Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати реферат на тему: Діяльність земських статистичних закладів південноукраїнських губерній у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.

Загрузка...

Діяльність земських статистичних закладів південноукраїнських губерній у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. / сторінка 10

Назва:
Діяльність земських статистичних закладів південноукраїнських губерній у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,22 KB
Завантажень:
186
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Проте деякі земські діячі відстоювали точку зору, що статистика не потрібна і фінансово недоречна як напрямок діяльності земств. Слова катеринославського гласного А.О.Короленко, – “Я не знайомий з працями наших статистиків, тому що не вважав необхідним з ними знайомитися” Постановления ХХІ очередной сессии Екатеринославского губернского земского собрания с 4 по 15 декабря 1886 г. – Екатеринослав, 1887. – 913 с. – С. 70., – ілюструє як іноді відносилися земці до даних власної статистики. Ця тенденція посилилася з 90-х рр. ХІХ ст., призводячи до утисків і конфліктів на цьому ґрунті. Неприязне відношення діячів земства і уряду, а також боязке і скептичне ставлення населення до земської статистики негативно впливало на результати її діяльності. Земські статистики Півдня України намагалися виправити такий стан речей, проводячи роз’яснення завдань і користі для суспільства і земства земських статистичних досліджень.
У підрозділі 2.5. “Порівняння загальних рис організації та діяльності земської та урядової статистики (на прикладі Катеринославської губернії)” подаються загальні і основні характеристики взаємодії уряду і земства у сфері статистики на прикладі Катеринославської губернії. У загальних рисах розгляду підлягала також діяльність місцевого закладу урядової статистики – Катеринославського губернського статистичного комітету. Певна хаотичність спостерігалася у взаємовідносинах земств і уряду в сфері статистики. До 1896 р. земства, за вимогою уряду, фінансували статистичні роботи, які виконували місцеві заклади урядової статистики (1500 – 2000 крб. на рік, а часом і на “не передбачувані витрати”), а після 1899 р. вже уряд фінансував статистичні роботи, які виконували земські статистичні заклади (22 тис. крб. на рік). Основна відмінність полягала в тому, що земства не мали змогу контролювати (часом не мали навіть уявлення про хід і наслідки діяльності фінансованих ними урядових статистичних закладів) або інакше впливати на урядову статистичну діяльність, на противагу тому як це робив уряд. Уряд не надавав дозволу на проведення робіт і участь в них “неблагонадійних осіб”, статистичні видання підлягали цензурі (іноді уряд не дозволяв їх видавати або наказував знищити вже видані), після законів 1893 та 1899 р. земська статистика остаточно підпала під контроль уряду у вигляді губернських оціночних комісій.
У третьому розділі – “Діяльність земсько-статистичних відділень” – досліджуються напрямки діяльності земських статистичних закладів Півдня України і методів, які ними використовувалися.
У підрозділі 3.1. “Організація статистичних досліджень” проаналізовані методи, які застосовували земські статистики для збирання і обробки статистичного матеріалу. У земській статистиці використовувався експедиційний метод дослідження, тобто, відрядження поділеного на групи статистичного персоналу у досліджувану місцевість і особистий збір статистиками даних безпосередньо від населення, чим забезпечувалася повнота і вища, порівняно з урядовою, точність даних. Опитування статистиками господарів на сільських сходах сприяло більшій вірогідності зібраних даних, що було дуже важливо для встановлення повноти картини соціально-економічного життя на селі. Експедиційний метод використовувався у так званих основних дослідженнях (суцільний перепис усього населення губернії за єдиною програмою). Брак коштів і недоцільність застосування експедиційного методу при вивченні швидкоплинного і несталого економічного життя змушували статистиків вдаватися у поточній статистиці до бланкового методу збирання статистичних даних через добровільних кореспондентів і волосні правління.
У підрозділі 3.2. “Діяльність земсько-статистичних відділень Півдня України” розглядається діяльність земських статистичних закладів, яка поділялася на основну (суцільне дослідження місцевості за єдиною програмою) і поточну, яка слугувала доповненням основної. Окремим видом роботи цих закладів можна вважати дослідження ґрунтів, які проводилися з метою визначення цінності земель для завдань оподаткування.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Реферат на тему: Діяльність земських статистичних закладів південноукраїнських губерній у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок