Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СЕМАНТИЧНЕ УЗГОДЖЕННЯ МІЖ КОМПОНЕНТАМИ СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

СЕМАНТИЧНЕ УЗГОДЖЕННЯ МІЖ КОМПОНЕНТАМИ СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

Назва:
СЕМАНТИЧНЕ УЗГОДЖЕННЯ МІЖ КОМПОНЕНТАМИ СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,61 KB
Завантажень:
409
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Національний педагогічний університет
імені М. П. Драгоманова
Денисенко Зоя Миколаївна
УДК 811.161.2’371
СЕМАНТИЧНЕ УЗГОДЖЕННЯ
МІЖ КОМПОНЕНТАМИ СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ
В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2005


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі українського мовознавства Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор,
академік АПН України Мацько Любов Іванівна,
Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, завідувач
кафедри стилістики української мови
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Мойсієнко Анатолій Кирилович,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка, завідувач
кафедри сучасної української мови
кандидат філологічних наук, доцент
Христіанінова Раїса Олександрівна,
Бердянський державний педагогічний
університет, завідувач кафедри
української мови
Провідна установа: Кіровоградський державний педагогічний університет імені В. В. Винниченка, кафедра української мови, Міністерство освіти і науки України, м. Кіровоград
Захист відбудеться _17 травня____ 2005 р. о ___1400_________ годині на
засіданні спеціалізованої вченої ради К. 26.053.04 в Національному педагогічному університеті імені М. П. Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розіслано “_10__” _квітня _____ 2005 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Н.П. Гальона
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У науковій мовознавчій літературі останніх років відзначено, що семантика слова та його сполучувальні властивості взаємодіють, обсяг і специфіка лексичного значення зумовлюють ту чи іншу синтаксичну й лексичну сполучуваність, а лексичне значення відповідно виявляється на синтагматичній осі, в конкретних синтаксичних і лексичних зв’язках. Головною метою досліджень постає не тільки вивчення синтаксичної сполучуваності, а й одержання відомостей про те, які ознаки слів зумовлюють їхню здатність граматично і семантично сполучатися з іншими словами.
Посилений інтерес до семантичної валентності пов’язаний з ученням про семантичне узгодження слів. Зазначене явище співвідноситься з такими назвами: “сполучення смислів”, “семантична конгруентність”, “узгодження на рівні смислу”, “семантична вибірковість”, “смислова сполучуваність”, “семантична сполучуваність”, “смислова координація”, “лексико-семантичне узгодження”, “узгодження за смислом”, “семантико-синтаксична координація”. Семантичне узгодження апелює до валентності слів у широкому їх вияві, тобто до їхньої сполучуваності в межах словосполучення, речення, надфразної єдності, тексту.
Теоретичні засади семантичної сполучуваності викладено в працях Ю.   Д.   Апресяна,    В.   Д.  Аракіна,   Н.   Д.   Арутюнової,      В.   В.   ВиноградоваМ.   В.   Всеволодової,     В.   Г.   Гака, А. К. Жолковського, М. М. Копиленка, Е. Косеріу, Н. В. Коссек, І. С. Куликової, М. В. Нікітіна, Ж. П. Соколовської, Ю. С. Степанова, О. О. Тараненка, Н. І. Тарасової та ін. Вагомим внеском у розв’язання цієї проблеми на матеріалі української мови стали спеціальні розвідки М. П. Кочергана, М. І. Степаненка, Т. О. Туліної та ін. Сучасний стан розвитку семасіології (І. В. Арнольд, Л. М. Васильєв, А. М. Кузнецов, Л. А. Лисиченко, Л. О. Новиков, З. Д. Попова, В. М. Русанівський, Ж. П. Соколовська, Й.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: СЕМАНТИЧНЕ УЗГОДЖЕННЯ МІЖ КОМПОНЕНТАМИ СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок