Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПРОСВІТНИЦЬКИЙ ІДЕАЛ ЛЮДИНИ ТА ЙОГО ОБРАЗНА ІНТЕРПРЕТАЦІЯ У ПОВІСТЯХ Т.ШЕВЧЕНКА

ПРОСВІТНИЦЬКИЙ ІДЕАЛ ЛЮДИНИ ТА ЙОГО ОБРАЗНА ІНТЕРПРЕТАЦІЯ У ПОВІСТЯХ Т.ШЕВЧЕНКА

Назва:
ПРОСВІТНИЦЬКИЙ ІДЕАЛ ЛЮДИНИ ТА ЙОГО ОБРАЗНА ІНТЕРПРЕТАЦІЯ У ПОВІСТЯХ Т.ШЕВЧЕНКА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
28,98 KB
Завантажень:
340
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ЛІТЕРАТУРИ ІМ. Т.Г.ШЕВЧЕНКА
ГЕТЬМАН СВІТЛАНА ВОЛОДИМИРІВНА
УДК 821.161.2 – 3.09
ПРОСВІТНИЦЬКИЙ ІДЕАЛ ЛЮДИНИ ТА ЙОГО ОБРАЗНА ІНТЕРПРЕТАЦІЯ У ПОВІСТЯХ Т.ШЕВЧЕНКА
10.01.01. – українська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2003


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі шевченкознавства Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук,
Смілянська Валерія Леонідівна,
завідувач відділу шевченкознавства
Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка
НАН України.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Погребенник Володимир Федорович,
завідувач кафедри української літератури
Національного педагогічного університету
імені М.П.Драгоманова
кандидат філологічних наук,
Лімборський Ігор Валентинович,
в.о. професора кафедри романо-германської
філології Черкаської академії менеджменту
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, інститут філології, кафедра української
літератури та шевченкознавства
Захист відбудеться “10“ грудня 2003 р. о 10.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .178.01 в Інституті літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України (01001, Київ – 1, вул. М.Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України (01001, Київ –1, вул. М.Грушевського, 4).
Автореферат розісланий “4“ листопада 2003 року.
Вчений секретар спеціалізованої
вченої ради Г.М.Нога


Актуальність теми і стан її наукової розробки. Погляди на світ і людину, змінюючись у залежності від епохи, перебувають у постійному русі. І якщо розглядати творчість Тараса Шевченка як практичну етику з розвиненою системою духовних цінностей, то концепція призначення людини та її естетичне втілення є ключовими моментами його культурософського світобачення. Актуальність теми дисертації “Просвітницький ідеал людини та його образна інтерпретація у повістях Т.Шевченка” зумовлена назрілою в літературознавстві необхідністю дослідження прозової спадщини Шевченка у контексті національної та західноєвропейської просвітницьких традицій, – традицій, які посилено негативізує філософія постмодернізму.
У розвитку української літератури 19 ст. Шевченкова проза пройшла майже не поміченою. Чи не найголовнішою причиною цього став той факт, що повісті побачили світ більш як за чверть століття після смерті автора (1888). Однак дослідження повістей, їх проблематики, художніх особливостей, які виявляються і в їх проблемно-тематичному аспекті, і в манері розповіді з її потужним ліризмом, і в зображенні характерів персонажів, залишаються тим колом літературознавчих питань, що й сьогодні викликають інтерес у науковців. При цьому художня проза Шевченка – малодосліджена сторінка творчої спадщини митця. Хоча ще О.Пипін, О.Кониський зробили вагомий внесок у справу вивчення й осмислення прозового доробку Шевченка: намагалися розглянути такі проблеми, як причини звернення Шевченка до писання російською мовою, хронологію створення повістей, їх автобіографізм тощо. Спроби глибше аналізувати прозу Шевченка помітні у працях С.Єфремова, І.Айзенштока, І.Пільгука, Є.Кирилюка, Л.Кодацької та ін. Однак ці дослідження позначені “духом часу”: йдеться передусім про вияви суворо диктованої ідеологізації й політизації в історико-літературній оцінці. На початку 90-х років XX ст. шевченкознавство звільняється від позірно об’єктивного, “єдино правильного” підходу до вивчення творчої спадщини письменника і його художньої прози зокрема, залучаючи, окрім традиційної методології й методики творчості, новий, розширений дослідницький інструментарій і категоріальний апарат, про що свідчать дослідження Д.Наливайка, І.Лімборського, О.Гриценка, Н.Грицюти, В.Терещенко, Н.Демчук, В.Поліщука та ін. У своїх роботах вони стверджують, що прозова спадщина Шевченка – це не “додаток” до поезії митця, а й справді вагоме, не менш багатогранне й змістовне явище у творчості письменника й помітна складова національної літературної традиції.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: ПРОСВІТНИЦЬКИЙ ІДЕАЛ ЛЮДИНИ ТА ЙОГО ОБРАЗНА ІНТЕРПРЕТАЦІЯ У ПОВІСТЯХ Т.ШЕВЧЕНКА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок