Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати реферат: ЖАНРОВИЙ КАНОН ПРАВОСЛАВНОЇ ЛІТУРГІЇ (на матеріалі Літургій українських та російських композиторів кінця XIX – початку ХХ століть)

Загрузка...

ЖАНРОВИЙ КАНОН ПРАВОСЛАВНОЇ ЛІТУРГІЇ (на матеріалі Літургій українських та російських композиторів кінця XIX – початку ХХ століть) / сторінка 4

Назва:
ЖАНРОВИЙ КАНОН ПРАВОСЛАВНОЇ ЛІТУРГІЇ (на матеріалі Літургій українських та російських композиторів кінця XIX – початку ХХ століть)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,26 KB
Завантажень:
147
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 

Апробація результатів дисертації. Результати наукового дослідження обговорювалися на засіданнях кафедри теорії музики Харківського державного інституту мистецтв ім. І.П. Котляревського і в доповідях автора на науково-практичних конференціях: Міжнародній науковій конференції “Актуальні проблеми світової художньої культури” (Гродно, квітень 2002); Міжнародній науково-практичній конференції “Традиція і сучасне в українській культурі” (Харків, грудень 2002); III Всеукраїнській науково-творчій конференції студентів і аспірантів “Музичне і театральне мистецтво України в дослідженнях молодих музикознавців” (Харків, березень 2003); V Всеукраїнській науково-творчій студентській конференції “Молоді музикознавці України” (Київ, березень 2003); науковій конференції “Діалог традицій у музичному мистецтві на межі тисячоліть” (Донецьк, квітень 2003).
Публікації. Основні положення дисертаційної роботи опубліковані в п'яти статтях у фахових наукових виданнях, затверджених ВАК України, а також у матеріалах і тезах Міжнародних і Всеукраїнських наукових конференцій.
Структура й обсяг дисертації. Дисертаційна робота складається з вступу, чотирьох розділів, висновків, списку літератури, нотографії і додатків. Список літератури включає 305 позицій. Загальний обсяг дисертації з додатками складає 320 сторінок, у тому числі основного тексту – 200 сторінок.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обґрунтовано вибір та актуальність теми, сформульовано мету й задачі дослідження, визначено його наукову новизну та практичне значення.
У розділі 1 “Літургія в дзеркалі духовної й світської наукової думки” проведено огляд літератури, яка пов’язана:

з виявленням типологічних ознак Літургії, що в розпорошеному вигляді містяться в богословській, естетичній та музикознавчій літературі;

розглядом категорії канону, властивого як релігії, так і культурі, визначенням його універсального характеру;

аналізом богословської і музикознавчої думки щодо традиційного церковно-співочого мистецтва монодичної традиції;

з характеристикою деяких стильових ознак авторських Літургій в музикознавчих роботах.
Огляд першоджерел виявив певну неповноту наукових уявлень музикознавства про Літургію як жанр. Відсутність систематизації типологічних рис, що складають жанровий канон Літургії, широкого використання такого методологічного підходу, який враховував би комплексний характер жанру церковної музики, тісно пов’язаної з віровченням та чинопослідуванням, висвітлюють коло проблем, які підлягають подальшому вивченню і є ключовими для даної дисертаційної роботи.
У розділі 2 “Структура жанрового канону Літургії” запропоновано розробку теоретичних аспектів жанру Літургії. Вивчення Літургії як об’єкту музикознавчого дослідження, як певного типу творів, поєднаних загальним функціональним, уставним призначенням, умовами та способами виконання, змістовно-виражальними особливостями, неминуче ставить перед дослідником проблему жанру. Враховуючи весь комплекс питань теорії жанру, яка активно розроблялася у вітчизняному музикознавстві в роботах А. Альшванга, М. Арановського, Ю. Габая, Л. Мазеля, В. Цуккермана, О. Соколова, О. Сохора, С. Шипа, визначимо специфічне тлумачення поняття жанру стосовно явища церковної музики. Оскільки церковно-співоча традиція, до якої відноситься і Літургія, є частиною культового мистецтва, що тяжіє до закріплення та строгого виконання норм, правил, в роботі пропонується застосовувати по відношенню до Літургії поняття “жанровий канон”. Під останнім в дисертації розуміється такий вид музичних творів, що має синкретичну природу, виконує прикладні функції, орієнтований на суворе виконання норм і правил, де план змісту (канонічний інваріант) є закріпленим, а план вираження (втілення цього канону) допускає певне поле значень.
В ієрархічній канонічній моделі жанру центральний елемент становить текст, що, з одного боку, тісно пов’язаний з чинопослідуванням, з іншого, визначає структуру музичного циклу. Однак, специфіка формування жанрового канону Літургії постає в тому, що верхній семантико-драматургічний рівень “текст > чинопослідування” є первинним, більш древнім.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: ЖАНРОВИЙ КАНОН ПРАВОСЛАВНОЇ ЛІТУРГІЇ (на матеріалі Літургій українських та російських композиторів кінця XIX – початку ХХ століть)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок