Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ТВОРЧІСТЬ ПАУЛЯ ЦЕЛАНА ЯК ІНТЕРТЕКСТ

ТВОРЧІСТЬ ПАУЛЯ ЦЕЛАНА ЯК ІНТЕРТЕКСТ

Назва:
ТВОРЧІСТЬ ПАУЛЯ ЦЕЛАНА ЯК ІНТЕРТЕКСТ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
52,25 KB
Завантажень:
46
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ЛІТЕРАТУРИ ім. Т.Г.ШЕВЧЕНКА
РИХЛО ПЕТРО ВАСИЛЬОВИЧ
УДК 821.112.2-1Целан09:82.091
ТВОРЧІСТЬ ПАУЛЯ ЦЕЛАНА ЯК ІНТЕРТЕКСТ
10.01.04 – література зарубіжних країн
10.01.05 – порівняльне літературознавство
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора філологічних наук
Київ-2006
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі зарубіжної літератури та теорії літератури Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича Міністерства освіти і науки України.


Офіційні опоненти:
доктор філологічних наук, професор ЗИМОМРЯ Микола Іванович,
Дрогобицький державний педуніверситет
ім. І.Я. Франка, завідувач кафедри
теорії і практики перекладу;
доктор філологічних наук, професор НАУМЕНКО Анатолій Максимович,
Миколаївський державний гуманітарний університет
ім. Петра Могили, завідувач кафедри
теорії і практики перекладу та німецької філології;
доктор філологічних наук, професор ШАЛАГІНОВ Борис Борисович,
Національний університет “Києво-Могилянська академія”, професор кафедри філології.


Провідна установа: Дніпропетровський національний університет,
кафедра зарубіжної літератури, Міністерство освіти і науки України, м. Дніпропетровськ.
Захист відбудеться „28” лютого 2007 р. о 10-00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.178.01 в Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України (01001, м.Київ, вул. М.Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України (01001, м.Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розісланий „23” січня 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Г.М.Нога


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Еволюція поетичної свідомості другої половини 20 ст. знає чимало яскравих солярних спалахів і вулканічних вивержень ліричної субстанції. Але навіть на тлі цього невпинного пульсування поетичного космосу, безкінечних метаморфоз і модуляцій словесної матерії творчість Пауля Целана (1920-1970) залишається на літературному небосхилі сліпучою кометою. Дану аксіологічну істину західне літературознавство почало засвоювати ще наприкінці 60-х років, проте дедалі очевиднішою ставала вона з плином часу, протягом тих десятиліть, які минули від дня його трагічної смерті. Бо й справді, жоден поет 20 століття не ставав ще об’єктом такого пристрасного прочитання, такого пильного вивчення й коментування, таких детальних інтерпретацій та експлікацій, як П.Целан. Його лірику нерідко класифікували як темну, зашифровану, герметичну, що потребує для свого розуміння щоразу "мінливих ключів". На подібні закиди розгублених читачів і роздратованих літературних критиків Целан зазвичай ввічливо радив тільки одне – уважніше читати.
Ця поетова порада залишається слушною, на наш погляд, і сьогодні. Проте для розуміння Целана потрібно читати не тільки його власні поезії, але й вірші десятків інших поетів, з якими він відчував себе внутрішньо спорідненим і образи, мотиви, формально-метричні особливості яких він нерідко запозичував, трансформуючи їх чи полемізуючи з ними; потрібно читати також праці філософів, істориків, культурологів, лінгвістів, психологів – аж до спеціальних досліджень зі сфери ботаніки, геології, мінералогії, археології, астрономії, медицини тощо, які слугували йому вихідним матеріалом, звідки він черпав вислови, поняття, факти, терміни, моделі для своїх образних паралелей і ментальних структур. Все це входить до інтерпретаційного поля Целанової поезії й утворює її інтертекстуальний аспект, який можна вважати однією з основних характеристик цієї лірики.
Поетичне новаторство Целана безсумнівне, особливо помітне воно в способі художнього мислення і в мовній площині. Оголюючи слова до кристалічної структури, розчленовуючи їх на семантичні атоми, активізуючи архаїчні значення й продукуючи парадоксальні неологізми, вдаючись до алогічних образів, еліптичних стягнень, анаграм тощо, Целан дав нам нову поетичну метамову, значення якої повністю не осягнуте й донині.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26 Реферат на тему: ТВОРЧІСТЬ ПАУЛЯ ЦЕЛАНА ЯК ІНТЕРТЕКСТ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок