Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Антропонімія Опілля

Антропонімія Опілля

Назва:
Антропонімія Опілля
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,40 KB
Завантажень:
366
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Тернопільський державний педагогічний університет
імені Володимира Гнатюка
Панчук Галина Дмитрівна
УДК 808.3-3+801.313.2
Антропонімія Опілля
Спеціальність 10.02.01 - українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Тернопіль- 1999
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі українського та загального мовознавства Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Міністерства освіти України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор Бучко Дмитро Григорович.
Тернопільський державний педагогічний університет
імені Володимира Гнатюка, завідувач кафедри
українського та загального мовознавства.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор Полюга Лев Михайлович.
Інститут українознавства НАН України ім. І.Крип’якевича,
провідний науковий спвробітник;
кандидат філологічних наук, доцент Лук’янюк Корній
Михайлович. Чернівецький державний університет імені
Юрія Федьковича, кафедра історії і культури української мови.
 
Провідна установа Львівський державний університет імені Івана Франка,
кафедра української мови, Міністерство освіти України,
м.Львів
Захист відбудеться 25 червня 1999 р. о 12.30 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К 58.053.01 при Тернопільському державному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка (282027, м.Тернопіль, вул. М.Кривоноса, 2)
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка за адресою: 282027, м.Тернопіль, вул. М.Кривоноса, 2.
Автореферат розіслано «22» травня 1999 р.
Учений секретар спеціалізованої
вченої ради Наумчук М.М.
ЗагальнА характеристики роботи
Актуальність дослідження. Початки наукового студіювання української антропонімії цілком закономірно пов’язують із працями мовознавців II-ої пол. XIX-поч. XX ст.: А. Степовича, М. Сумцова, В. Охримовича, І. Франка. Однак ґрунтовне і систематичне вивчення української ономастики все ж припадає на 60-70-ті роки XX ст., про що свідчать праці Л. Гумецької, присвячені українській ономастиці XIX—XV ст., Ю. Редька, що здійснив монографічне дослідження сучасної антропонімії України, П. Чучки та І. Сухомлина, які у діахронічному аспекті відповідно проаналізували антропонімію Закарпаття і Полтавщини. Високої оцінки заслуговують також монографічні дослідження української історичної антропонімії різних століть, виконані М. Худашем, Р. Керстою, М. Демчук, М. Сенів, Р. Осташем.
Прізвища окремих історико-етнографічних регіонів України, конденсуючи багатий науково-культурний дослідницький матеріал, здавна привертали увагу мовознавців. Відомими є ряд дисертаційних робіт, присвячених цій проблематиці. Так, у докторській дисертації П. Чучки всебічно досліджена антропонімійна система Закарпаття, а в кількох кандидатських дисертаціях розглянута антропонімія Бойківщини (Г. Бучко), Лемківщини кін. XVIII-поч. XIX ст. (С.Панцьо), Буковинського Придністров'я (Л.Тарновецької), Верхньої Наддністрянщини (І. Фаріон), Гуцульщини (Б. Близнюк) та інші.
Прізвища Опілля як одного з історико-етнографічних регіонів України досі спеціально не вивчалися. Відсутність ґрунтовного вивчення антропонімів цієї території України вплинула на вибір обраної теми. Актуальність дослідження зумовлена насамперед тим, що його результати певною мірою розширюють і доповнюють знання в галузі української ономастики, перед якою стоїть важливе завдання виявити окремі регіональні особливості українських прізвищ і водночас простежити спільні риси, що об’єднують ці антропоніми в лексичну підсистему національної української мови. Особливої уваги набуває і комплексний підхід до аналізу онімів, який полягає в тому, що прізвища Опілля розглядаються як у діахронічному, так і синхронічному аспектах.
Отже, з’ясовуються склад, структурно-семантична характеристика не ли-ше сучасних прізвищ одного з історико-географічних регіонів України, але й розкриваються деякі питання становлення цих назв із погляду загальних тенденцій формування українських прізвищ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Антропонімія Опілля

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок