Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати реферат на тему: ЖАНРОВИЙ КАНОН ПРАВОСЛАВНОЇ ЛІТУРГІЇ (на матеріалі Літургій українських та російських композиторів кінця XIX – початку ХХ століть)

Загрузка...

ЖАНРОВИЙ КАНОН ПРАВОСЛАВНОЇ ЛІТУРГІЇ (на матеріалі Літургій українських та російських композиторів кінця XIX – початку ХХ століть) / сторінка 10

Назва:
ЖАНРОВИЙ КАНОН ПРАВОСЛАВНОЇ ЛІТУРГІЇ (на матеріалі Літургій українських та російських композиторів кінця XIX – початку ХХ століть)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,26 KB
Завантажень:
147
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Причащанні”), декількох піснеспівів, об'єднаних в один номер;

прагнення до відродження в умовах парадигми багатоголосної музики Нового часу специфіки лінеарного, монодичного типу мислення, що перетворює усі рівні музичного циклу;

поєднання трьох шарів музичної культури: традиції православного монодичного богослужбового співу, народно-пісенні і загальноєвропейські традиції;

включеність авторських літургічних циклів у загальний контекст розвитку європейського музичного мистецтва (прояв охоронної тенденції, зверненої до культури минулого, криза класико-романтичної мовної системи).
Строга, логічно організована система типологічних закономірностей формує феномен авторської Літургії, що функціонує як нова модель жанру. Однак цінність авторської Літургії рубежу XIX-XX століть полягає не тільки в цьому. Авторська Літургія стала тим містком, що поєднав області церковного і світського музичного мистецтва з мінімальною втратою онтологічних воцерковлених властивостей. У Літургії нового типу пророчо намітилися тенденції включення духовної проблематики до контексту світської музичної культури в умовах нової стилістики, передбачаючи розквіт духовної творчості композиторів кінця ХХ століття.
У Висновках зазначається, що вивчення феномену Літургії в контексті православного віровчення і богослужіння дозволяє зрозуміти специфічну природу і характер функціонування Літургії як явища музичного мистецтва: жанру, співочого циклу. Оскільки церковно-співоча традиція й у тому числі Літургія є частиною культового мистецтва, що тяжіє до закріплення і строгого виконання норм, правил, у дисертації було введено дефініцію “жанровий канон”, яка є центральною категорією дослідження. У процесі вивчення жанрового канону Літургії були отримані наступні результати:
1.
Розглянуті і систематизовані відомості про центральне богослужіння християнської церкви – Літургію в історичному, догматичному, обрядовому і символічному ракурсах, які склали фундамент теорії жанру Літургії, виявили обумовленість і взаємозв'язок літургічних співочих циклів з богослужінням. Це дозволило побудувати модель жанрового канону Літургії в контексті богослужіння, розкрити його системну, ієрархічну природу, тісну взаємозумовленість формального і семантичного планів. Для підтвердження отриманих результатів в дисертації були розроблені типологічні схеми відповідно кожному драматургічному рівню Літургії, що унаочнюють рельєф драматургічних шарів. В авторських Літургіях схеми дозволили чітко виявити міру дотримання канонічних норм жанру. Систематизований в роботі комплекс православно-богословських характеристик, властивих як жанру Літургії, так і церковній музиці в цілому, виявив свої універсальні властивості: визначені характеристики є джерелом і кінцевим результатом усіх проявів канону, вони обумовлюють алгоритм формування і функціонування, специфічні особливості кожного рівня, стають метасмислом феномену Літургії. У відповідності зі специфікою жанрового канону в дисертації запропоновано підхід до вивчення творів церковної музики, а також алгоритм дослідження.
2.
У роботі простежується відображення і практичне втілення канонічних норм в традиційній монодичній Літургії, що існувала в умовах воцерковленої свідомості. З цією метою були переведені з київської квадратної до сучасної нотації піснеспіви Літургії знаменного і київського розспівів з “Обіходу”, а також залучений ряд інших першоджерел. На основі комплексного аналізу широкого кола піснеспівів і циклу в цілому Літургії монодичної традиції в дисертації визначені канонічні ознаки всіх рівнів музичної мови: співвідношення тексту і наспіву, мелодики, ритміки, ладової організації, формоутворення на мікро- і макрорівнях.
3.
Комплексний аналіз ряду авторських Літургій українських і російських композиторів рубежу XIX-XX століть дозволив визначити ступінь збереження канонічних норм в авторських Літургіях Нового Часу. В результаті проведеного порівняльного аналізу жанрового канону (моделі, матриці) і його практичного втілення в конкретних творах виявлено міру збереження канонічних ознак, розглянуто співвідношення канонічних (нормативних) і індивідуальних (анормативних) рис.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: ЖАНРОВИЙ КАНОН ПРАВОСЛАВНОЇ ЛІТУРГІЇ (на матеріалі Літургій українських та російських композиторів кінця XIX – початку ХХ століть)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок