Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Давнє чинбарство на території України за археологічними даними

Давнє чинбарство на території України за археологічними даними

Назва:
Давнє чинбарство на території України за археологічними даними
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,39 KB
Завантажень:
497
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Національна академія наук України
Інститут археології
Войнаровський Віктор Миколайович
УДК 903/904’14 (477)
Давнє чинбарство
на території України
за археологічними даними
07.00.04 – Історичні науки, археологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ-2002
Дисертацією є рукопис
Робота виконана у відділі археології Інституту українознавства
ім. І.Крип’якевича НАН України
Науковий керівник – доктор історичних наук, професор
Баран Володимир Данилович, Інститут археології НАН України,
завідувач відділом слов’янської археології
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор
Винокур Іон Срулевич,
Кам’янець-Подільський державний
педагогічний університет, завідувач кафедрою історії Східної Європи і археології, Міністерство освіти та науки України
кандидат історичних наук
Михайлина Любомир Павлович,
Чернівецький національний університет ім. Ю.Федьковича, кафедра етнології,
античності та середньовіччя, доцент
Провідна установа – Київський Національний університет
ім. Тараса Шевченка, кафедра археології
та музеєзнавства, Міністерство освіти та
науки України
Захист відбудеться “21” травня 2002 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д26.234.01 для захисту докторських дисертацій при Інституті археології Національної академії наук України за адресою: 04210, Україна, м.Київ-210, проспект Героїв Сталінграду, 12.
З дисертацією можна ознайомитись у Науковій бібліотеці Інституту археології НАН України.
Автореферат розісланий “4” квітня 2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради В.О.Петрашенко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Одним із важливих завдань української історичної науки є дослідження проблем економіки стародавніх суспільств, організації та спеціалізації виробництв. Висвітлення за допомогою археологічних засобів розвитку стародавніх виробництв є найбільш об’єктивним: виробничий процес підлягає чітким і обов’язковим технологічним вимогам, які у значній мірі виявляються й реконструюються методами сучасного аналізу стародавніх виробів, у т.ч. й методами практич-ного моделювання технологічного процесу, та співставлення їх з добре засвідченими етнографічними паралелями.
Менш достовірною є інформація, отримана при дослідженні виробництв, базою яких є органічна сировина, у т.ч. дані про стародавнє шкірвиробництво. Через відсутність кінцевого продукту – шкіри – археологи часто песимістично оцінюють рівень розвитку чинбарства в різні періоди стародавньої історії. Водночас, технологія виробництва шкіри включає використання багатьох стаціонарних засобів – ям-чанів, теплопристроїв, робочих площадок, які хоч і фіксуються археологічно, але інтерпретуються як засоби господарські, житлові, допоміжні, а не чинбарські. До того ж, в технологічний процес і дослідження не включаються допоміжні засоби шкіробробки: об’єкти по виробництву вугілля, дьогтю, золи, поташу, вапнякові кар’єри, місця збагачення вапняку та його гашення, подрібнення кори тощо. Аналіз шкірвиробництва на сьогодні проводиться майже виключно на речових матеріалах з розкопок чи результатах хімії окремих збережених шкіряних речей. Критерії для вичленення ряду стаціонарних артефактів шкірвиробництва вироблені недостатньо. Неврахування багатьох ознак чинбарства приводить до недооцінки шкірвиробнцтва в системі економіки стародавніх суспільств, особливо враховуючи важливу роль і поширення шкіри та виробів з неї в усіх сферах життя і діяльності стародавнього населення.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота виконувалась як складова частина комплексної планової теми відділу археології Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України “Давнє населення заходу України: екологія, історія, культура”, № держреєстрації 0101V006594.
Об’єктом дослідження є археологічні пам’ятки України від кам’яної доби до пізнього середньовіччя. Предмет дослідження – артефакти виробництва шкіри: стаціонарні об’єкти – основні та допоміжні (осередки, комплекси), та рухомі (складники, інструментарій і пристосування, продукт виробництва, відходи).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Давнє чинбарство на території України за археологічними даними

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок