Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЕТНІЧНА ІДЕНТИФІКАЦІЯ НА УКРАЇНСЬКОМУ ПОГРАНИЧЧІ

ЕТНІЧНА ІДЕНТИФІКАЦІЯ НА УКРАЇНСЬКОМУ ПОГРАНИЧЧІ

Назва:
ЕТНІЧНА ІДЕНТИФІКАЦІЯ НА УКРАЇНСЬКОМУ ПОГРАНИЧЧІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,25 KB
Завантажень:
167
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Шестакова Катерина Юріївна
УДК 316.47 (477)
ЕТНІЧНА ІДЕНТИФІКАЦІЯ НА УКРАЇНСЬКОМУ ПОГРАНИЧЧІ
22.00.03 - соціальні структури та соціальні відносини
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата соціологічних наук
Київ – 2005


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі загальної соціології
Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Науковий керівник:
кандидат соціологічних наук, доцент
Чепак Валентина Василівна,
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, факультет соціології та психології, м. Київ
Офіційні опоненти:
доктор соціологічних наук, професор
Черниш Наталія Йосипівна,
Львівський національний університет імені Івана Франка, завідувач кафедри історії та теорії соціології, м. Львів
кандидат соціологічних наук, асистент
Чудовська-Кандиба Ірина Анатоліївна,
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, асистент кафедри галузевої соціології, м. Київ
Провідна установа:
Інститут соціології НАН України
Захист відбудеться "26" вересня 2005 р. о 17 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.001.30 у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01017, м. Київ, вул. Володимирська, 60, ауд. 314.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01017, м. Київ, вул. Володимирська, 58.
Автореферат розісланий _23 серпня 2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Ю.О.Тарабукін
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Характерною ознакою сучасного розвитку європейських країн є посилення ролі етнічного фактору у суспільно-політичних та культурних процесах, активізація бажання людей відстояти свої національні та культурні традиції. Виявляється, що індустріалізація, урбанізація, зростання впливу ЗМІ на самосвідомість членів суспільства не применшують ролі етнічності у суспільних процесах. Навпаки, "етнічний елемент" набуває чималого значення, оскільки впливає на функціонування соціальних механізмів та розподіл суспільних ресурсів.
Багаторічні наукові спостереження свідчать про плинність соціальних ідентифікацій та наявність пластичності у більшості секторів ідентифікаційної матриці. Стабільним залишається лише найближче оточення (сім'я, друзі, колеги) як базовий комплекс соціального самовизначення. Незначними є ідентифікації з іншими великими спільнотами, а також політичні ідентичності. Вказані явища актуальні для розвинених держав Заходу та посттоталітарних країн. Трансформаційні процеси, які відбуваються у сучасній Україні, супроводжуються значними змінами становища усіх соціальних груп, розпадом старих соціальних зв'язків та формуванням нових. Своєрідність етнополітичної та етносоціальної ситуації в Україні визначають такі риси, як етнополітичний ренесанс нацменшин, присутність у деяких регіонах компактних та численних етногруп.
Соціальна трансформація українського суспільства розпочалася паралельно зі змінами статусів адміністративних кордонів у країнах колишнього соціалістичного блоку та Центральній Європі. Соціальні зміни охопили пограничні регіони: розширилися можливості соціальних суб'єктів пограниччя; зросла інтенсивність міжгрупових контактів; розвинулася міждержавна співпраця у соціальній, економічній та політичній сферах; посилився фактор міжетнічної взаємодії. Для суб'єктів пограничних територій усвідомлення індивідуальної та групової ідентичності стало вельми актуальним. Це пояснюється в першу чергу невизначеністю соціальних шляхів розвитку пограничних регіонів (як, між іншим, інших складових суспільства перехідного типу). Внаслідок зростання соціальної мобільності через близькість кордону збільшилася спокуса "запозичити" модель сусіднього, чужого суспільства, і оминути таким чином вироблення власних координат для соціального самовизначення.
Для пояснення суспільних процесів у пограничних регіонах, наприклад, польськими дослідниками була впроваджена концепція пограниччя, використання якої дозволяє суб'єкту здійснити рефлексію соціальних змін на науково-теоретичному та практичному рівнях.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ЕТНІЧНА ІДЕНТИФІКАЦІЯ НА УКРАЇНСЬКОМУ ПОГРАНИЧЧІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок