Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат: Психологічна організація процесу засвоєння підлітками математичних понять

Психологічна організація процесу засвоєння підлітками математичних понять / сторінка 2

Назва:
Психологічна організація процесу засвоєння підлітками математичних понять
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,30 KB
Завантажень:
324
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 

Предмет дослідження – психологічні особливості впливу різних прийомів організації навчальних ситуацій, зокрема, процесу моделювання математичних задач, на ефективність засвоєння підлітками основних понять з математики і розвиток в них творчого математичного мислення.
Мета роботи поягала в теоретичному обгрунтуванні та експериментальній перевірці впливу різних прийомів організації навчального матеріалу, зокрема засобів моделювання, на процес засвоєння підлітками основних понять з математики і розвиток творчого математичного мислення.
Гіпотеза дослідження – успішному засвоєнню підлітками понять з математики та розвиткові їх творчого математичного мислення сприяє спеціальна організація їхніх дій, спрямованих на розв’язання задач за допомогою моделювання.
Завдання дослідження:
1. Здійснити теоретичний аналіз психолого-педагогічних проблем організації процесу засвоєння учнями пiдлiткового вiку основних математичних понять.
2. Розробити і апробувати діагностичні методики, спрямовані на виявлення рівнів засвоєння школярами математичних понять, визначення сформованості в них діяльності засвоєння математичних понять і діяльності моделювання математичної задачі.
3. Розробити психологічно обгрунтовані прийоми, які б сприяли підвищенню рівня засвоєння підлітками математичних понять.
4. Визначити динаміку засвоєння пiдлiтками основних математичних понять в ході формуючого експерименту.
Методологічна основа дослідження. Методологічну основу дослідження становлять теорія індивідуальних відмінностей Б.М.Теплова, концепція генетичної психології С.Д.Максименка, принципові положення про мислення та його розвиток (Б.ГАнаньєв, Л.С.Виготський, Г.С.Костюк, С.Л.Рубінштейн та ін.), теорії учбової діяльності (В.В.Давидов, О.М.Леонтьєв, С.Д.Максименко), принципи задачного підходу в психології (Г.С.Костюк, Г.О.Балл, Ю.І.Машбиць).
Методи дослідження:
У дослідженні використано такі методи:
1)теоретичний аналiз;
2)констатуючий і формуючий психолого-педагогічний експеримент;
3)систематичне спостереження за підлітками під час уроків математики;
4)бесіди з підлітками, їх батьками і вчителями загальноосвітньої школи;
5)аналіз продуктів діяльності.
Одержані дані піддавалися обробці методами статистичного аналізу (кореляційного і факторного).
Дослідження проводилося протягом 1996 – 1999 рр. у загальноосвітній школі № 69 м.Львова, експериментальним навчанням було охоплено 188 учнів 6-х класів.
Надійність і вірогідність результатiв забезпечувалися рiзнобiчним теоретичним аналізом досліджуваної проблеми, відповідністю застосованих методів поставленій меті і завданням дослідження, поєднанням якiсного та кiлькiсного аналiзу одержаних даних, використанням комплексу взаємодоповнюючих методик, репрезентативнiстю вибiрки.
Наукова новизна дослідження полягає в експериментальному доведенні того, що процес засвоєння підлітками основних математичних понять слід організовувати як цілеспрямовану діяльність, яка має власну структуру і яку треба поєднувати з діяльністю моделювання математичної задачі. Розкрито залежність засвоєння пiдлiтками основних математичних понять і розвитку творчого математичного мислення від сформованості діяльності моделювання математичної задачі.
Теоретичне значення роботи визначається розглядом процесу засвоєння математичних понять як діяльності, що має власну структуру і ефективність якої залежить від сформованості моделювання математичних задач. Доведено, що цілеспрямоване формування діяльності моделювання математичних задач має позитивний вплив на розвиток творчого математичного мислення.
Практична значущість роботи полягає в тому, що її результати дозволяють оптимізувати процес засвоєння учнями понять з математики шляхом цілеспрямованого формування структурних складових діяльності моделювання математичної задачі, а також визначати рівні засвоєння понять і рівні сформованості діяльності моделювання за допомогою запропонованого арсеналу діагностичних методик.
Апробація результатів дослідження. Результати дослідження доповідалися на науково-практичних конференціях (1996-2000 рр.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему: Психологічна організація процесу засвоєння підлітками математичних понять

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок