Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат українською: МОРАЛЬНА САМОРЕГУЛЯЦІЯ ЯК УМОВА ПОПЕРЕДЖЕННЯ ДЕВІАНТНОЇ ПОВЕДІНКИ ПІДЛІТКІВ

Загрузка...

МОРАЛЬНА САМОРЕГУЛЯЦІЯ ЯК УМОВА ПОПЕРЕДЖЕННЯ ДЕВІАНТНОЇ ПОВЕДІНКИ ПІДЛІТКІВ / сторінка 5

Назва:
МОРАЛЬНА САМОРЕГУЛЯЦІЯ ЯК УМОВА ПОПЕРЕДЖЕННЯ ДЕВІАНТНОЇ ПОВЕДІНКИ ПІДЛІТКІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,48 KB
Завантажень:
173
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
У зв’язку з недостатністю та непродуктивністю зазначених підходів у теоретичному та практичному плані спостерігається поява описових критеріїв у поясненні понять “норма” і “патологія”. Однак, даний підхід характеризується як позитивними здобутками (визначення позитивних ознак нормальної людської особистості), так і певними обмеженнями (більшість описів не можуть бути асимільовані науковою психологією, здійснюється опис сформованої особистості без аналізу процесу, внутрішніх закономірностей, рушійних сил виникнення та формування її властивостей). Ні один із названих підходів не вирішує проблеми визначення норми, однак, її розробка є надзвичайно актуальною і потребує до себе значної уваги вчених на даному етапі розвитку науки.
Вивченню досліджуваної проблеми сприяли праці В.Балцевича, Б.Братуся, Г.Бреслава, Я.Гілінського, Л.Запорожця, В.Захарчука, А.Петровського, С.Розума, М.Ярошевського та ін. Спираючись на дослідження згаданих вище науковців, ми визначаємо девіантну поведінку як вчинок, дії людини, які не відповідають офіційно встановленим або фактично сформованим соціальним нормам даного суспільства, серед яких особлива роль належить саме моральним нормам.
Встановлено, що в міжнародному науковому житті точаться багаточисельні суперечки стосовно причин, які зумовлюють відхилення у поведінці. Дві крайні точки зору представлені, з одного боку, натурально-біологічним, з іншого – абстрактно соціологічним редукціонізмом. У своєму дослідженні ми дотримуємося точки зору тих вчених (Б.Ананьєв, Л.Виготський, В.Кудрявцев, Н.Макшанцева, А.Селецький, С.Тарарухін та ін.), які, визнаючи значення біологічних факторів, вирішальну роль у процесі формування особистості дитини надають сім’ї, соціальному середовищу, умовам життя і виховання. Базуючись на положенні про поєднання соціальних і біологічних факторів у процесі детермінації відхилень у поведінці підлітків, ми здійснили спробу розглянути їх причини на трьох основних рівнях: суспільства - малих (неформальних) груп – індивідуальному.
Аналіз теоретичних та експериментальних досліджень (Г.Валіцкас, П.Вівчар, В.Войтко, Ю.Гіппенрейтер, В.Єрмаков, Я.Коломинський, М.Неймарк, Г.Пономаренко, А.Реан, А.Селецький, С.Тарарухін та ін.) виявив, що однією із суттєвих детермінант поведінкової девіації підлітків є порушення у формуванні їхньої моральної саморегуляції поведінки та її психологічних механізмів. Дане явище характеризується наступними проявами: недостатня обізнаність з моральними нормами суспільства; зневажливе ставлення до вимог моралі та права; відсутність позитивних моральних ідеалів; сприйнятливість до аморальних явищ або середовища; примітивна оцінка власних моральних якостей та якостей оточуючих людей; відсутність правових, моральних переконань; деформація моральної мотивації; схематизм образу-Я та його неадекватна модальність; втрачений або занижений позитивний образ свого "Я"; низька самооцінка; недостатня самоповага; порушення довільності поведінки; інфантильна незріла поведінка і т.п.
Суттєва роль деформації моральної саморегуляції поведінки та недостатнього рівня сформованості її психологічних механізмів у детермінації девіантної поведінки підлітків і стимулювала нас зосередити свою увагу на особливостях, процесі формування ефективної моральної саморегуляції поведінки як однієї з передумов профілактики їхніх поведінкових відхилень.
У нашому дослідженні ми дотримуємося точки зору М.Боришевського стосовно того, що моральна саморегуляція поведінки виступає в особистості як її здатність добровільно, за внутрішніми спонуканнями керувати власними діями і вчинками у відповідності з прийнятими в суспільстві моральними нормами.
Теоретичний аналіз наукових джерел з досліджуваної проблеми дозволив зробити висновок, що для ефективної регуляції поведінки особистості необхідна цілісність та повнота раціонального, чуттєвого та вольового компонентів моральної саморегуляції поведінки. Провідні психологічні механізми моральної саморегуляції поведінки представлені різними структурними компонентами самосвідомості, які у своїй інтегрованій формі виступають як “образ-Я”, так і утвореннями, які виконують роль посередників між “Я” і “не-Я” (оціночні ставлення до інших людей).
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: МОРАЛЬНА САМОРЕГУЛЯЦІЯ ЯК УМОВА ПОПЕРЕДЖЕННЯ ДЕВІАНТНОЇ ПОВЕДІНКИ ПІДЛІТКІВ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок