Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СЕМАНТИКА Й ПРАГМАТИКА НЕПОВНИХ РЕЧЕНЬ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

СЕМАНТИКА Й ПРАГМАТИКА НЕПОВНИХ РЕЧЕНЬ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

Назва:
СЕМАНТИКА Й ПРАГМАТИКА НЕПОВНИХ РЕЧЕНЬ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,57 KB
Завантажень:
253
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
ЛУГАНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
МАРЧЕНКО ТЕТЯНА ВАСИЛІВНА
УДК 81’367.334:161.2
СЕМАНТИКА Й ПРАГМАТИКА НЕПОВНИХ РЕЧЕНЬ
В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Луганськ – 2007


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Горлівського державного педагогічного інституту іноземних мов Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Загнітко Анатолій Панасович,
завідувач кафедри української мови
Донецького національного університету
Міністерства освіти і науки України
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук
Дорошенко Сергій Іванович,
професор кафедри української мови
Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С.Сковороди Міністерства освіти і науки України
кандидат філологічних наук
Зарицька Вікторія Григорівна,
завідувач кафедри соціально-гуманітарних
дисциплін та методики їх викладання
Донецького обласного інституту
післядипломної педагогічної освіти
Міністерства освіти і науки України
Провідна установа: Рівненський державний гуманітарний
університет Міністерства освіти
і науки України, кафедра української мови.
Захист відбудеться “28” березня 2007 р. о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 29.053.02 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук у Луганському національному педагогічному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 91011, м. Луганськ, вул. Оборонна, 2, ауд. 386.
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Луганського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 91011, м. Луганськ, вул. Оборонна, 2.
Автореферат розіслано 26 лютого 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
д. філол. н., професор К.Д.Глуховцева
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У другій половині ХХ століття стали активно опрацьовуватися ідеї комунікативної лінгвістики. У цей час стало зрозумілим, що уявлення дослідників про мову як самодостатню систему знаків, яку потрібно вивчати “саму в собі й для себе”, застаріли. Мовознавці почали говорити про мову як форму, спосіб життєдіяльності людини, вербалізації людського досвіду і його усвідомлення, вираження особистості й організації міжособистісного спілкування у процесі спільної діяльності людей, пор. розгляд мовної картини світу, мовленнєвих актів, мовленнєвих жанрів та ін.
Мовець у комунікативному акті з метою найбільшого впливу на співрозмовника намагається передусім передати найбільш інформативно важливу для нього частину, яка містить нові знання (рему), тоді як тема є менш значущою і задається засобами контексту, ситуації. Тому саме тема постає тим компонентом висловлення, який виступає “об’єднувальним” елементом усієї комунікації; однак саме він найчастіше і виступає невербалізованим. Засобом вираження такого ситуативно мотивованого, комунікативно орієнтованого й інтенційно маркованого мовлення є неповні речення.
У граматичних описах сучасної української мови робились спроби теоретичного й функціонального пояснення явища неповноти речення, але до цього часу тривають дискусії та є не розв’язаними питання не тільки щодо визначення неповноти речень як мовної ознаки, виявлення диференційних параметрів такої неповноти, тобто встановлення власне-граматичного статусу цих речень і введення їх у загальну класифікацію синтаксичних одиниць мови, а й щодо кваліфікації, семантики та особливостей функціонування таких утворень. Усе це й зумовило вибір теми дисертації.
Неповні конструкції неодноразово ставали об’єктом уваги цілого ряду вчених, що досліджували питання синтаксису. Про це свідчать роботи таких лінгвістів, як О.А.Бех, Н.М.Дзюбак, П.С.Дудик, Г.Г.Інфантова, Н.В.Катанцева, Н.Д.Писаренко, Г.І.Попова, О.П.Сковородников, О.О.Чувакін, В.І.Шульгіна й багато інших, але досі залишаються нерозв’язаними питання семантичних і прагматичних типів неповних речень, їх статусу в мовленнєвій комунікації з простеженням контекстуального, ситуативно інтенційного мотивування таких утворень.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: СЕМАНТИКА Й ПРАГМАТИКА НЕПОВНИХ РЕЧЕНЬ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок