Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПИТАЛЬНІ РЕЧЕННЯ В УКРАЇНСЬКОМУ ПОЕТИЧНОМУ МОВЛЕННІ

ПИТАЛЬНІ РЕЧЕННЯ В УКРАЇНСЬКОМУ ПОЕТИЧНОМУ МОВЛЕННІ

Назва:
ПИТАЛЬНІ РЕЧЕННЯ В УКРАЇНСЬКОМУ ПОЕТИЧНОМУ МОВЛЕННІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,04 KB
Завантажень:
184
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Одеський національний університет
ім. І.І.Мечникова
Кондратенко Наталія Василівна
УДК [808.3-561.62+808.2.-561.62].001.36
ПИТАЛЬНІ РЕЧЕННЯ В УКРАЇНСЬКОМУ ПОЕТИЧНОМУ МОВЛЕННІ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Одеса – 2001
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Одеському національному університеті ім. І.І.Мечникова
Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: кандидат філологічних наук, доцент
Гукова Ліна Миколаївна,
Одеський національний університет
ім.І.І.Мечникова, доцент кафедри
російської мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Смольська Аделаїда Костянтинівна,
Одеський національний університет ім.І.І.Мечникова,
професор кафедри загального та слов'янського мовознавства;
кандидат філологічних наук, доцент
Зарудняк Олександр Андрійович,
Ізмаїльський державний педагогічний інститут,
завідувач кафедри практичного курсу й методики
викладання української мови.
Провідна установа: Чернівецький національний університет ім.Ю.Федьковича, кафедра сучасної української мови, Міністерство освіти і науки України.
Захист відбудеться 29.03.2001 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради, шифр К 41.051.02 в Одеському національному університеті ім.І.І.Мечникова (270058, м.Одеса, Французький бульвар, 24/26, ауд. 91).
З дисертацією можна ознайомитися у Науковій бібліотеці Одеського національного університету ім.І.І.Мечникова (270026, м.Одеса, вул. Преображенська, 24).
Автореферат розіслано 26.02.2001 року.
Вчений секретар
спеціалізованої ради Черноіваненко Є.М.
1
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Сучасна лінгвістика звернула увагу на роль фактора людини в мові, і розгляд мовних одиниць, що традиційно виділяються, здійснюється з урахуванням цього напрямку. Об'єктом нашого дослідження є питальні речення в поетичному мовленні, і тому аналіз проводиться у кількох аспектах. Це, по-перше, безпосередньо питальні речення як синтаксичні одиниці і особливості їх функціонування в тексті; по-друге, синтаксичні особливості поетичного мовлення; по-третє, національна специфіка поетичного мовлення, яка відбилася у питальних висловлюваннях. Усі ці аспекти дослідження не тільки залежать один від одного, а й перебувають у відношеннях включення, тому що аналіз поетичного мовлення здійснюється на основі питальних речень, а національної специфіки – на основі особливостей поетичного мовлення.
Питальні речення обрано об'єктом дослідження, тому що вони, насамперед, є комунікативними одиницями і розгляд їх у поетичному тексті дозволяє не тільки побачити комунікативну природу письмового тексту, а й виявити нові функції питання, притаманні йому виключно в поезії. Питання служить не для передачі інформації, а для її отримання. Запит інформації, у свою чергу, певною мірою характеризує мовця, тому що він намагається зняти неозначеність у своїх уявленнях про світ. Саме образ світу, який формується завдяки питанням (і, звичайно, відповідям), є предметом нашого дослідження. Світобачення людини, її ставлення до світу визначається питаннями не в меншій, а можливо, і в більшій мірі, ніж судженнями. Питальне речення, навіть якщо воно не обтяжене додатковими відтінками значення, містить у собі фактор мовця хоча б у тому, що виражає спрямованість інтересів людини, яка ставить питання. Отже, семантика питальних речень може сказати про світ мовця досить багато. Повідомлення – це констатація факту дійсності, яку спостерігає мовець, або ж це вираження його думки з приводу того чи іншого факту дійсності. Питання ж завжди передає позицію активного комуніканта, воно спрямоване на додання картині світу цілісності, тому що відноситься до невизначених для суб'єкта мовлення фрагментів світу.
Поетична картина світу (ПКС) розглядається нами на матеріалі української мови. Але для об'єктивності дослідження ми застосували порівняльний аналіз, залучивши матеріал російської поезії. Порівняльне дослідження дозволяє, хоч і обмежено, відзначити також національні особливості ПКС.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: ПИТАЛЬНІ РЕЧЕННЯ В УКРАЇНСЬКОМУ ПОЕТИЧНОМУ МОВЛЕННІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок