Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Народна проза Куп’янщини у записах Петра Іванова: сюжет, мотив, образ

Народна проза Куп’янщини у записах Петра Іванова: сюжет, мотив, образ

Назва:
Народна проза Куп’янщини у записах Петра Іванова: сюжет, мотив, образ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,41 KB
Завантажень:
476
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка
Неїло Ірина Василівна
УДК 398.1 (477.54) “18”
Народна проза Куп’янщини у записах
Петра Іванова: сюжет, мотив, образ
10.01.07 – фольклористика
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2005
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі фольклористики Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
ДУНАЄВСЬКА ЛІДІЯ ФРАНЦІВНА,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка, завідувач
кафедри фольклористики
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
БУРЯК ВОЛОДИМИР ДМИТРОВИЧ,
Гуманітарний університет “Запорізького інституту державного та муніципального управління”,
завідувач кафедри журналістики, видавничої справи
та редагування
кандидат філологічних наук, доцент
КУДРЯВЦЕВА ЗОЯ ФЕЛІКСІВНА
Національна академія державного управління
при Президентові України, м. Київ, доцент кафедри української мови
Провідна установа: Луганський національний педагогічний університет імені Тараса Шевченка Міністерства освіти і науки України, м. Луганськ
Захист відбудеться 24 березня 2005 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.15 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01017, Київ, бульвар Тараса Шевченка, 14.
З дисертацією можна ознайомитися у Науковій бібліотеці імені М.О.Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01017, Київ, вул. Володимирська, 58.
Автореферат розіслано “24” лютого 2005 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Л.М. Копаниця
Пам’яті
Олени Михайлівни Таланчук
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА
Звернення до творчої спадщини особистостей, які брали участь у формуванні та розвитку української фольклористики кінця ХІХ – початку ХХ століття, дотепер є актуальним і важливим. Науковий доробок багатьох фольклористів ще залишається поза увагою науковців. До таких досі непоцінованих постатей належить фольклорист, етнограф, краєзнавець, дослідник побуту та духовної культури Східного регіону України Петро Васильович Іванов, великий внесок якого в українську фольклористику, як засвідчують архіви та публікації про нього, досі залишається не вивченим. Ще за життя П.Іванова його збірники були предметом пильної уваги М.Сумцова. За радянського часу ім’я дослідника замовчувалося до 70-х років і лише 1971 року з’являється у довідковій праці І.Айзенштока. Декілька статей про фольклористичну діяльність П.Іванова наприкінці ХХ ст. опублікував харківський дослідник М.Красиков. До цього періоду жодна з робіт П.Іванова не була видана. Тільки на початку 90-х років ХХ століття почали з’являтися друком певні праці фольклориста, зокрема, у збірнику “Українці: народні вірування, повір’я, демонологія” (1991), перевидано його роботи “Народні оповіді про Долю”, “Народні оповіді про відьом та упирів”, “Дещо про вовкулак та з приводу них”. М.Красиков опублікував листи фольклориста до М.Янчука та декілька казок.
Таке вперте замовчування імені було зумовлене кількома факторами:
1) радянська фольклористика розглядала лише соціально-ідеологічний напрямок фольклору, а польові записи П.Іванова включали багатий прозовий і поетичний матеріали різнобічного плану; 2) наукові статті дослідника стосувалися майже табуйованої теми – світогляду народу (“Народні уявлення і вірування про навколишній світ”, 1888, “Народні оповіді про Долю”, 1892, “Кому і у яких випадках народ молиться (Нотатка з Куп’янська, Харківської губернії)”, 1898,“Життя і повір’я селян Куп’янського повіту, Харківської губернії”, 1907 та інші); 3) майже усі зафіксовані матеріали перебували у важкодоступних фондах рукописів м.Москви, куди українські учені мало навідувалися, а російських ця постать мало цікавила.
Опубліковані досьогодні довідкові матеріали та статті дають підстави оцінювати наукову діяльність Петра Іванова як записування різножанрових фольклорних творів Куп’янського повіту Харківської губернії, які через певні історичні обставини як ХІХ ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Народна проза Куп’янщини у записах Петра Іванова: сюжет, мотив, образ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок