Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Науково-видавнича та просвітницька діяльність Василіянського Чину у Галичині (кінець ХІХ– перша половина ХХ ст.)

Науково-видавнича та просвітницька діяльність Василіянського Чину у Галичині (кінець ХІХ– перша половина ХХ ст.)

Назва:
Науково-видавнича та просвітницька діяльність Василіянського Чину у Галичині (кінець ХІХ– перша половина ХХ ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,82 KB
Завантажень:
485
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНОЗНАВСТВА ІМЕНІ ІВАНА КРИП’ЯКЕВИЧА
Лозинський Мар’ян Володимирович
УДК 281.9:94(477)
Науково-видавнича та просвітницька діяльність Василіянського Чину у Галичині
(кінець ХІХ– перша половина ХХ ст.)
07.00.01 – Історія України
Дисертація
на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Львів 2004
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі нової історії Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України.
Науковий керівник – доктор історичних наук, професор
Литвин Микола Романович, завідувач відділу наукових та інформативних видань Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України
Офіційні опоненти – доктор історичних наук, професор
Баран Володимир Кіндратович, завідувач кафедри новітньої історії Волинського державного університету ім. Лесі Українки
кандидат історичних наук, доцент
Якимович Богдан Зіновійович, директор Наукової бібліотеки Львівського національного університету ім. Івана Франка
Провідна установа – Інститут історії України НАН України (м. Київ)
Захист відбудеться 1 червня 2004 р. о 15.00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .222.01 по захисту докторських дисертацій в Інституті українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України та Інституті народознавства НАН України (70026, м. Львів, вул. Козельницька, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України
Автореферат розісланий 30 квітня 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
доктор історичних наук ПАТЕР І.Г.
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Впродовж століть книги і часописи є важливим джерелом інформації та знань, передумовою розвитку освіти, науки, культури, впливовим етнополітичним чинником у житті українського народу, Церкви й загалом суспільства. Тому книговидання в Україні, зокрема, церковно-релігійне привертає увагу науковців.
Широкомасштабною була науково-видавнича та просвітницька діяльність Василіянського Чину Греко-Католицької Церкви у Галичині наприкінці XIX – середині XX ст. Піввікова історія видавництва у Жовкві та Львові (1898–1944) свідчить про багатогранну культурно-просвітницьку працю василіянських богословів, письменників, видавців і друкарів. Василіянські видання пропагували не тільки засади християнської релігії, але й сприяли утвердженню рідної мови, виховували патріотичні почуття й у такий спосіб сприяли піднесенню національної свідомості, державно-соборницького руху.
Радянська історіографія ігнорувала або упереджено трактувала видавничу діяльність церковно-релігійних установ, їх роль в обороні національних традицій. Войовничий радянський атеїзм намагався ідеологічно і фізично задушити духовне слово, що закликало до національного і релігійного відродження українства. Єдиним джерелом інформації про діяльність Василіянського Чину були закордонні публікації, які не могли вичерпати тему через відсутність архівної бази. Отже, історія релігійного книговидання в Україні взагалі та видавничої і просвітницької діяльності Василіянського Чину у Галичині зокрема, не знайшли належного наукового висвітлення, адекватного його заслугам, насамперед стосовно розвитку культури та національного самоутвердження українців. Тому дослідження видавничої діяльності жовківських богословів які продовжили культурно-освітні традиції видавничих центрів у Вильні, Супраслі, Львові, Угневі, Почаєві має важливе наукове та громадсько-політичне значення.
Дисертаційне дослідження виконувалося в контексті наукових розробок відділів Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України.
Мета дисертації полягає у визначенні внеску Чину Святого Василія Великого у розвиток українського книговидання і книгодрукування, української церковної історіографії, національної свідомості українців.
Дисертант ставив перед собою завдання дослідити:–
суспільно-політичні передумови та етапи створення видавництва Чину Святого Василія Великого;–
громадсько-культурну діяльність видавництва ЧСВВ “Місіонер”;–
організацію друкування світської та релігійної літератури у Жовківській друкарні;–
співпрацю видавництва “Місіонер” з Науковим товариством імені Шевченка, “Просвітою” та іншими громадськими товариствами, українською кооперацією;–
основні напрямки церковно-історичних та історико-краєзнавчих досліджень, коло найважливіших суспільних проблем, які розробляли греко-католицькі науковці.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Науково-видавнича та просвітницька діяльність Василіянського Чину у Галичині (кінець ХІХ– перша половина ХХ ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок