Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МІКРОТОПОНІМІЯ СКОЛІВЩИНИ

МІКРОТОПОНІМІЯ СКОЛІВЩИНИ

Назва:
МІКРОТОПОНІМІЯ СКОЛІВЩИНИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,15 KB
Завантажень:
40
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА
СОКІЛ НАТАЛІЯ ВАСИЛІВНА
УДК 811.161. 2’373.21
МІКРОТОПОНІМІЯ СКОЛІВЩИНИ
10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Львів – 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української мови Львівського національного університету імені Івана Франка Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Бучко Дмитро Григорович,
Тернопільський національний
педагогічний університет імені
Володимира Гнатюка,
завідувач кафедри українського
та загального мовознавства
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Сабадош Іван Васильович,
Ужгородський національний університет,
завідувач кафедри української мови
кандидат філологічних наук
Редьква Ярослав Петрович,
Чернівецький національний університет імені
Юрія Федьковича,
доцент кафедри історії і культури української мови
Захист відбудеться 29 листопада 2007 р. о 10 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К 35.051.06 у Львівському національному університеті імені Івана Франка за адресою: 79000, м. Львів, вул. Університетська, 1.
З дисертацією можна ознайомитися в Науковій бібліотеці національного університету імені Івана Франка (м. Львів, вул. Драгоманова, 5).
Автореферат розісланий “26” жовтня 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради К 35.051.06 І. М. Кочан
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Власні назви відіграють важливу роль у житті людей, оскільки сама людина є творцем і носієм онімів. Вони виникають як необхідний елемент мови, як віддзеркалення потреб ідентифікації об’єктів та суб’єктів. Склалося так, що антропоніми, гідроніми, ойконіми в українському мовознавстві досліджені значно більше й глибше, ніж мікротопоніми. Проте останнім часом у широкій типологічній парадигмі онімних класів особливий науковий інтерес становлять назви невеликих географічних об’єктів. Цьому сприяє кілька чинників, які й окреслюють актуальність запропонованого дослідження.
По-перше, досі фактографічний матеріал ще недостатньо зібраний та належним чином не проаналізований, зважаючи на величезну кількість мікротопонімів на різних теренах України. Вони хіба частково фіксувалися при з’ясуванні ойконімікону певних регіонів, адже деякі мовознавці вважають їх першим етапом у з’ясуванні топонімії загалом.
По-друге, мікротопоніми належать до унікальних одиниць, оскільки їхня креація залучає різні фактори: лінгвістичні, історичні, географічні, етнокультурні. Це зумовлено здатністю зберігати в собі різночасові елементи та відображати цілісну лінгвогеографічну історію окремої території. Мікротопонімні феномени є невичерпним джерелом історичного минулого українського народу, що містять важливу інформацію про розвиток краю, ландшафт, господарську діяльність, культуру, традиції тощо.
По-третє, вивчення мікротопонімії важливе й тим, що це сфера живого мовлення. Мікротопоніми як елементи цього мовлення швидко реагують на зміну природних умов, більш рухливі, змінні, нестійкі, варіативні порівняно з назвами великих об’єктів. Через те їх потрібно фіксувати й досліджувати відразу, поки вони існують у живому мовленні. Найменування невеликих об’єктів, безумовно, піддаються часовим змінам, які призводять іноді до цілковитого зникнення онімів.
По-четверте, дотепер залишаються нез’ясованими чимало питань загальнотеоретичного рівня, чітко не окреслені межі та обсяг мікротопонімів. Скажімо, у східнослов’янській ономастиці прийнято вважати, що мікротопонім – це власне ім’я природного фізико-географічного мікрооб’єкта чи створеного людиною, що має вузьку сферу вживання і функціонує на певній мікротериторії. Воно відоме обмеженому колу людей, які живуть поблизу названого об’єкта. Східнослов’янські мовознавці трактують мікротопоніми як назви незаселених, так і заселених мікротериторій. У західнослов’янському мовознавстві, насамперед у польському та чеському, до мікротопонімів зараховують найменування лише незаселених місцевостей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: МІКРОТОПОНІМІЯ СКОЛІВЩИНИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок