованих фрейми: ІФ ‘Побут’, ІФ ‘Екологія’, ІФ ‘Внутрішній світ’, які об’єднують термінальні елементи фреймів ‘Людина’ і ‘Природа’.
Критерієм виокремлення ІФ ‘Побут’ слугувала теза про те, що з’єднувальною ланкою людини і природи є практична діяльність, яка знаходить своє вираження у побуті (В. Вілков). Людина – це істота, здатна до праці, соціально та культурно зумовленого спілкування, різнобічної свідомої діяльності. Залежно від ступеня розвитку знань та специфіки матеріальних і духовних потреб людина перетворює об’єктивну реальність, залучає до сфери своєї діяльності певні об’єкти природи, їхні властивості та відношення, створюючи, таким чином, „друге буття предметів”. Такий стан речей характеризується як загальний уклад життя, тобто побут.
Як зазначав академік В.І. Вернадський, людина нерозривно зв’язана з біосферою – цілісною оболонкою Землі, заселеною живими організмами і перетворюваною ними. Ця думка знаходить своє підтвердження в дефініції, зафіксованій у ВТССУМ, згідно з якою, “екологія – це зв’язок між організмом і навколишнім середовищем”. Як видно, ці визначення містять ключові елементи „перетворювана“ та „зв’язок“, що позначають взаємодію людини і природи, а отже, є підставою для виокремлення у фреймовому комплексі ‘Людина і Природа’ такого ІФ, як ‘Екологія’.
Щодо ІФ ‘Внутрішній світ’, варто згадати, що вивченню духовного світу людини, передусім природі душі та пізнання приділялась увага ще в античності. В ідеалістичній концепції Платона душа – це самостійна реальність, за посередництвом якої людина нерозривно пов’язана з природою. Аристотель вважав, що душа є спільним для природи началом.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: “ЛЮДИНА і ПРИРОДА” У ЛІТЕРАТУРНО-ХУДОЖНЬОМУ ДИСКУРСІ: ДОСВІД ФРЕЙМОВОГО АНАЛІЗУ (на матеріалі романів Е. Штріттматтера і Т. Гарді)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок