Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Еволюція змісту та пізнавальних функцій поняття “соціальний престиж” у соціології

Еволюція змісту та пізнавальних функцій поняття “соціальний престиж” у соціології

Назва:
Еволюція змісту та пізнавальних функцій поняття “соціальний престиж” у соціології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,82 KB
Завантажень:
231
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Понятійно-термінологічний апарат теоретичної соціології Функція со
ціологічного конструювання знання як академічного автортету


Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Марченко Алла Михайлівна
УДК 316:159.955.2
Еволюція змісту та пізнавальних функцій
поняття “соціальний престиж” у соціології
22.00.01 – теорія та історія соціології
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата соціологічних наук
Київ – 2008
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі теорії та історії соціології факультету соціології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник: доктор соціологічних наук, професор
Тарасенко Валентин Іванович,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
професор кафедри теорії та історії соціології
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Танчер Віктор Володимирович,
професор кафедри соціології Київського національного університету культури і мистецтв (м.Київ)
кандидат соціологічних наук
Ніколаєнко Володимир Леонідович,
асистент кафедри галузевої соціології
Київського національного університету імені Тараса Шевченка (м.Київ)
Захист відбудеться 25 лютого 2008 року о 16°° годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .001.30 у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, вул. Володимирська, 60, ауд. 314.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, вул. Володимирська, 58.
Автореферат розісланий “23“ січня 2008 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Ю.О.Тарабукін
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми випливає з того, що сучасні трансформаційні процеси у суспільстві зумовили виникнення нових вимірів соціальної нерівності. Не останнє місце серед них належить чинникові соціального престижу, що позначається відповідним поняттям, яке все ж залишається не дослідженим у понятійно-категоріальному апараті соціології. Проблемна ситуація, яка і спонукала автора до написання дисертаційної роботи, відзначається протиріччям між бурхливим розвитком емпіричних досліджень у соціології та млявим теоретичним осмисленням соціологічних понять, що позначають нові зміни у соціальній реальності. Дана проблематика була порушена на сторінках журналу “Социологические исследования” (Москва) у кінці 2000 року. Дискусія, що була розгорнута після цього (Ж.Тощенко, Ю.Качанов, В.Култигін, В.Романовський та ін.) виразно продемонструвала неабияку актуальність і необхідність перевизначення понятійно-категоріального апарату соціології.
Поняття “соціальний престиж” досі вживають у науковому обігу найчастіше як емпіричне, хоча за своїм змістом і пізнавальними функціями воно вже досягло теоретичного рівня тлумачення. Доведення цього забезпечить якісні зміни у понятійно-категоріальному апараті соціології завдяки його зближенню з сучасною соціальною реальністю та визнанню того об’єктивного змісту, який містить у собі поняття “соціальний престиж”.
Уперше про соціально значущі критерії розподілу державних груп, що неявно вказували на їх престиж, вів мову давньогрецький мислитель Платон. Вперше ж термін “соціальний престиж” вжив німецький вчений Макс Вебер.
Важливим напрямом вивчення соціального престижу є дослідження престижу професій (П.Сорокін, С.Ліпсет, Л.Ворнер, Е.Едвардс, Р.Ходж, П.Россі, П.Блау, О.Данкен). Більш того, тривалий час, зокрема, у радянській традиції, соціальний престиж розглядали суто як “престиж у сфері професій”, або ж “престиж професій” (В.Чорноволенко, В.Оссовський, В.Паніотто, С.Войтович, І.Попова, С.Моїн та ін.), а також престиж “розумного споживання”, формування та задоволення “розумних потреб” (Л.Сохань, О.Донченко, В.Тихонович та ін.). Непрестижним подавали споживацтво як негативну протилежність “розумного” споживання. Треба сказати, що іншим напрямом досліджень престижу як соціального явища стало споживання (Т.Веблен, В.Ільїн, Р.Мезон, О.Гофман). Престижне тут розглядали як синонім демонстративного та ірраціонального у споживанні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Еволюція змісту та пізнавальних функцій поняття “соціальний престиж” у соціології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок