Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати безкоштовно: СТАН ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНИХ ФУНКЦІЙ ТА УСПІШНІСТЬ НАВЧАННЯ УЧНІВ СЕРЕДНЬОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ І ЇХ ЗВ’ЯЗОК З ВЛАСТИВОСТЯМИ ОСНОВНИХ НЕРВОВИХ ПРОЦЕСІВ

СТАН ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНИХ ФУНКЦІЙ ТА УСПІШНІСТЬ НАВЧАННЯ УЧНІВ СЕРЕДНЬОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ І ЇХ ЗВ’ЯЗОК З ВЛАСТИВОСТЯМИ ОСНОВНИХ НЕРВОВИХ ПРОЦЕСІВ / сторінка 7

Назва:
СТАН ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНИХ ФУНКЦІЙ ТА УСПІШНІСТЬ НАВЧАННЯ УЧНІВ СЕРЕДНЬОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ І ЇХ ЗВ’ЯЗОК З ВЛАСТИВОСТЯМИ ОСНОВНИХ НЕРВОВИХ ПРОЦЕСІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,11 KB
Завантажень:
119
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 

Результати досліджень виявили відсутність статистично вірогідних різниць середніх значень показників ЛППЗМР між сформованими групами усіх вікових періодів.
Таблиця 2
Коефіцієнти кореляції між показниками основних нервових процесів і сенсомоторними реакціями різного ступеня складності дітей 11-14 років
Вік
ВНД | 11 | 12 | 13 | 14
Латентний період простої зорово-моторної реакції
ФРНП
CНП | 0.23
-0.34 | -0.02
-0.45 | -0.08
-0.38 | 0.21
-0.36
Латентний період реакції вибору одного з трьох подразників
ФРНП
СНП | 0.46
-0.54 | 0.20
-0.45 | 0.23
-0.52 | 0.15
-0.29
Латентний період реакції вибору двох з трьох подразників
ФРНП
СНП | 0.56
-0.64 | 0.15
-0.47 | 0.36
-0.25 | -0.01
-0.45
Примітка: жирним шрифтом виділені достовірні (P<0.05) коефіцієнти кореляції.
Відмінності латентних періодів реакцій вибору виражені чіткіше. Але різниці ЛПРВ1-3 між групами з різним рівнем ФРНП так і залишились недостовірними в усіх вікових групах. І лише 11-річні діти з низьким рівнем ФРНП мають достовірно довший ЛПРВ2-3, ніж їх однолітки з високим та середнім рівнем ФРНП. В учнів 12-14 років різниці між групами так і залишилися недостовірними.
Таким чином, більш високі показники різних за складністю сенсомоторних реакцій притаманні обстежуваним з високим рівнем властивостей нервових процесів. Така залежність характерна для наймолодшої, 11-річної групи обстежуваних. В 12-13 років вона зменшується, а у 14 – зникає.
Відсутність достовірних різниць середніх величин латентних періодів ПЗМР у групах з різними градаціями властивостей основних нервових процесів, як і кореляції між індивідуально-типологічними властивостями ВНД та часовими характеристиками цих реакцій, може бути обумовлена тим, що останні є автоматизованою відповіддю, яка у школярів досліджуваного вікового періоду уже може реалізуватися і за мінімальною участю вищих відділів мозку. З ускладненням завдання щодо диференціювання позитивних і гальмівних подразників в 11-річних обстежуваних з’являється зв’язок між властивостями основних нервових процесів і сенсомоторними функціями. Найкраще такий зв’язок проявляється у випадку диференціювання не лише виду подразника, а і типу відповіді (лівою чи правою рукою) та ще й з участю гальмівного сигналу.
Переробка складнішої інформації потребує більш складної функціональної організації нейронних ансамблів неокортексу, що значною мірою обумовлене індивідуально-типологічними властивостями ВНД. Тому при ускладненні моделі експерименту час зорово-моторної реакції у досліджуваних з низьким рівнем ФРНП та СНП був значно більшим, ніж у їх однолітків з високим та середнім рівнем розвитку типологічних властивостей.
Такі результати та подібну їх інтерпретацію можна зустріти у роботах авторів, які працювали з дорослими людьми, старшими школярами та студентами (М.В.Макаренко і співавт., 1987; О.М.Давидова, 1996; Д.М.Харченко, 1998). Початок пубертатного періоду вносить розлад у сформовані функціональні механізми інтегративної діяльності мозку. Проявом таких змін у роботі ЦНС і є зменшення або відсутність зв’язку часу сенсомоторних реакцій з рівнем властивостей основних нервових процесів в учнів 12-14 років.
Таким чином, в 11-річних дітей складні реакції вибору достовірно корелюють з індивідуально-типологічними особливостями ВНД. Кореляція між властивостями основних нервових процесів і латентними періодами простих сенсомоторних реакцій не виявлена. Встановлено наявність статистично достовірних різниць латентних періодів реакції вибору двох подразників з трьох у школярів з різним рівнем ФРНП.
У старших вікових групах дітей зв’язки сенсомоторних реакцій з властивостями основних нервових процесів нерівномірно, хвилеподібно зменшуються. Залежність часових характеристик сенсомоторних реакцій від рівня ФРНП у обстежуваних 12-14 років не виявлена.
Властивості психічних функцій учнів з різним рівнем індивідуально-типологічних властивостей вищої нервової діяльності. На наступному етапі досліджень виявляли зв’язки між показниками індивідуально-типологічних властивостей нервових процесів та параметрами психічних функцій.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: СТАН ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНИХ ФУНКЦІЙ ТА УСПІШНІСТЬ НАВЧАННЯ УЧНІВ СЕРЕДНЬОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ І ЇХ ЗВ’ЯЗОК З ВЛАСТИВОСТЯМИ ОСНОВНИХ НЕРВОВИХ ПРОЦЕСІВ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок