Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати реферат: ЕКОЛОГІЧНЕ ВИХОВАННЯ УЧНІВ НА ЗАСАДАХ “ГЛИБИННОЇ ЕКОЛОГІЇ” В ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ БІОЛОГІЇ

Загрузка...

ЕКОЛОГІЧНЕ ВИХОВАННЯ УЧНІВ НА ЗАСАДАХ “ГЛИБИННОЇ ЕКОЛОГІЇ” В ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ БІОЛОГІЇ / сторінка 4

Назва:
ЕКОЛОГІЧНЕ ВИХОВАННЯ УЧНІВ НА ЗАСАДАХ “ГЛИБИННОЇ ЕКОЛОГІЇ” В ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ БІОЛОГІЇ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,12 KB
Завантажень:
319
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Апробація матеріалів дослідження здійснювалась також у виступах автора перед слухачами курсів підвищення кваліфікації вчителів (м.Чернігів), під час проведення відкритих занять для вчителів, а також при створенні та впровадженні тренінгових занять для молоді.
Публікації. Результати дослідження відображені у чотирьох статтях, виданих у фахових збірниках наукових праць, семи тезах наукових конференцій та методичних рекомендаціях для студентів педагогічних навчальних закладів та вчителів.
Структура роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури та додатків. Загальний обсяг роботи 220 сторінок. Список використаних джерел, який містить 222 найменування, викладено на 17 сторінках, 6 додатків становлять 56 сторінок. Дисертація містить 6 таблиць і 36 рисунків до тексту, що відображають результати дослідження.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обґрунтовано вибір теми та її актуальність, сформульовано об’єкт, предмет, мету і завдання роботи, розкрито її новизну, практичне значення, сформульовано основні положення, що виносяться на захист.
У першому розділі “Екологічне виховання як педагогічна проблема” розглянуто теоретичну основу та практичні можливості екологічного виховання учнів на засадах “глибинної екології” в процесі вивчення біології.
У педагогіці встановлено, що формування вихованої особистості, в умовах педагогічного процесу, припускає опору на єдність науково окреслених знань з її адекватним почуттєвим сприйняттям. Подібний синтез пробуджує у дітей естетичні переживання і вмотивовує прагнення діяти у напрямку покращення стану довкілля. При цьому головним є не обсяг знань, а поєднання останніх з особистісними якостями, умінням самостійно оперувати своїми знаннями. Аналіз традиційних підходів до екологічного виховання виявляє загальну тенденцію відмежовування себе від природи (“я” – природа), коли взаємовідносини живих істот розглядаються за межами людської діяльності, коли кожна істота є насамперед об’єктом вивчення, і лише потім – живою істотою. Для школярів не характерне цілісне сприйняття природи, вона “розібрана” різними навчальними дисциплінами. Спроба розкриття її цілісності традиційно здійснюється в процесі естетичного виховання (переважно в дисциплінах біологічного циклу). Аналізуючи чинні програми з біології для загальноосвітніх закладів, робимо висновок про те, що можливість вчителя запропонувати школярам певний блок діяльності, безпосередньо спрямованої на еколого-виховний компонент, обмежується кількома годинами. Але ж екологічне виховання має здійснюватись на протязі всього вивчення курсу природничих дисциплін. Іншими словами, центральними в екологічному вихованні є положення антропоцентризму. Натомість, сучасність висуває наперед ідеї екоцентризму, або біоцентризму, які не локалізують особистість поза природою, а вплітають її в суцільний потік живого (“я” в природі). Таким чином, об’єктом детального розгляду в даному розділі є філософські, психологічні та педагогічні засади формування нового екологічного мислення.
Потреба в нових педагогічних технологіях у сфері екологічної освіти та виховання дала поштовх у виникненні різноманітних напрямків та підходів, таких як гуманістичний напрямок навчання, фасилітаційний підхід та ін. Екологічна криза вимагає формування у людини, насамперед, екологічної етики. Школа екологічної філософії, що з’явилась у 1973 році була названа Арне Наессом “глибинною екологією”. Рух “глибинної екології” відкидає тотально-домінуючу роль людини у довкіллі, де кожен організм розглядається як ланка у загальній системі внутрішніх екологічних взаємодій.
Безумовно, проблема формування нового типу екологічного світогляду потребує створення нового напрямку екологічного виховання. Розвиток культури екологічного мислення, як психологічного процесу пізнання дійсності має ґрунтуватися на сучасних наукових знаннях. Практичне використання ідей “глибинної екології” у роботі з групами дорослих та дітей відображено в роботах Дж.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: ЕКОЛОГІЧНЕ ВИХОВАННЯ УЧНІВ НА ЗАСАДАХ “ГЛИБИННОЇ ЕКОЛОГІЇ” В ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ БІОЛОГІЇ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок