Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СЕМАНТИЧНИЙ ПРОСТІР ЗВЕРТАННЯ В СУЧАСНІЙ РОСІЙСЬКІЙ МОВІ

СЕМАНТИЧНИЙ ПРОСТІР ЗВЕРТАННЯ В СУЧАСНІЙ РОСІЙСЬКІЙ МОВІ

Назва:
СЕМАНТИЧНИЙ ПРОСТІР ЗВЕРТАННЯ В СУЧАСНІЙ РОСІЙСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,42 KB
Завантажень:
39
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
РАЙЛЯНОВА ВІКТОРІЯ ЕДУАРДІВНА
УДК 808.2:801.56
СЕМАНТИЧНИЙ ПРОСТІР ЗВЕРТАННЯ
В СУЧАСНІЙ РОСІЙСЬКІЙ МОВІ
Спеціальність 10.02.02 – російська мова
А В Т О Р Е Ф Е Р А Т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ – 2001


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі лінгвістичної підготовки іноземців Дніпропетровського національного університету
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Столярова Любов Прохорівна,
завідувач кафедри лінгвістичної підготовки іноземців Дніпропетровського національного університету
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Прадід Юрій Федорович,
завідувач кафедри українознавства
та мовної підготовки Кримського факультету
Національного університету внутрішних справ
кандидат філологічних наук, доцент
Зірка Віра Василівна,
завідувач кафедри Дніпропетровського відділення
Центру наукових досліджень і викладання
іноземних мов НАН України
Провідна установа: Кіровоградський державний педагогічний університет ім. Володимира Винниченка, кафедра загального та російського мовознавства.
Захист відбудеться “27” червня 2001 р. о 14:00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К08.051.05 у Дніпропетровському національному університеті за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, вул. Науковий, 13, корп.1, філологічний факультет, ауд. 804.
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Дніпропетровського національного університету
Автореферат розісланий “25” травня 2001 р.
Вчений секретар спеціалізованої ради,
кандидат філологічних наук, доцент М.С.Ковальчук


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Звертання постійно привертає до себе увагу багатьох дослідників, тому що воно відіграє значну роль в організації комунікативної структури речення і, ширше, – висловлення, але одностайності в кваліфікації його основних синтаксичних та семантичних характеристик, не спостерігається у зв’язку з існуванням певних об’єктивних умов, породжених різноманіттям і поліфункціональністю засобів, які виступають у ролі звертання. Неоднорідність, суперечність, часом протилежність інтерпретацій звертання в наукових розвідках свідчить про складність об’єкта вивчення та нерозв’язаність проблематики його дослідження (О.Г. Абрамова, 1958; В.В. Бабайцева, 1979; В.А. Бєлошапкова, 1977; Н.С. Валгіна, 1989; О.М. Гвоздєв, 1973; О.Ф. Даниліна, 1973; Г.О. Основіна, 1998;
А.Ф. Прияткіна, 1990; М.В. Федорова, 1998; Н.І.Формановська, 1994 та ін.). Єдиним беззаперечним моментом у дефініції звертання є виділення його основної функції – привернення уваги слухача, або контактоустановлюючої функції.
Дуже часто ця функція виступає в тісному переплетенні з різними кваліфікаціями самого слухача. І дослідники неодноразово враховували цю властивість при вивченні ролей та експресивно-стилістичних можливостей звертання, розглядаючи його як оцінно-характеризуючий засіб того, до кого звертаються з промовою (Н.Д. Арутюнова, 1976; Є.М. Галкіна-Федорук, 1965; О.І. Ефимов, 1979; Л.В. Лопатинська, 1997; Т.В. Маркелова, 1995 та ін.). Однак у працях про звертання спостерігаються лише загальні констатуючі факти в цьому плані, а сама характеризуюча функція звертання так і не стала об’єктом спеціального дослідження до цього часу. Тим часом лінгвопрагматичний опис функціонуючих у комунікації вербальних засобів не може бути повним і адекватним мовній дійсності, якщо не будуть висвітлені основні закономірності організації цієї сторони звертання.
Існуючі в мові омонімічні та функціонально близькі до звертання комунікативні й некомунікативні одиниці, особливо з модальною оцінністю, поставили питання про їх розмежування. Усе зазначене й зумовило актуальність дослідження.
Кандидатська дисертація є частиною державного плану науково-дослідницької роботи “Комунікативно-функціональні та прагматичні аспекти опису мови”, яка виконується на кафедрі лінгвістичної підготовки іноземців Дніпропетровського національного університету за реєстраційним номером 1486.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: СЕМАНТИЧНИЙ ПРОСТІР ЗВЕРТАННЯ В СУЧАСНІЙ РОСІЙСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок