Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Безкоштовно реферат скачати: Сутність та особливості концепцій демократичного елітизму

Сутність та особливості концепцій демократичного елітизму / сторінка 9

Назва:
Сутність та особливості концепцій демократичного елітизму
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,53 KB
Завантажень:
251
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Доцільність правління еліти у них - незаперечний факт, який не треба доводити, хоча таке правління вони і не абсолютизують.
Таким чином, розглянуті в дисертації концепції демократичного елітизму, з одного боку, відображають реалії сучасного політичного життя демократичних країн, а з іншого - містять цінні практичні настанови. Вони є теоретичною формою розв’язання одвічної суперечності між елітизмом і демократією, вказують на умови і механізми їх поєднання. Проте у авторів цих концепцій ми знаходимо надмірне акцентування уваги на якійсь одній характеристиці еліти. Так, Й.Шумпетер наголошує на конкурентності, Р.Даль - на плюралізмі, К.Манхейм - на рівних можливостях, а Дж.Сарторі - на ціннісних характеристиках еліти. Це обумовило необхідність поєднання таких характеристик, що й здійснено в роботі. Ідея конкурентності Й.Шумпетера стає зрозумілішою завдяки описаному Р.Далем плюралізму, множинності суспільних інтересів; а ідея Дж.Сарторі щодо відбору кращих стає можливою завдяки рівним можливостям для будь-кого, хто має відповідні здібності і таланти, претендувати на владу, описаних К.Манхеймом.
Отже, щоб мати демократію, необхідно впровадити в життя всі ті умови функціонування політичної системи та характеристики еліти, на які вказують автори концепцій.
ВИСНОВКИ
В дисертаційному дослідженні вперше у вітчизняній політології детально проаналізовані основні з концепцій демократичного елітизму, розкрито їх сутність, особливості, виокремлені умови ефективного поєднання демократії та елітизму.
Здійснено це шляхом вирішення таких питань: з’ясовано причини невідповідності ідеалу демократії політичній реальності; показано еволюцію елітизму від заперечення демократії до виникнення ідеї демократичного елітизму; розкрито сутність основних концепцій демократичного елітизму, визначено їх особливості, спільні та відмінні риси; доведено сумісність демократії та елітизму, виявлено умови їх ефективного поєднання.
Теорія демократії і теорія еліт є двома різними способами теоретичного пояснення однієї й тієї ж політичної реальності, і не тільки не виключають, а навпаки, взаємно передбачають одна одну. Демократія не може бути безпосередньою владою народу у прямому значенні цього слова. Вона є своєрідним суспільно-політичним ідеалом, наближеність до якого визначається ступенем участі народу у здійсненні влади, яка відбувається у різних формах безпосередньої і представницької демократії. Вже саме визнання необхідності представницької демократії означає неминучість елітарного правління. Завдання, отже, полягає не у витісненні демократією елітизму, а в їх ефективному поєднанні. Концепції демократичного елітизму є не тільки спробами теоретичного поєднання демократії та елітизму, а й містять цінні рекомендації щодо практичного вирішення цієї проблеми. У відповідних працях Й.Шумпетера, Р.Даля, К.Манхейма, Дж.Сарторі, Т.Дая, Х.Зіглера виокремлено і обгрунтовано найважливіші характеристики еліт та умови функціонування політичної системи необхідні для ефективного поєднання демократії та елітизму. Це, по-перше, плюралізм політичних еліт, який випливає із політичного плюралізму і поділу влади як одних із найважливіших принципів демократії. По-друге, конкурентність еліт, що дає масам можливість вибору бажаних керівників, без якого також немає демократії. По-третє, якісний склад самої політичної еліти, її відкритість для поповнення найбільш здатними до управління вихідцями з усіх верств суспільства. По-четверте, відповідальність еліт перед масами, наявність в останніх ефективних засобів контролю за діяльністю еліт.
В сучасних умовах політична еліта являє собою невід’ємну, активну, впливову частину соціальної структури суспільства, котра здатна брати на себе провідну, відповідальну, консолідуючу роль у забезпеченні розвитку і стабільності будь-якої соціальної системи.
СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗДОБУВАЧА ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ
1.Ходаківська Л.П. Демократичний елітизм як проблема політичного аналізу // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: Сутність та особливості концепцій демократичного елітизму

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок