Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат безкоштовно: ВПЛИВ ІНТЕЛІГЕНЦІЇ НА ДЕРЖАВОТВОРЧІ ПРОЦЕСИ В УКРАЇНІ

Загрузка...

ВПЛИВ ІНТЕЛІГЕНЦІЇ НА ДЕРЖАВОТВОРЧІ ПРОЦЕСИ В УКРАЇНІ / сторінка 6

Назва:
ВПЛИВ ІНТЕЛІГЕНЦІЇ НА ДЕРЖАВОТВОРЧІ ПРОЦЕСИ В УКРАЇНІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,23 KB
Завантажень:
185
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Але обезглавлена нація не загинула. Кінець ХУШ – початок ХІХ ст. знаменувався спробою інтелектуальних кіл українського суспільства відродити національну самосвідомість. Попри посилення національного гніту з боку владних структур Австро-Угорщини і Росії, в Україні під впливом національно-визволь-них ідей, що проникали з Італії, Чехії та Польщі, оживає національний дух. Цьому сприяли різного роду організації, які аж ніяк не ставили своєю метою реалізацію українських ідей, але інкорпоровані в ці організації українці “вчилися” політично виборювати незалежність, визначати шляхи формування національної свідомості. Упродовж всього ХІХ і початку ХХ століть українські мислителі шукали такий духовний стрижень, який міг би стати об’єднуючою ідеєю українського суспільства, стимулював боротьбу за національну незалежність. Таким стрижнем стала національна ідея. В процесі її розвитку поступово викристалізовуються дві традиційні лінії, які мали методологічне значення для формування національної свідомості населення України. Це національно-етнічна та національно-державницька лінії. Вони не були “винаходом” української політичної думки. І перша, і друга частково сформувалися під впливом національно-визвольних рухів в Італії в другій половині ХІХ ст., частково в середовищі польських та чеських підпільних організацій інтелектуалів національно-визвольного спрямування першої половини ХІХ ст. і лише частково в Кирило-Мефодіївському товаристві та працях М.Драгоманова, М.Грушевського. Особливого звучання вони набувають у роботах Д.Донцова і В.Липинського.
Сьогодні домінуюче значення має національно-державницька ідея, сутністю якої є те, що всі народи, які населяють Україну, є рівноправними громадянами Української держави. Національна ідея, стверджується в дисертації, попри всі політичні і економічні негаразди, з кожним роком стає об’єднуючим фактором українського суспільства. Найбільш дійовими її адептами були і є представники творчої, наукової та технічної інтелігенції.
У другому підрозділі “Творча участь інтелігенції в політичному процесі державотворення” на основі аналізу наукової літератури та соціологічних досліджень доведено, що збільшення верстви інтелігенції в українському суспільстві сприяє прискоренню його демократизації, подолання залишків тоталітарного менталітету. Але тільки кількісне збільшення представників інтелігентських кіл не в змозі суттєво змінити ситуацію в суспільстві без достатньо високого рівня політичної культури населення. Ця культура в умовах України має порівняно недавню історію. Її формування відбувалося і відбувається в умовах наявності залишків стереотипів тоталітарного мислення, яке хоч і втрачає з кожним роком грунт під собою, але його рецидиви мають місце ще й сьогодні, причому серед частини населення похилого віку вони є домінуючими.
Для руйнування стереотипів минулого необхідний значний проміжок часу, хоч ще ніде і ніколи не бувало, щоб вони були подолані остаточно. Але це не є так важливим. Головне в тому, щоб їх вплив був зведений до мінімуму в конкретній історичній ситуації. На жаль, їх збереженню, а часто і підсиленню, в значній мірі сьогодні сприяють економічні негаразди, які переслідують наше суспільство вже майже 10 років.
Руйнівником стереотипів минулого, а разом з тим і творцем нової державності та натхненником ринкової системи господарювання виступає інтелігенція. Це підтверджує здійснений в дисертації аналіз.
Методом анкетування дисертантом було проведено дослідження в середовищі викладачів вузів та студентів. 83,2% опитаних відповіли, що участь інтелігенції в державотворчих процесах сьогодні є не тільки бажаною, але і обов’язковою. 10% — заперечили доцільність такої участі, а 6,8% — не змогли відповісти на поставлені в анкеті питання. 98,7% пенсіонерів, а це колишні вчителі, лікарі, актори, працівники музеїв, інженери, взагалі вважають, що без активної участі інтелігенції побудова сильної української держави може затягнутися на десятки довгих
років.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: ВПЛИВ ІНТЕЛІГЕНЦІЇ НА ДЕРЖАВОТВОРЧІ ПРОЦЕСИ В УКРАЇНІ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок