Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЖАНРОВА СПЕЦИФІКА “ДРАМИ ДЛЯ ЧИТАННЯ”

ЖАНРОВА СПЕЦИФІКА “ДРАМИ ДЛЯ ЧИТАННЯ”

Назва:
ЖАНРОВА СПЕЦИФІКА “ДРАМИ ДЛЯ ЧИТАННЯ”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,01 KB
Завантажень:
230
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ЛІТЕРАТУРИ імені Т.Г.ШЕВЧЕНКА
На правах рукопису
УДК 82-2.001
РЕЧКА Анастасія Миколаївна
ЖАНРОВА СПЕЦИФІКА “ДРАМИ ДЛЯ ЧИТАННЯ”
10.01.06 теорія літератури
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ 2002


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі теорії літератури Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України
Науковий керівник – доктор філологічних наук, член-кореспондент НАН України Сивокінь Григорій Матвійович, головний науковий співробітник відділу теорії літератури Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор, академік АН ВШ України Удалов Віктор Лазарович, завідувач кафедри теорії літератури Волинського державного університету ім.Лесі Українки;
кандидат філологічних наук, доцент Близнюк Андрій Сергійович, доцент кафедри зарубіжної літератури Житомирського державного педагогічного університету ім. Івана Франка.
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра теорії літератури, Міністерство освіти і науки України.
Захист відбудеться 7 жовтня 2002 р. о 10.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради
Д 26.178.01 в Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України (01001, м.Київ - 1, вул.Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України (м.Київ, вул.Грушевського, 4).
Автореферат розіслано “ 5 “ вересня 2002 року.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради


Загальна характеристика роботи
Літературний процес сучасності особливо багатий на різні жанрові форми творчості, що, як правило, пов’язані з їх місцем у загальній ієрархії жанрів, з культурно-історичною ситуацією, зі специфікою літературного розвитку. Деканонізація традиційних художніх принципів та прийомів, динаміка естетичних критеріїв і, відповідно, читацьких смаків під впливом нових можливостей літературної творчості та її рецепції в сучасних умовах істотно розширюють теоретичні погляди на саму сутність літератури, на реальні і потенційні шляхи її розвитку, зокрема, на жанрову специфіку та її осмислення.
Чи не найбільш чутливим до змін явищем у сучасному мистецтві постає драма, яка вбирає в себе широкий діапазон новацій, що ними сучасний театр активно послуговується і завдяки яким успішно функціонує. Оригінальні варіаційні моделі визначають “піджанрові” дефініції сучасних драм: “сценічні картини”, “драматична хроніка”, “сценічний образ із життя”, “драматична повість”, “драматичний нарис” тощо. Такі визначення не лише номінативно, але й змістовно орієнтують сучасну драматургію на нетрадиційність жанрових пошуків.
Дія та конфлікт правомірно вважаються основними жанровими ознаками п’єси, де зазвичай варіюються композиція, проблематика, особливості поетики. Однак у сучасній критиці існує думка про те, що дія – лише окрема складова організації драматичних творів, а не обов’язкова норма для цього роду літератури. Конфлікт як основну рушійну силу драми теж розуміють по-різному. Зокрема, нова драматургія кінця ХІХ – початку ХХ ст. стає виразно інтелектуальною, характеризується філософською насиченістю, психологічними мотиваціями та особливим конфліктом, який часто виступає як конфлікт ідей. Драми Г.Ібсена, Г.Гауптмана, М.Метерлінка, Б.Шоу, А.Чехова, Лесі Українки, а пізніше – Б.Брехта, Л.Піранделло, Ж.-П.Сартра, Ж.Кокто позначені внутрішнім конфліктом, конфліктом тонких духовних сфер, який часто залишається імпліцитним. Концепційність, проблемність, філософічність, символізація – основні риси нової драми і породженого нею театру.
Ці ж властивості притаманні і “драмі для читання” – жанровій формі, що порушує традиційні драматургічні канони і моделює свої власні прийоми та принципи побудови, створює парадигму, відмінну від класичної арістотелівської драми, але розглядається в системі драматичних жанрів.
Серед явищ світової драматургії “драму для читання” вважають чи не найбільш суперечливою щодо жанрового визначення, адже це – драматичний твір, не розрахований на інсценізацію.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ЖАНРОВА СПЕЦИФІКА “ДРАМИ ДЛЯ ЧИТАННЯ”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок