Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Походження назв населених пунктів Сумської області

Походження назв населених пунктів Сумської області

Назва:
Походження назв населених пунктів Сумської області
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,39 KB
Завантажень:
363
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ української мови
Іваненко Олександр Володимирович
УДК 811.161.2’ 373.21
Походження назв населених пунктів
Сумської області
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2006
Дисертація є рукописом.
Роботу виконано у відділі ономастики Інституту української мови НАН України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, старший науковий співробітник
Шульгач Віктор Петрович,
завідувач відділу ономастики Інституту української мови НАН України.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Лучик Василь Вікторович, професор кафедри української мови Національного університету “Києво-Могилянська академія”;
кандидат філологічних наук, доцент
Бойко Наталя Олександрівна, доцент кафедри гуманітарних дисциплін Міжрегіональної академії управління персоналом.
Провідна установа – Інститут мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України, відділ загальнославістичної проблематики та східнослов’янських мов, м. Київ.
Захист відбудеться 13 грудня 2006 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26. 173. 01 при Інституті української мови НАН України (01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні та Інституту української мови НАН України (01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано 11 листопада 2006 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук І.А. Самойлова
Загальна характеристика роботи
Територія сучасної Сумської області розташована на північному сході України (в основному в межах Придніпровської низовини), її крайня північна частина – в межах Поліської низовини, а на сході та північному сході області розташовані відроги Середньоруської височини. У фізико-географічному плані територія Сумщини розподіляється між поліською та лісостеповою зонами. На півночі і сході Сумська область межує з Брянською, Курською та Бєлгородською областями Російської Федерації, на півдні й південному сході – з Полтавською та Харківською, на заході – з Чернігівською областями України.
Заселення території сучасної Сумщини почалося приблизно 15 тисяч років тому (від часів палеоліту) й тривало безперервно до наших днів. На досліджуваній території засвідчена послідовна наступність археологічних культур: від часів скіфів (близько VIII ст. до н. е.), зарубинецької (ІІ ст. до н.е. – І ст. н.е.), київської (ІІІ-V ст. н.е.), колочинської (VІ-VІІ ст. н.е.), волинцівської, яка зникла з появою роменської культури (останні дві датуються приблизно VII-VIIІ або VIIІ – початком ІX ст.), і до появи містобудівної традиції (з VIIІ до XІV ст.). В епоху Київської Русі землі нинішньої Сумщини входили до складу порубіжних зі степом Переяславського, Чернігівського, а пізніше (із середини ХІІ ст.) і Новгород-Сіверського князівств (хронологічно – перша колонізаційна хвиля).
Найактивніше процес заселення території відбувався в XVI-XVII ст. (хронологічно – друга колонізаційна хвиля). Основною рушійною силою в цьому процесі виступали переселенці з Правобережжя та селяни-втікачі з Московської держави. Вони заснували населені пункти Бишкинь, Вистороп, Ворожба, Журавне, Кириківка, Лебедин, Марківка, Миропілля, Низи, Річки, Рясне, Сироватка, Суми, Терни, Тростянець, Штепівка та ін.
Спільність процесів заселення, змішування в межах певної (досить великої) території, нині званої Слобожанщиною, різних етнічних груп (українців, білорусів та росіян) відбились на цьому терені у спільності лексичного, фонетичного й морфологічного мовних рівнів, спільності словотвірних (продуктивних чи, навпаки, непродуктивних) моделей. Ці та різного роду діалектні риси не завжди відбиті в офіційному реєстрі назв населених пунктів, проте засвідчені в історичних джерелах та наявні в місцевому мовленні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Походження назв населених пунктів Сумської області

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок