Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат: ЖАНРОВИЙ КАНОН ПРАВОСЛАВНОЇ ЛІТУРГІЇ (на матеріалі Літургій українських та російських композиторів кінця XIX – початку ХХ століть)

Загрузка...

ЖАНРОВИЙ КАНОН ПРАВОСЛАВНОЇ ЛІТУРГІЇ (на матеріалі Літургій українських та російських композиторів кінця XIX – початку ХХ століть) / сторінка 2

Назва:
ЖАНРОВИЙ КАНОН ПРАВОСЛАВНОЇ ЛІТУРГІЇ (на матеріалі Літургій українських та російських композиторів кінця XIX – початку ХХ століть)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,26 KB
Завантажень:
147
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Це визначило вибір тематики даного дисертаційного дослідження.
Іншою, не менш важливою причиною, стала поширена в музикознавстві думка, щодо якої формування Літургії як суто музичного жанру традиційно пов'язується з “Літургією св. Іоанна Златоуста” П.І. Чайковського, написаною в 1878 році. Орієнтація на вказаний твір композиторів молодшого покоління визначила його положення як своєрідного зразка, моделі жанру, з яким нерідко порівнюють ряд Літургій, створених на рубежі XIX-ХХ століть. Тим часом, так звані “Служби Божі”, що існували в рамках партесного стилю задовго до П. Чайковського і ставали зразком для композиторів української школи, змушують розширити історичні рамки Літургії як музичного жанру і звернутися до справжніх джерел – Літургії монодичної традиції, що зазнала впливу світської музики і відповідала повною мірою “духу і букві” православного віровчення.
Таким чином, осмислення Літургії як музичного жанру передбачає кілька етапів. Перший пов'язаний з виявленням особливостей чинопослідування і з визначенням його канонічних ознак. На цій основі виводиться канонічна ієрархічна структура Літургії як цілісного явища. Такого роду дослідження служить фундаментальною базою для розгляду конкретних зразків жанру. Другий етап визначений необхідністю вивчення жанрового канону в умовах традиції монодичних розспівів (знаменного і київського), оскільки тут формуються музичні закономірності, що визначають канонічні властивості музичної мови Літургії. Нарешті, остання фаза дослідження полягає в апробації виявлених канонічних ознак у контексті різних авторських прочитань. Така логіка руху наукової думки обумовлює алгоритм даного дослідження, послідовність етапів наукової праці, визначає основні положення дисертаційної роботи.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертацію виконано відповідно до Перспективного плану науково-дослідної роботи Харківського державного університету мистецтв ім. І.П. Котляревського на 2002 р., затвердженого Вченою радою (протокол №5 від 31.01.2002). Вона відповідає п. комплексної теми “Теоретико-методологічні проблеми сучасного музикознавства в контексті традицій і новаторства”, що розробляється кафедрою теорії музики.
Мета і завдання дослідження. Метою дисертації є вивчення феномену Літургії як богослужіння і формування відповідно до нього системи образно-виразних і формальних ознак Літургії як музичного жанру. Ціль обумовлює постановку і послідовне рішення наступних завдань:
·
розглянути сформований у богослужбовій практиці Православної Церкви канон Літургії – строгий устав, що регламентує всі параметри священнодійства; вивести багаторівневу канонічну структуру Літургії як богослужіння;
·
виявити обумовленість і взаємозв'язок літургічних співочих циклів з богослужінням і побудувати на цій основі модель жанрового канону Літургії;
·
простежити відображення і практичне втілення канонічних норм у традиційній Літургії, тобто в Літургії монодичної традиції, що існувала в умовах воцерковленої свідомості;
·
розглянути ступінь збереження канонічних норм в авторських Літургіях Нового Часу, а саме рубежу XIX-XX століть.
Формулювання мети і завдань дозволяє чітко визначити об'єкт і предмет даної дисертаційної роботи.
Об'єкт дослідження – жанровий канон Православної Літургії, синтетична природа Літургії як музичного жанру, її обумовленість контекстом богослужіння і комплексом церковних дисциплін.
Предмет дослідження – канонічна структура, системність жанру Літургії і міра дотримання канонічних норм у Літургіях різних епох.
Основним методом дослідження стає системний чи комплексний метод. Двоїста природа жанру Літургії, його “вмонтованість” у цілісний організм богослужіння виявляє неповноту традиційних музикознавчих методів, використовуваних при розгляді церковного музичного мистецтва. Тому в першу чергу до методик музикознавства з всією очевидною необхідністю підключається методологічна база естетики і ряду православних церковних дисциплін – богослов'я, літургіки, догматики, аскетики, церковної археології, гомілетики, еортології, гімнографії.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: ЖАНРОВИЙ КАНОН ПРАВОСЛАВНОЇ ЛІТУРГІЇ (на матеріалі Літургій українських та російських композиторів кінця XIX – початку ХХ століть)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок