Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СЕРЕДНЬОНАДДНІПРЯНСЬКО-СТЕПОВЕ ДІАЛЕКТНЕ ПОРУБІЖЖЯ У СВІТЛІ ІЗОГЛОС

СЕРЕДНЬОНАДДНІПРЯНСЬКО-СТЕПОВЕ ДІАЛЕКТНЕ ПОРУБІЖЖЯ У СВІТЛІ ІЗОГЛОС

Назва:
СЕРЕДНЬОНАДДНІПРЯНСЬКО-СТЕПОВЕ ДІАЛЕКТНЕ ПОРУБІЖЖЯ У СВІТЛІ ІЗОГЛОС
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,07 KB
Завантажень:
233
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Національна академія наук України
Інститут української мови
ЩЕРБИНА Тетяна Василівна
УДК 811.161.2' 282.2
СЕРЕДНЬОНАДДНІПРЯНСЬКО-СТЕПОВЕ
ДІАЛЕКТНЕ ПОРУБІЖЖЯ У СВІТЛІ ІЗОГЛОС
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2003


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано у відділі діалектології Інституту української мови НАН України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Гриценко Павло Юхимович,
Інститут української мови НАН України,
завідувач відділу діалектології.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Ужченко Віктор Дмитрович, Луганський
державний педагогічний університет імені
Тараса Шевченка, завідувач кафедри
української мови;
кандидат філологічних наук, професор
Козачук Ганна Олександрівна,
Національний педагогічний університет
імені М.П. Драгоманова,
професор кафедри української мови.
Провідна установа – Запорізький державний університет, кафедра української
мови, Міністерство освіти і науки України, м. Запоріжжя.
Захист відбудеться 9 грудня 2003 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 при Інституті української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні та Інституту української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано “ 8 ” листопада 2003 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук І.А. Самойлова


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Визначення межі між середньонаддніпрянським і степовим говорами є складовою у вирішенні проблеми діалектного членування української мови. Особливість досліджуваного ареалу полягає в тому, що він становить зону контактування говорів, які відрізняються часом постання: старожитнього середньонаддніпрянського та новоствореного степового; останній з них виник внаслідок заселення території вихідцями з різних діалектних регіонів. На відміну від архаїчних, новожитні говори відносно недавно стали об’єктом вивчення (див. праці В.А.Чабаненка, В.Д.Ужченка, К.Д.Глуховцевої, Л.Д.Фроляк, В.В.Лєснової, І.О.Ніколаєнко, І.В.Магрицької, З.Л.Омельченко та ін.), тому чимало питань структури говірок, генези, як і їх групування, досі не мають докладного опису й надійного пояснення.
Установити розмежувальну лінію між середньонаддніпрянським та степовим говорами, виявити структурні особливості говірок контактної зони неможливо без аналізу просторового розміщення мовних явищ. Однак специфічні лінгвістичні проблеми, характерні для середньонаддніпрянсько-степового порубіжжя, досі не знайшли задовільного вирішення на підставі свідчень національного атласу та в окремих дослідженнях. Погляди вчених (Ф.Т.Жилка, І.Г.Матвіяса, В.С.Ващенка, І.О.Варченка) на розмежування середньонаддніпрянського і степового діалектів відчутно різняться, оскільки вони ґрунтувалися на картографуванні говірок за відносно рідкою мережею без достатньої уваги до діалектного суміжжя та зокрема до лексики.
Актуальність теми дослідження зумовлена потребою уточнити середньонад-дніпрянсько-степову діалектну межу, виявити внутрішню диференціацію говірок порубіжжя на підставі картографування назв одягу, взуття, головних уборів і прикрас; необхідністю дослідити склад, семантику й географію елементів цієї тематичної групи лексики (ТГЛ) в говірках суміжжя, які ще не були предметом спеціального аналізу.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження є складовою комплексної теми Інституту української мови НАН України “Українська діалектна мова сьогодні: онтологічний та гносеологічний аспекти”, пов’язане з підготовкою Словника українських говорів та Лексичного атласу української мови.
Метою дисертаційного дослідження є окреслення й докладний опис середньонаддніпрянсько-степової мовної межі, вияв лексичної диференціації середньонаддніпрянсько-степового порубіжжя за матеріалами структурно розгалуженої ТГЛ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: СЕРЕДНЬОНАДДНІПРЯНСЬКО-СТЕПОВЕ ДІАЛЕКТНЕ ПОРУБІЖЖЯ У СВІТЛІ ІЗОГЛОС

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок