Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПРИВАТНІ АРХІВИ УКРАЇНСЬКОЇ РОДОВОЇ ЕЛІТИ в національній історії другої половини XVII–XX ст. (на прикладі архівної спадщини роду Скоропадських)

ПРИВАТНІ АРХІВИ УКРАЇНСЬКОЇ РОДОВОЇ ЕЛІТИ в національній історії другої половини XVII–XX ст. (на прикладі архівної спадщини роду Скоропадських)

Назва:
ПРИВАТНІ АРХІВИ УКРАЇНСЬКОЇ РОДОВОЇ ЕЛІТИ в національній історії другої половини XVII–XX ст. (на прикладі архівної спадщини роду Скоропадських)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
42,05 KB
Завантажень:
130
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 
Національна академія наук України
Національна бібліотека України
імені В. І. Вернадського
ПАПАКІН Георгій Володимирович
УДК 930.25 (477) “16/19”. Скоропадський
ПРИВАТНІ АРХІВИ УКРАЇНСЬКОЇ РОДОВОЇ ЕЛІТИ
в національній історії другої половини XVII–XX ст.
(на прикладі архівної спадщини роду Скоропадських)
Спеціальність 07.00.10 – Документознавство, архівознавство
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора історичних наук
Київ – 2005


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Національній бібліотеці України ім. В. І. Вернадського.
Офіційні опоненти: академік НАН України, професор
ІСАЄВИЧ Ярослав Дмитрович,
Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, директор
доктор історичних наук, професор ОМЕЛЬЧУК Володимир Юхимович,
відділ національної бібліографії
Національної бібліотеки України
ім. В. І. Вернадського, завідувач
доктор історичних наук, професор
ВЕРБА Ігор Володимирович, кафедра історії Росії історичного факультету
Київського національного університету
ім. Тараса Шевченка
Провідна установа Інститут історії України НАН України, відділ спеціальних історичних дисциплін, Київ
Захист відбудеться “31” березня 2005 р. о 13.00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.165.01 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) наук у Національній бібліотеці України ім. В. І. Вернадського за адресою: 03039, Київ, просп. 40-річчя Жовтня, 3.
З дисертацією можна ознайомитися у читальному залі бібліо-теко-знавчої літератури Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернад-ського: Київ, просп. 40-річчя Жовтня, 3.
Автореферат розіслано “28” лютого 2005 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат економічних наук А. О. Чекмарьов
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЇ
Актуальність теми. Сучасний стан розвитку української історичної та архівознавчої наук обумовлює необхідність проведення комплексного дослід-ження тих видів писемних джерел, історія створення та склад яких перебували на маргінезі радянської архівістики. До них належить документальна спадщина української родової еліти, сам факт існування якої тривалий час взагалі не визнавався. Створені представниками козацької старшини приватні фамільні зібрання згадувалися виключно як “особові” чи “родинні” архіви експлуататорської суспільної верстви. Радянське архівознавство не спромоглося бодай окреслити ту історіософську та архіво-знавчу проблему, якою є склад і зміст, а також умови виникнення й побутування цих специ-фічних комплексів архівних документів, їх значення для дослідження історії України. Фамільні архіви визнавалися виключно джерелами дослідження соціально-економічної історії та класової боротьби, що суттєво звужує їх значення. Адже слід говорити також про важливість документів фамільних збірок для вивчення політичних, культурних, ідеологічних, демографічних, регіональних проблем в українському суспільстві другої половини XVII – початку XX ст.
Таким чином, проблема фамільних архівів як специфічного історичного та архівознавчого феномена відноситься до абсолютно не досліджених в українському архівознавстві. На сьогодні відсутній навіть офіційно прийнятий термін, що адекватно відбивав би їх особливості порівняно з іншими категоріями архівних фондів взагалі та збірок особового походження, зокрема. Усталені нині в архівній терміносистемі поняття “родинний (сімейний) фонд” та “родовий фонд” не визначають специфіки згаданої категорії фондів, яка змушує наших закордонних колег – британців, росіян, поляків та німців вживати спеціальні терміни (відповідно patrimonial, family and estate archives; вотчинно-поместный архив; archiwum podworskie; Gutsarchiv), тобто архівний фонд, створений у діяльності роду або фамілії (кількох споріднених родів) землевласників – представників політичної та культурної еліти тогочасного суспільства. Засадничою ознакою цих архівів виступає наявність значної кількості джерел приватноправового, економічно-господарського та навіть статистико-описового характеру, що не притаманне для інших категорій особових фондів, у тому числі родинних (сімейних) та родових.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 Реферат на тему: ПРИВАТНІ АРХІВИ УКРАЇНСЬКОЇ РОДОВОЇ ЕЛІТИ в національній історії другої половини XVII–XX ст. (на прикладі архівної спадщини роду Скоропадських)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок