Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Символізм у філософській культурі України

Символізм у філософській культурі України

Назва:
Символізм у філософській культурі України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,35 KB
Завантажень:
290
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА
Шумка Михайлина Леонівна
УДК 130+164.02
Символізм у філософській культурі України
Спеціальність — 09.00.05 — історія філософії
Автореферат
дисертації на здобуття наукового
ступеня кандидата філософських наук
ЛЬВІВ — 2001


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі теорії держави і права Тернопільської академії народного господарства Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор
Братасюк Марія Григорівна,
Тернопільська академія народного господарства
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Кашуба Марія Василівна,
Львівський національний університет імені Івана Франка,
кандидат філософських наук, доцент
Козьмук Ярослав Романович,
Чернівецький національний університет
імені Юрія Федьковича.
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра української філософії та культури.
Захист відбудеться “ 11” квітня 2001 р. о 15 год . на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 35.051.02 у Львівському національному університеті імені Івана Франка за адресою: 79002, м. Львів, вул. Університетська, 1.
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Львівського державного університету імені Івана Франка (79002, м. Львів, вул. Драгоманова, 5)
Автореферат розісланий “6” березня 2001 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради,
доктор політичних наук В.М. Денисенко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Формування нової парадигми світосприйняття є характерною рисою нового століття. Сучасна філософія відмовляється бути “метанаукою”, розширює коло пізнання шляхом використання позанаукових методів, прийомів, замінює гасло ствердження гаслом сумніву, гіпотези, запитування, роздуму. Перегляд усталених підходів та оцінок, прихильність до діалогічного, плюралістичного розуміння історико-філософського процесу, визнання рівноцінності найрізноманітніших способів сприйняття і осягнення людиною світу властиві розвиткові філософської думки в сучасній Україні. Виразним способом реалізації цінностей філософської культури є мова і система специфічних знакових засобів. Серед всієї багатоманітності мовно-знакових способів відображення дійсності особливе місце належить символу.
Ідея символу лежить в основі всілякої культуротворчості, оскільки модель нового культурного космосу завжди народжується як “прасимвол”, тобто як “образ світу”. Відродження української культурної традиції викликає інтерес до проблеми символів, бо традиція може залишитися мертвим спадком, якщо не є безперервною інтерпретацією невичерпного смислового запасу символів. Звідси виникає необхідність подальшого дослідження механізмів інтерпретації символів при їх включенні до нового культурного контексту.
У кризові періоди символи, які пов’язані із світоглядом, що відходить, втрачають свою смислову глибину, набувають характеру умовної знаковості, йде процес запозичення смислів у діалозі культур. Не всі запозичені смисли і символи можуть включитися до самобутнього культурного космосу. Більше того, вони можуть нести деструктивну енергію. Тому особливої актуальності набуває вивчення процесів смислоутворення і структурування в діалозі культур. Глибинно-смислові підстави самобутності культури не перешкоджають їхньому діалогу. Однак важливо, щоб “відкритість” культури не обернулась втрачанням її самосвідомості.
Серед актуальних питань філософських досліджень в галузі історії філософії проблема символічного пізнання дійсності займає одне із чільних місць. Тривалий час вона не викликала у дослідників інтересу. У символі вбачали лише знак певної реальності, який відображав об'єкт, але зовсім не відкривав прихованої істини, глибинної ідеї. Реабілітація символу як світоглядно-пізнавального феномену є суттєвим результатом переоцінки духовних цінностей філософської культури в сучасному суспільстві. А також переоцінки місця самої людини, її суті і ролі у соціумі.
Історико-філософське дослідження проблеми символізму у філософській культурі України – це спроба автора заповнити ще одну нішу в історико-філософській галузі знання, прилучитися до великої, спільної справи відродження національних цінностей, ствердження українства загалом, самоусвідомлення його.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Символізм у філософській культурі України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок