Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЗБАГАЧЕННЯ МОВЛЕННЯ УЧНІВ 5–7 КЛАСІВ ЕТНОКУЛЬТУРОЗНАВЧОЮ ЛЕКСИКОЮ

ЗБАГАЧЕННЯ МОВЛЕННЯ УЧНІВ 5–7 КЛАСІВ ЕТНОКУЛЬТУРОЗНАВЧОЮ ЛЕКСИКОЮ

Назва:
ЗБАГАЧЕННЯ МОВЛЕННЯ УЧНІВ 5–7 КЛАСІВ ЕТНОКУЛЬТУРОЗНАВЧОЮ ЛЕКСИКОЮ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,65 KB
Завантажень:
119
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ІНСТИТУТ ПЕДАГОГІКИ АПН УКРАЇНИ
ЛЕВЧЕНКО Тетяна Миколаївна
УДК 371.321
ЗБАГАЧЕННЯ МОВЛЕННЯ
УЧНІВ 5–7 КЛАСІВ
ЕТНОКУЛЬТУРОЗНАВЧОЮ ЛЕКСИКОЮ
13.00.02 – теорія і методика навчання
української мови
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата педагогічних наук
Київ – 2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті педагогіки АПН України.
Науковий керівник: кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник СКУРАТІВСЬКИЙ Леонід Віталійович, завідувач лабораторією навчання української мови Інституту педагогіки АПН України.
Офіційні опоненти: доктор педагогічних наук, професор ПАЛАМАР Лариса Максимівна, завідувач кафедри української мови для неспеціальних факультетів Київського національного університету імені Тараса Шевченка;
кандидат педагогічних наук, доцент ОСТАПЕНКО Наталія Миколаївна, завідувач кафедри методики викладання і культури української мови Черкаського державного університету імені Б.Хмельницького.
Провідна установа – Херсонський державний педагогічний університет, кафедра лінгводидактики, Міністерство освіти і науки України, м.Херсон.
Захист відбудеться 20 червня 2001р. о 16 год.
на засіданні спеціалізованої вченої ради К26.452.02 в Інституті педагогіки АПН України ( 04053, м.Київ, вул. Артема, 52-д).
З дисертацією можна ознайомитись у науковій частині Інституту педагогіки АПН України.
Автореферат розіслано 16 травня 2001р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Н.В.БОНДАРЕНКО
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
 
Актуальність дослідження. Розбудова міцної незалежної держави, підняття науки, освіти і культури в Україні на європейський рівень неможливі без національного самоусвідомлення народу, без засвоєння українцями культурної спадщини попередніх поколінь.
Етнокультурознавча лексика – один із базових компонентів цієї культури, умова й засіб функціонування національної свідомості, збереження історичної пам'яті українців.
За радянських часів цензура забороняла вживати лексику, яка нагадувала б народові про його минуле (козак, плахта, писанка, вишиванка), символічні значення культурознавчих слів. Нині важливо не просто зберігати, але і всебічно вивчати національно-культурну спадщину, щоб глибоко розуміти та свідомо використовувати усе найкраще з того, що створено попередніми поколіннями.
Державна національна програма “Освіта“ ставить вимогу етнізувати процес навчання мови, що повинно передбачати :
? показ української мови як вічно невичерпного нагромаджувача глибоких знань народу про навколишній світ, суспільство, загальнолюдські цінності; її милозвучність, багатство, силу й красу;
? усвідомлення учнями явищ і факторів, які переконують, що в лексичній системі мови відбито національну специфіку світосприйняття українців, їх величну і трагічну історію, багату матеріальну і духовну культуру;
? дослідження учнями під керівництвом учителя мови українського фольклору, її символічності, образності;
? збір учнями мовних скарбів, запис із уст простих людей стародавніх назв предметів домашнього вжитку, реманенту, а також пісень, легенд, повір'їв.
У “Концепції навчання державної мови в школах України“ етнокультуро-знавчий компонент розглядається як одна із складових змісту навчання рідної мови, який “повинен бути інтегрованим за своїм змістом і містити найважливіші відомості з народознавства, пов'язані з історією, культурою, звичаями і побутом українського народу“, тому концептуальні засади мають знайти втілення не лише на рівні теоретичних узагальнень, а й на рівні нових програм, підручників, методичних посібників, навчальних технологій.
Повернення широкого загалу українського суспільства до національної мови і культури потребують істотних змін у науковій розробці методики навчання української мови. І в першу чергу необхідно виділити шар етнокультурознавчої лексики, яким має володіти кожна культурна людина, а також визначити науково обґрунтовані засади, методи і прийоми її засвоєння.
Національно-культурний компонент у семантиці слова стає об'єктом вивчення в українському мовознавстві на початку 80-х років ХХ століття.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ЗБАГАЧЕННЯ МОВЛЕННЯ УЧНІВ 5–7 КЛАСІВ ЕТНОКУЛЬТУРОЗНАВЧОЮ ЛЕКСИКОЮ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок