Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> НАУКОВЕ І ХУДОЖНЄ ПІЗНАННЯ: ЇХ СПЕЦИФІКА І ВЗАЄМОДІЯ

НАУКОВЕ І ХУДОЖНЄ ПІЗНАННЯ: ЇХ СПЕЦИФІКА І ВЗАЄМОДІЯ

Назва:
НАУКОВЕ І ХУДОЖНЄ ПІЗНАННЯ: ЇХ СПЕЦИФІКА І ВЗАЄМОДІЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,29 KB
Завантажень:
397
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ім. В.Н. КАРАЗІНА
КОЛИЧЕВА Тетяна Владиславна
УДК165.19
НАУКОВЕ І ХУДОЖНЄ ПІЗНАННЯ: ЇХ СПЕЦИФІКА І ВЗАЄМОДІЯ
Спеціальність 09.00.01. – онтологія, гносеологія,
феноменологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Харків – 2004


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі теорії культури і філософії науки Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор
Цехмістро Іван Захарович,
Харківський національний університет
ім. В. Н. Каразіна, завідувач кафедри
теорії культури і філософії науки,
заслужений діяч науки і техніки України
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Будко Володимир Васильович,
Українська інженерно-педагогічна академія,
завідувач кафедри філософії
кандидидат філософських наук, професор
Гриценко Віктор Петрович,
Національний технічний університет “ХПІ,”
завідувач кафедри філософії
Провідна установа: Інститут філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України, відділ філософської антропології, м. Київ
Захист відбудеться 19 травня 2004 р. о 1515 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.051.06 при Харківському національному університеті ім. В. Н. Каразіна, 61077, м. Харків, майдан Свободи, 4, ауд. ІV-65.
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, майдан Свободи, 4.
Автореферат розіслано 15 квітня 2004 р.
Учений секретар спеціалізованої вченої ради Бортник Л.А


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Однією з особливостей сучасної науки є неухильний інтерес до гносеологічної проблематики, розробка якої потребує подолання вузького розуміння теорії пізнання в її варіанті класичного раціоналізму. В результаті виникла ідея доповнення сцієнтичних аспектів пізнання аналізом його екзистенціальних складових. Зазначена позиція, у свою чергу, порушила питання про правомірність згаданого доповнення. Відтак, стала очевидною необхідність більш глибокого аналізу джерел художнього пізнання, яке доповнює наукове пізнання.
Освоєння дійсності, її осмислення є результатом пізнавальної діяльності людини, яка досягається за допомогою наукового і художнього пізнання. Актуальність даної теми пов'язана з постійно зростаючою необхідністю розширення мови пізнання шляхом взаємного доповнення методів наукового і художнього пізнання. Методи природничих наук усе більше впроваджуються в гуманітарні науки. У зв'язку з цим варто відвести належне місце вивченню взаємодії методів наукового і художнього пізнання, акцентуючи увагу на дослідженні психічних процесів, що у них відбуваються. Особливу увагу потрібно приділити процесові мислення, визначаючи, які способи і засоби відображення повинні вважатися науковими, а які – художніми.
Також очевидно, що у сучасному світі зростає інтерес до наук про людину, предметом яких є і тіло, і душа, і дух, а також діяльність, свідомість та особистість. Саме дефіцит знання про людину негативно впливає на рішення практично всіх глобальних проблем сучасності. Стає необхідним знання меж і можливостей людини на тлі проблеми пізнання.
Ступінь розробленості проблеми. Проблема специфіки і взаємодії наукового і художнього пізнання стає предметом аналізу, починаючи з періоду античності. Так, Платоном було порушене питання про джерело пізнання, внаслідок чого прийнято виділяти два види пізнання, що якісно різняться між собою.
Згодом, в епоху Відродження, наукове і художнє пізнання розглядалися як єдине ціле. На наукові погляди щодо цієї проблеми вплинуло утвердження в природознавстві класичної науки принципів механіцизму. Представники даного періоду почали підкреслювати роль суб'єкта у процесі пізнання. Однак, розмежовуючи об'єкт і суб'єкт, окремі філософи стали об'єктивне пов'язувати з досвідом і наукою, а суб'єктивне – з почуттєвим пізнанням.
Така позиція поклала початок формуванню висновку про специфіку наукового і художнього пізнання, що втілена лише в кількісній перевазі відповідно логічного й образного мислення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: НАУКОВЕ І ХУДОЖНЄ ПІЗНАННЯ: ЇХ СПЕЦИФІКА І ВЗАЄМОДІЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок