Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Безкоштовно реферат на тему: Діяльність земських статистичних закладів південноукраїнських губерній у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.

Діяльність земських статистичних закладів південноукраїнських губерній у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. / сторінка 11

Назва:
Діяльність земських статистичних закладів південноукраїнських губерній у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,22 KB
Завантажень:
186
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Проте іноді ґрунтові дослідження проводилися колективом ґрунтознавців, що не входили до складу статистичного закладу, підпорядковуючись безпосередньо управі (наприклад, у Катеринославському земстві).
Діяльність земсько-статистичних закладів чітко поділяється на два великих періоди – до і після введення в дію урядового закону від 8 червня 1893 р. про правила оподаткування земствами приватної власності. У першому періоді діяльності земської статистики можна виділити відносно невеликий, “початковий” етап, коли земства вдавалися до вивчення становища власної території з метою ознайомлення з поточною ситуацією і вивчення деяких питань, що викликали інтерес у земства (для проведення залізниць, для вивчення товарообігу і, зокрема, руху хлібних вантажів, для вивчення шляхів сполучень, кількості наявних шкіл і лікарень у сільській місцевості).
Усі земства Південної України, розпочавши свою діяльність, дуже швидко зрозуміли необхідність у вивченні ситуації, що склалася на підпорядкованій їм території. Урядова статистика не могла надати потрібні земствам дані, а отже земства вдаються до спроб статистичних досліджень наявними засобами. Спочатку ці дослідження проводилися з окремих питань, без системи і програми, особами, які мали поверхове знайомство з статистичною практикою або взагалі збиралися через волосні правління, які часто не розуміли, що від них вимагають, а отже повідомляли земству вигадані цифри. Поступово земські діячі починають визнавати, що для збирання відомостей, у достовірності яких можна бути впевненим, потрібні власні, спеціальні статистичні заклади.
На першому етапі діяльності земської статистики найбільш ефективно працювали таврійські статистики, тоді як на другому (після оціночного закону 1893 р.) – херсонські, що було пов’язано з особливостями організації Херсонського земського статистичного закладу (повітова статистика, значний досвід оціночних робіт у 80-х рр. тощо).
Земські статистики поєднували власне статистичну діяльність з популяризаторською (пояснюючи принципи статистики і її користь для держави і суспільства), просвітницькою і революційною (поліцейські та жандармські звіти містять свідчення про революційну агітацію статистиків серед населення, просвітницькі заходи народницької частини корпусу земських статистиків), науковою (багато статистиків під час статистичних досліджень вдавалася до поглибленого вивчення етнографії та історії місцевості, залучаючи їх до статистичних праць у вигляді окремих відділів або видаючи свої розвідки окремими виданнями).
Четвертий розділ – “Результати діяльності земських статистичних закладів” – складається з двох частин, у яких розглянуто результати діяльності земських статистичних закладів (їх праці) та питання, які в них розглядалися (освіти, демографії, стану сільського господарства).
Підрозділ 4.1. “Загальна характеристика типових видань земсько-статистичних закладів Південної України”. Результатами діяльності земсько-статистичних закладів ставали їх видання, які являли собою докладні та змістовні праці довідкового характеру по окремих повітах, волостях, селах, де аналітична, логічно виважена та обґрунтована на цифровому матеріалі інформація доповнювалася цікавими описовими відомостями. Ці праці повинні були стати основою заходів земства, підґрунтям у клопотаннях перед урядом, допомогою (у якості довідника про кількість населення тощо) у разі неврожаю. Ними мали керуватися земські діячі у своїх проектах, виступах тощо. Проте багато земців ставилися до цього наслідку праці статистиків з байдужістю, внаслідок чого ці видання часом не були використані для потреб земства.
Результати статистичної діяльності земств трьох губерній Півдня України представлені понад 650 виданнями – від багатосторінкових томів до невеликих брошур. Найбільшу кількість становили видання поточної статистики – 412, більша частина яких належала херсонським статистикам. Крім того 36 найменувань склали видання з основної статистики (тобто результати експедиційних досліджень цілих повітів), 55 – видання облікового характеру (“Списки населенных мест”, “Списки сельских обществ”, “Учет земель…” повітів або губерній тощо), 46 – монографічні дослідження окремих статистиків.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Реферат на тему: Діяльність земських статистичних закладів південноукраїнських губерній у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок