Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПРАГМАТИЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ОНІМІВ ТА СПОСОБИ ЙОГО АКТУАЛІЗАЦІЇ В ТЕКСТІ

ПРАГМАТИЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ОНІМІВ ТА СПОСОБИ ЙОГО АКТУАЛІЗАЦІЇ В ТЕКСТІ

Назва:
ПРАГМАТИЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ОНІМІВ ТА СПОСОБИ ЙОГО АКТУАЛІЗАЦІЇ В ТЕКСТІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,22 KB
Завантажень:
213
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ДУКА ЛЮДМИЛА ІВАНІВНА
УДК – 801.3.1 (=83)
ПРАГМАТИЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ОНІМІВ ТА СПОСОБИ ЙОГО АКТУАЛІЗАЦІЇ В ТЕКСТІ
Спеціальність 10.02.02 - російська мова
Автореферат дисертації
на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Запоріжжя – 2002
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі російської мови Запорізького державного університету Міністерства освіти і науки України
НАУКОВИЙ КЕРІВНИК: кандидат філологічних наук, доцент
САПЛІН Юрій Юрійович,
Запорізький державний університет, доцент кафедри російської мови
ОФІЦІЙНІ ОПОНЕНТИ: доктор філологічних наук, професор
ГОРПИНИЧ Володимир Олександрович,
Академік Академії наук Вищої школи України,
професор Дніпропетровського національного університету
кандидат філологічних наук, доцент
ОНУФРІЄНКО Галина Сергіївна,
Запорізький юридичний інститут МВС України,
завідувач кафедри українознавства та культурології
ПРОВІДНА УСТАНОВА: Черкаський державний педагогічний університет
ім. Б. Хмельницького Міністерства освіти і науки України, кафедра загального і російського мовознавства, м. Черкаси
Захист відбудеться “20“ червня 2002 року о 14.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 08.051.05 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Дніпропетровському національному університеті за адресою: 49025, м. Дніпропетровськ, провулок Науковий, 13, корпус 1, філологічний факультет, ауд. 804.
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою: 49025, м. Дніпропетровськ, провулок Науковий, 13.
Автореферат розісланий “ 19 “ травня 2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради КОВАЛЬЧУК М. С.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Проблема значення слова та його варіювання традиційно знаходиться в центрі уваги семасіології як галузі лінгвістика. Однак у вітчизняному мовознавстві найбільш активно вона розроблюється з початку 70-х років ХХ століття. Етапами розвитку цього напрямку лінгвістичних досліджень були праці Ш. Баллі, Л. Вейсгербера, Г. Пауля, Ст. Ульмана, М. Покровського, В. Виноградова, Л. Щерби, Б. Ларіна, Ф. Філіна, Д. Шмельова, Ю. Апресяна та ін., які утворюють сучасну теоретичну базу дослідження.
Дослідження внутрішньої сторони мовних знаків в зв'язку з особливостями їх функціонування в актах комунікації набувають у наш час більшу актуальність. Стає очевиднішим, що слово в мовленні - це не лише ступінь абстракції, а й інший стан, що викликає особливе сприйняття. Звернення до семантики слова в тексті/мовленні робить глибшими наші уявлення про мовну свідомість та мовну картину світу.
При прагматичному підході підґрунтям аналізу виступають комунікативні характеристики мовного акту (як вимоги до варіювання змістовної структури слова).
Дане дослідження будується як спроба інтеграції структурно-семантичного та прагматичного підходів: з одного боку, ми розглядаємо семантику слова як потенціальний фактор впливу на адресата, з іншого - приділяємо увагу прагматичним перетворенням слова у соціальному та мовному контекстах. Це зумовлює актуальність дослідження, яка посилюється ще й тим, що оніми як специфічний вид мовних знаків часто випадають з дослідницького поля прагмалінгвістики, оскільки традиційними для мовознавства є твердження про спеціалізованість онімів лише на денотативному аспекті номінації.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконана в руслі наукового напрямку, включеного до комплексного плану науково-дослідних робіт Запорізького державного університету, зокрема, теми “Слов’янські мови в їх історичному розвитку” (проф. Чабаненко В.А.), а також пов’язане з науковими програмами Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України.
У відповідності з цими планами нами розроблений спецкурс на тему “Прагматичне дослідження ономастичної лексики” для студентів російського відділення факультету іноземної філології Запорізького державного університету.
Мета дослідження – визначити формування в семантичній структурі онімів зон прагматично релевантної інформації та основні закономірності прагматичного використання власних назв.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ПРАГМАТИЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ОНІМІВ ТА СПОСОБИ ЙОГО АКТУАЛІЗАЦІЇ В ТЕКСТІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок