Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Духовність: сутність, еволюція, форми виявлення в етносі

Духовність: сутність, еволюція, форми виявлення в етносі

Назва:
Духовність: сутність, еволюція, форми виявлення в етносі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
38,40 KB
Завантажень:
273
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 
Харківський національний університет
ІМЕНІ В.Н. КАРАЗІНА
Алексеєнко Алла Петрівна
УДК 130.12-054
Духовність:
сутність, еволюція, форми виявлення в етносі
Спеціальність 09.00.04 – філософська антропологія,
філософія культури
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора філософських наук
Харків – 2007


Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Харківському державному медичному університеті,
Міністерство охорони здоров’я України
Науковий консультант: доктор філософських наук, професор
Кривуля Олександр Михайлович,
Харківський національний університет
ім. В.Н. Каразіна, професор кафедри
теоретичної і практичної філософії
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Бондаренко Віктор Дмитрович,
Національний педагогічний університет
ім. М.П. Драгоманова, завідувач кафедри
культурології;
доктор філософських наук, професор
Газнюк Лідія Михайлівна,
Харківська державна академія
фізичної культури, завідувач
кафедри гуманітарних дисциплін;
доктор філософських наук, професор
Лозовой Віктор Олексійович,
Національна юридична академія України
імені Ярослава Мудрого, завідувач
кафедри культурології.
Провідна установа: Центр гуманітарної освіти НАН України,
кафедра філософії науки та культурології, м. Київ
Захист відбудеться 13 червня 2007 р. о 13.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.051.06 Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, пл. Свободи, 4, ауд. II-49.
З дисертацією можна ознайомитися у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, пл. Свободи, 4.
Автореферат розісланий 10 травня 2007 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради Бортник Л.А.
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми дослідження. Серед найважливіших сфер соціогуманітарного знання проблема духовності традиційно посідає одне з пріоритетних місць. Вона набуває особливої актуальності у перемінні епохи культурно-історичного розвитку, коли певні засади загальнолюдської культури значною мірою вичерпалися, у зв’язку з чим актуалізуються питання ідеалів, цінностей, смислових та духовних орієнтирів людини й суспільства.
У ці періоди виникає гостра потреба у переосмисленні цілої низки філософсько-культурологічних проблем, до яких належать і проблеми, пов’язані з духовністю. Необхідність акцентування уваги на проблеми духовності українського суспільства обумовлена конкретними тенденціями в еволюції сучасної вітчизняної культури, які супроводжуються суттєвим падінням рівня духовності й переважанням матеріального над духовним.
Масштабні, глобальні цивілізаційні зміни приховують у собі нові небезпеки й негативні тенденції для українського соціуму, уникнути яких можна, насамперед, через духовне оновлення й удосконалення. Прагнення побудувати нове суспільство, орієнтуючись тільки на застарілі раціонально-прагматичні засади, загрожує украй негативними тенденціями “поглинання” тотальною раціональністю ціннісно-змістовних і моральних компонентів духовного світу особистості, що може привести до поступової заміни духовно-екзистенціального спілкування такою взаємодією, у результаті якої особистість стає усе більш однобічною.
У ХХІ ст. людство увійшло з вадами, що накопичувалися протягом століття попереднього, століття найглибшого масового безвір’я, скепсису, духовного розчарування й взаємної охолодженості, що набуває характеру кризи. Симптом кризи, в основі якого лежить ігнорування духовності, охопив усі сфери життєдіяльності українського суспільства, в ньому матеріальна сторона розвинулася набагато сильніше ніж духовна, в результаті між ними була порушена певна рівновага.
Соціокультурні процеси, що відбуваються в Україні на межі ХХ-ХХI ст., пов’язані не тільки з розвитком демократії, переходом до ринкової економіки, але і з пошуком духовних підвалин подальшого суспільного і культурного розвитку. Низка потрясінь в області вищих гуманістичних цінностей, зниження значимості людської особистості і самого життя, перевага насильницьких методів у суспільному житті – усе це сприяло відчуженню українців від справжньої духовності, підсилило орієнтацію на псевдодуховні цінності, що й призводить до необхідності дослідження феномена духовності у новому соціальному і культурному контексті, обумовленому потребою вироблення стратегії виживання й прогресивного розвитку України.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 



Реферат на тему: Духовність: сутність, еволюція, форми виявлення в етносі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок