Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат на тему: СТАН ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНИХ ФУНКЦІЙ ТА УСПІШНІСТЬ НАВЧАННЯ УЧНІВ СЕРЕДНЬОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ І ЇХ ЗВ’ЯЗОК З ВЛАСТИВОСТЯМИ ОСНОВНИХ НЕРВОВИХ ПРОЦЕСІВ

Загрузка...

СТАН ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНИХ ФУНКЦІЙ ТА УСПІШНІСТЬ НАВЧАННЯ УЧНІВ СЕРЕДНЬОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ І ЇХ ЗВ’ЯЗОК З ВЛАСТИВОСТЯМИ ОСНОВНИХ НЕРВОВИХ ПРОЦЕСІВ / сторінка 3

Назва:
СТАН ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНИХ ФУНКЦІЙ ТА УСПІШНІСТЬ НАВЧАННЯ УЧНІВ СЕРЕДНЬОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ І ЇХ ЗВ’ЯЗОК З ВЛАСТИВОСТЯМИ ОСНОВНИХ НЕРВОВИХ ПРОЦЕСІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,11 KB
Завантажень:
119
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
В 11-річних учнів формуються зв’язки між показниками основних нервових процесів і обсягом пам’яті, у школярів 12-14 років такі зв’язки не виявлені. Властивості уваги учнів 11-ти років корелюють з функціональною рухливістю та силою. У 12-13 років така залежність зменшується, а у 14 – зникає.
Результати досліджень показують, що успішність навчання 11-річних дітей корелює з властивостями основних нервових процесів. З віком (12-14 років) така залежність зменшується.
Отримані дані дозволяють вважати, що індивідуально-типологічні властивості ВНД впливають на характер нейродинамічних, психічних функцій та успішність навчання учнів. З початком статевого дозрівання такий зв’язок зменшується.
Практичне значення одержаних результатів. Порівняння властивостей основних нервових процесів з часовими характеристиками різних за складністю зорово-моторних реакцій, показниками пам’яті, уваги, успішністю навчання учнів 11-14 років можуть знайти застосування при пошуку найбільш стійких комбінацій типологічних властивостей ВНД та психічних функцій. Результати, отримані у дисертаційній роботі, можна використати для створення концепції та класифікації психофізіологічних типів учнів. Така концепція необхідна для організації індивідуально-диференційованого підходу в навчальному процесі, виявлення схильності учнів до втоми, захворювань, витривалості до різних розумових та фізичних навантажень, добору адекватних засобів оптимізації функціонального стану.
Отримані дані включені у лекційні курси фізіології ВНД, вікової фізіології та психології Вінницького, Черкаського, Херсонського, Уманського, Ніжинського педагогічних університетів, Вінницького національного медичного університету та інших вищих навчальних закладів.
Особистий внесок здобувача полягає у самостійному виконанні дослідження, статистичної обробки даних, їх аналізу та узагальнення. Інтерпретація отриманих результатів та висновки обговорені з науковим керівником.
Апробація результатів дисертації. Матеріали дисертації доповідались і обговорювались на симпозіумі “Особливості формування та становлення психофізіологічних функцій в онтогенезі” (Київ-Черкаси, 1995, 1999), республіканських наукових конференціях “Індивідуальні психофізіологічні особливості людини та професійна діяльність” (Київ-Черкаси, 2001), “Проблеми вікової фізіології” (Луцьк, 1998), ХV та ХVI з’їздах Українського фізіологічного товариства (Донецьк, 1998 та Вінниця, 2002).
Публікації. За результатами роботи опубліковано 8 робіт, у тому числі 3 статті у фахових виданнях та 5 матеріалів і тез наукових конференцій.
Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається з вступу, огляду літератури, методик досліджень, опису власних результатів, їх обговорення, висновків та списку цитованої літератури. Текст дисертації викладений на 137 сторінках машинописного тексту. Робота містить 34 таблиці та ілюстрована 25 рисунками. Бібліографія включає 258 джерел вітчизняної та зарубіжної літератури.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ
Аналіз даних, представлених в літературі, показав, що зміни нейродинамічних характеристик та психічних функцій у дітей середнього шкільного віку вивчені недостатньо, як і зв’язок сенсомоторних та психічних функцій, успішності навчання з властивостями основних нервових процесів та індивідуальні особливості прояву їх у груп досліджуваних з різними типологічними властивостями ВНД.
Організація та методики дослідження. Зрізові та лонгітудинальні обстеження дітей проводились восени, у жовтні, у дні високої розумової працездатності з 9 до 12 години, тому що саме у цей час проявляється оптимальний рівень фізіологічних функцій. У роботі використані результати 243 комплексних обстежень дітей віком 11-14 років – учнів 5-8 класів ЗОСШ №32 та №35 м. Вінниці.
Дослідження функцiональної рухливості нервових процесiв (ФРНП) та сили нервових процесiв (СНП) проведенi за методикою М.В.Макаренка на приладах ПНН-3-01 (лонгітудинальні дослідження) та ПНДО-1 (зрізові дослідження).
Методика дослідження ФРНП грунтується на диференціюванні позитивних та гальмівних подразників в режимі “зворотного зв'язку”.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: СТАН ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНИХ ФУНКЦІЙ ТА УСПІШНІСТЬ НАВЧАННЯ УЧНІВ СЕРЕДНЬОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ І ЇХ ЗВ’ЯЗОК З ВЛАСТИВОСТЯМИ ОСНОВНИХ НЕРВОВИХ ПРОЦЕСІВ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок