Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат безкоштовно: ВПЛИВ ІНТЕЛІГЕНЦІЇ НА ДЕРЖАВОТВОРЧІ ПРОЦЕСИ В УКРАЇНІ


ВПЛИВ ІНТЕЛІГЕНЦІЇ НА ДЕРЖАВОТВОРЧІ ПРОЦЕСИ В УКРАЇНІ / сторінка 6

Назва:
ВПЛИВ ІНТЕЛІГЕНЦІЇ НА ДЕРЖАВОТВОРЧІ ПРОЦЕСИ В УКРАЇНІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,23 KB
Завантажень:
185
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Але обезглавлена нація не загинула. Кінець ХУШ – початок ХІХ ст. знаменувався спробою інтелектуальних кіл українського суспільства відродити національну самосвідомість. Попри посилення національного гніту з боку владних структур Австро-Угорщини і Росії, в Україні під впливом національно-визволь-них ідей, що проникали з Італії, Чехії та Польщі, оживає національний дух. Цьому сприяли різного роду організації, які аж ніяк не ставили своєю метою реалізацію українських ідей, але інкорпоровані в ці організації українці “вчилися” політично виборювати незалежність, визначати шляхи формування національної свідомості. Упродовж всього ХІХ і початку ХХ століть українські мислителі шукали такий духовний стрижень, який міг би стати об’єднуючою ідеєю українського суспільства, стимулював боротьбу за національну незалежність. Таким стрижнем стала національна ідея. В процесі її розвитку поступово викристалізовуються дві традиційні лінії, які мали методологічне значення для формування національної свідомості населення України. Це національно-етнічна та національно-державницька лінії. Вони не були “винаходом” української політичної думки. І перша, і друга частково сформувалися під впливом національно-визвольних рухів в Італії в другій половині ХІХ ст., частково в середовищі польських та чеських підпільних організацій інтелектуалів національно-визвольного спрямування першої половини ХІХ ст. і лише частково в Кирило-Мефодіївському товаристві та працях М.Драгоманова, М.Грушевського. Особливого звучання вони набувають у роботах Д.Донцова і В.Липинського.
Сьогодні домінуюче значення має національно-державницька ідея, сутністю якої є те, що всі народи, які населяють Україну, є рівноправними громадянами Української держави. Національна ідея, стверджується в дисертації, попри всі політичні і економічні негаразди, з кожним роком стає об’єднуючим фактором українського суспільства. Найбільш дійовими її адептами були і є представники творчої, наукової та технічної інтелігенції.
У другому підрозділі “Творча участь інтелігенції в політичному процесі державотворення” на основі аналізу наукової літератури та соціологічних досліджень доведено, що збільшення верстви інтелігенції в українському суспільстві сприяє прискоренню його демократизації, подолання залишків тоталітарного менталітету. Але тільки кількісне збільшення представників інтелігентських кіл не в змозі суттєво змінити ситуацію в суспільстві без достатньо високого рівня політичної культури населення. Ця культура в умовах України має порівняно недавню історію. Її формування відбувалося і відбувається в умовах наявності залишків стереотипів тоталітарного мислення, яке хоч і втрачає з кожним роком грунт під собою, але його рецидиви мають місце ще й сьогодні, причому серед частини населення похилого віку вони є домінуючими.
Для руйнування стереотипів минулого необхідний значний проміжок часу, хоч ще ніде і ніколи не бувало, щоб вони були подолані остаточно. Але це не є так важливим. Головне в тому, щоб їх вплив був зведений до мінімуму в конкретній історичній ситуації. На жаль, їх збереженню, а часто і підсиленню, в значній мірі сьогодні сприяють економічні негаразди, які переслідують наше суспільство вже майже 10 років.
Руйнівником стереотипів минулого, а разом з тим і творцем нової державності та натхненником ринкової системи господарювання виступає інтелігенція. Це підтверджує здійснений в дисертації аналіз.
Методом анкетування дисертантом було проведено дослідження в середовищі викладачів вузів та студентів. 83,2% опитаних відповіли, що участь інтелігенції в державотворчих процесах сьогодні є не тільки бажаною, але і обов’язковою. 10% — заперечили доцільність такої участі, а 6,8% — не змогли відповісти на поставлені в анкеті питання. 98,7% пенсіонерів, а це колишні вчителі, лікарі, актори, працівники музеїв, інженери, взагалі вважають, що без активної участі інтелігенції побудова сильної української держави може затягнутися на десятки довгих
років.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: ВПЛИВ ІНТЕЛІГЕНЦІЇ НА ДЕРЖАВОТВОРЧІ ПРОЦЕСИ В УКРАЇНІ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок