Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ІДІОСТИЛЬ Ю.КЛЕНА У КОНТЕКСТІ ІНТЕЛЕКТУАЛІЗАТОРСЬКИХ МОВНИХ ТРАДИЦІЙ УКРАЇНСЬКОГО НЕОКЛАСИЦИЗМУ

ІДІОСТИЛЬ Ю.КЛЕНА У КОНТЕКСТІ ІНТЕЛЕКТУАЛІЗАТОРСЬКИХ МОВНИХ ТРАДИЦІЙ УКРАЇНСЬКОГО НЕОКЛАСИЦИЗМУ

Назва:
ІДІОСТИЛЬ Ю.КЛЕНА У КОНТЕКСТІ ІНТЕЛЕКТУАЛІЗАТОРСЬКИХ МОВНИХ ТРАДИЦІЙ УКРАЇНСЬКОГО НЕОКЛАСИЦИЗМУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
29,24 KB
Завантажень:
390
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
ІНСТИТУТ ФІЛОЛОГІЇ
ЧЕРЕВЧЕНКО ОЛЕКСАНДР МИКОЛАЙОВИЧ
УДК 811.161. 2’ 373: 82 – 144 (477)
ІДІОСТИЛЬ Ю.КЛЕНА У КОНТЕКСТІ ІНТЕЛЕКТУАЛІЗАТОРСЬКИХ МОВНИХ ТРАДИЦІЙ УКРАЇНСЬКОГО НЕОКЛАСИЦИЗМУ
Спеціальність: 10.02.01 - українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
КИЇВ – 2005


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Міністерство освіти і науки України
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Жайворонок Віталій Вікторович,
Інститут мовознавства імені О.О. Потебні
НАН України, провідний науковий співробітник
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Слухай Наталія Віталіївна,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
професор кафедри російської мови
кандидат філологічних наук
Бибик Світлана Павлівна,
Інститут української мови НАН України,
старший науковий співробітник відділу
стилістики та культури мови
Провідна установа: Кіровоградський державний педагогічний
університет імені Володимира Винниченка, кафедра української мови,
Міністерство освіти і науки України,
м. Кіровоград
Захист відбудеться “25” лютого 2005 року о 14.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.19 Київського національного університету імені Тараса Шевченка (01033, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 14, к. 63).
З дисертацією можна ознайомитися в Науковій бібліотеці імені М.Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка (м. Київ, вул. Володимирська, 58, к. 10).
Автореферат розіслано “22” січня 2005 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Л.П. Гнатюк


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У сучасній лінгвістиці поступово відновлюються продуктивні антропоцентричні підходи при дослідженні тих чи інших мовних явищ. Вони формують новітні термінологічні поняття – „мовна картина світу”, „дискурс”, „ідіостиль”, „культурний концепт”, „інтелектуалізація мови”, які так чи інакше пов’язуються з антропоцентричністю, подієвістю поетичного тексту. Художня творчість окремого майстра слова репрезентує загальнонародну мову в плані розвитку її творчих можливостей, зокрема її експресивно-стилістичного та естетичного потенціалу. Разом з тим постає важливе завдання – вивчення його ідіостилю, дослідження впливу ситуативного і соціально-культурного контексту на зміст поетичного слова та його функціональне навантаження в тексті.
Індивідуально-художній стиль письменника становить систему мовних засобів, яка постає в результаті відбору і творчого використання насамперед лексичних і синтаксичних явищ національної мови не тільки для вираження певного змісту, але й для естетичного впливу на читача. Категорія індивідуального створюється насамперед функцією повторюваності й закономірності, яка формує естетичне організаційне ядро кожного ідіостилю. Його зорієнтованість на об’єктивно новий, нестандартний мовно-естетичний пошук, на відкритість інноваціям сприяє інтелектуалізації як мови окремого художнього твору, так і літературної мови в цілому. Засобами інтелектуалізації поетичного мовлення вважаємо сукупність мовних одиниць, які мають значне смислове навантаження (культурологічне, історіософське, філософське, лінгвософське тощо), зумовлене контекстним оточенням, лініями семантичних зв’язків та перегуків.
В українській літературі початку ХХ ст. поетичні ідіостилі формуються в рамках літературних напрямків, угруповань, шкіл. На поетичну творчість Ю.Клена (О.Бургардта) вплинула “неокласична” естетика. У той час (20-30 рр. ХХ ст.), коли в суспільстві торжествувала ідея деструкції всього попереднього досвіду, саме неокласики (М.Зеров, М.Драй-Хмара, Ю.Клен, М.Рильський, П.Филипович) закликали митців повернутися до джерел традиційної культури. Намагаючись говорити мовою нових образів, вони свідомо будували свій поетичний словник на основі класичних традицій.
Поезія Ю.Клена не була адекватно поцінована за часів радянської України, про митця згадували як про злісного ворога соціалістичного ладу, а його твори трактувалися як ворожі народу й тодішньому суспільству.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: ІДІОСТИЛЬ Ю.КЛЕНА У КОНТЕКСТІ ІНТЕЛЕКТУАЛІЗАТОРСЬКИХ МОВНИХ ТРАДИЦІЙ УКРАЇНСЬКОГО НЕОКЛАСИЦИЗМУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок